Горобець В. В.

Кременчуцький державний університет імені Михайла Остроградського, Україна

Державне сприяння працевлаштуванню молодих спеціалістів України: законодавчий аспект

 

З метою сприяння професійному розвитку молоді, забезпечення гарантії першого робочого місця шляхом реалізації норм Закону України «Про забезпечення молоді, яка отримала вищу або професійно-технічну освіту, першим робочим місцем з наданням дотації роботодавцю» у Державному бюджеті України на 2010 рік на ці цілі передбачено 10 млн. грн., що дозволить працевлаштувати понад 2,5 тис. випускників.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення молоді, яка отримала вищу або професійно-технічну освіту, першим робочим місцем з наданням дотації роботодавцю» у разі прийняття на роботу за направленням державної служби зайнятості молоді, якій надається перше робоче місце за отриманою відповідною професією (спеціальністю) та забезпечення гарантій зайнятості строком на два роки, роботодавцю надається дотація. Дотація - це кошти Державного бюджету України та кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що надаються роботодавцю для покриття витрат на заробітну плату молоді, яка отримала вищу або професійно-технічну освіту та забезпечується першим робочим місцем за направленням державної служби зайнятості. Першим робочим місцем є місце, на яке працевлаштовується особа після закінчення навчання в професійно-технічному або вищому навчальному закладі за отриманою професією (спеціальністю), а також після проходження строкової військової або альтернативної (невійськової) служби після навчання. Першим робочим місцем з наданням роботодавцю дотації забезпечується молодь, яка звернулася до державної зайнятості не пізніше 6 місяців після закінчення навчального закладу (без врахування періоду проходження строкової військової або альтернативної (невійськової) служби) та перебуває на обліку в державній службі зайнятості як безробітна.

Дотація надається роботодавцю щомісячно протягом одного року в розмірі фактичних витрат на основну та додаткову заробітну плату і сум сплачених внесків на соціальне страхування відповідно до законодавства, а також за умови, що роботодавець який використовує найману працю не менше 6 місяців, та за умови відсутності протягом останніх 6 місяців скорочення чисельності працівників за професією (спеціальністю), за якою працевлаштовується молодь, відомостей про відсутність на дату звернення заборгованості щодо сплати страхових внесків до Фонду, нарахованої пені та фінансових санкцій за порушення норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Закону України «Про зайнятість населення» та Закону України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні».

Роботодавець зобов’язаний забезпечити гарантії зайнятості молоді, прийнятої на роботу з наданням дотації, та не розривати трудовий договір за скороченням чисельності або штату працівників протягом двох років.

   Між центром зайнятості та роботодавцем укладається договір про забезпечення молоді першим робочим місцем з наданням роботодавцю дотації, який набирає чинності з дня прийняття на роботу безробітного з числа молоді за направленням базового центру зайнятості та діє протягом двох років.

Практика роботи щодо працевлаштування молодих спеціалістів на перше робоче місце за отриманою професією (спеціальністю) згідно з постановою Кабінету Міністрів від 19.03.2008 № 223 показала, що затверджений Перелік професій та спеціальностей, за якими роботодавцям може надаватися дотація для забезпечення молоді першим робочим місцем, потребує розширення.

При виборі професій та спеціальностей, що включені до Переліку, враховано не лише їх актуальність на ринку праці, потребу галузей економіки, регіональні особливості професійно-кваліфікаційного складу населення, а й низький рівень конкурентних переваг на ринку праці у випускників вищих та професійно-технічних навчальних закладів.

Перелік розширено з 7 робітничих професії до 24 та з 3 спеціальностей до 33, за якими випускники найчастіше звертаються до державної служби зайнятості за допомогою у працевлаштуванні.

Міністерством праці та соціальної політики враховано пропозиції Міністерства освіти і науки щодо доповнення Переліку спеціальностями в галузі педагогіки, медицини, культури та мистецтва.

До Переліку включені спеціальності: фінанси, облік і аудит, економіка підприємства, менеджмент організації, туризм, агрономія, ветеринарна медицина, оскільки випускники, які мають такі спеціальності, найчастіше звертаються до державної служби зайнятості за допомогою у працевлаштуванні. Так, упродовж 2009 року на обліку в державній службі зайнятості перебували понад 51,0 тис. бухгалтерів, 37,7 тис. менеджерів різних напрямків, 36,4 тис. інженерів різних спеціальностей, 33,0 тис. економістів, 3,2 тис. агрономів, майже 2,0 тис. ветеринарних лікарів тощо. У той же час, роботодавцями у 2009 році заявлено лише 20,6 тис. вакансій для бухгалтерів, 19,7 тис. вакансій для менеджерів, 6,0 тис. - для економістів, 1,6 тис. - для агрономів, 1,1 тис. - для лікарів ветеринарних тощо. Враховуючи потреби роботодавців у робочій силі, випускникам вищих та професійно-технічних навчальних закладів, які не мають професійного досвіду роботи, важко конкурувати на ринку праці з досвідченими фахівцями, коли на одне робоче місце претендує по кілька спеціалістів з досвідом роботи.

Прийняття постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 р. № 223» дасть можливість підвищити зацікавленість роботодавців у працевлаштуванні молоді, яка закінчила навчання у вищих та професійно-технічних закладах освіти та у якої відсутні професійні навички та досвід роботи.

Література:

1.     http://www.mlsp.gov.ua/