Горобець В. В.

Кременчуцький державний університет імені Михайла Остроградського, Україна

Новий екологічний податок в Україні

У новому проекті Податкового кодексу України Кабінет міністрів ініцією введення екологічного податку замість збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних.

Згідно проекту Податкового кодексу, екологічнмй податок визначено як «загальнодержавний обов’язковий платіж, що сплачується з фактичних обсягів викидів в атмосферу, скидів у водні об’єкти забруднюючих речовин та розміщення відходів, який є джерелом фінансування заходів, спрямованих на охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, підвищення рівня екологічної безпеки життєдіяльності людини».

Платниками такого податку є юридичні особи, фізичні особи – підприємці, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: викиди забруднюючих речовин в атмосферу стаціонарними джерелами забруднення; скиди у водні об'єкти; розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах; утворення та тимчасове зберігання радіоактивних відходів протягом понадпроектного терміну. Також платниками податку є юридичні та фізичні особи – підприємці, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, якими здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення (крім повітряних суден) у разі використання моторного палива, викиди забруднюючих речовин в атмосферу повітряними суднами.

Об’єктами оподаткування є:

-                     обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферу стаціонарними джерелами, а також які скидаються безпосередньо у водний об’єкт;

-                     обсяги та класи відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах;

-                     максимальна злітна маса повітряного судна та кількість зльотів-посадок, здійснених ним;

-                     обсяги та види моторного палива, придбаного через мережу підприємств роздрібної торгівлі, що реалізують таке паливо або придбаного поза такою мережею, використаного пересувними джерелами забруднення (крім повітряних суден), які використовуються суб’єктами господарювання;

-                     обсяги радіоактивних відходів, що утворюються внаслідок діяльності суб’єктів господарювання, та/або тимчасово зберігаються протягом понадпроектного терміну.

Таким чином, нововведенням розділу «Екологічний податок» порівняно із збором за забруднення навколишнього природного середовища,  стало встановлення ставки та порядок стягнення екологічного податку за викиди забруднюючих речовин авіаційним транспортом, який не платив збір за забруднення довкілля. Також проіндексовано ставки екоподатку з урахуванням індексу інфляції за 2006 р. (111,6%) і прогнозного індексу інфляції у 2007 році (107,5%) та передбачено механізм індексації ставок податку в залежності від індексу споживчих цін. Переглянуто механізм сплати податку від пересувних джерел забруднення. Екологічний податок буде справлятися за обсяги придбаного моторного палива, використаного пересувними джерелами (крім повітряних суден). Це дозволить стягувати податок і з власників приватного транспорту. Сьогодні платниками збору за забруднення є виключно державні та кооперативні підприємства. На основі міжнародного досвіду збільшені ставки за викиди від пересувних джерел. Вони складають 0,5% від роздрібної ціни на паливо, за винятком мазуту (1% від роздрібної ціни). У бік збільшення переглянуто також ставки за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах. Передбачено сплату податку за забруднення довкілля стаціонарними джерелами безпосередньо за місцем їх розміщення. На сьогоднішній день це відбувалось за місцем податкової реєстрації об’єктів. Встановлено ставку податку на забруднюючу речовину, що належить до парникових газів і викидається в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення: «Вуглецю двоокис» - ставка податку 0,2 грн за тонну. Це дозволить збільшити надходження майже на 60 млн. грн та стимулювати платників податку до скорочення викидів парникових газів.

З метою стимулювання платників податків до зменшення забруднення навколишнього природного середовища у проекті кодексу передбачається низка механізмів. Одним з них є понижуючий коефіцієнт 0,8 у разі переходу на маловідходні і безвідходні ресурсо- і енергозберігаючі технології, впровадження найкращих існуючих технологій. Іншим – встановлення ставки податку на біопаливо: дизельне біопаливо - 12 грн за тонну (дизельне паливо – 16 грн за тонну) та бензин сумішевий – 15 грн за тонну (бензин неетилований – 20 грн). Це стимулюватиме власників транспортних засобів до використання більш екологічно чистого палива. У разі невиконання заходів щодо скорочення викидів, скидів забруднюючих речовин та розміщення відходів у встановлений строк введено коефіцієнт до ставок податку 1,2, що при подальшому невиконанні щороку збільшується на 20%.

Отже, загалом новим Податковим кодексом пропонується:  1) встановлення механізму оподаткування всіх обсягів моторного палива, які використовуються автомобілями не тільки суб’єктами господарювання, але і фізичними особами; 2) залучення до оподаткування суб’єктів господарювання та фізичних осіб, які експлуатують повітряні судна; 3) розширення об’єкту оподаткування щодо запровадження ставок податку за утворення радіоактивних відходів внаслідок діяльності суб’єктів господарювання, які встановлюються залежно від їх активності; 4) збільшення ставок за розміщення відходів у 3рази.

За попередніми розрахунками, щороку «екологічний податок» ає приносити до бюджету країни  сто мільйонів гривень.

Література:

1.     http://www.rbc.ua/