Экономические науки/1. Банки и банковская система

 

Аспірант, Філіпова Н. В.

Чернігівський державний інститут економіки і управління, Україна

Інвестиційна діяльність комерційних банків.

 

Протягом останніх років інвестиційний ринок України є досить звуженим та не забезпечує всіх потреб економіки країни. Обсяг банківських інвестицій не достатній для розвитку економіки.

Інвестиції – це довгострокове вкладення капіталу в промисловість, транспорт, сільське господарство та інші галузі. Банк виступає тут додатковою ланкою, яка постачає якусь галузь господарства додатковими грошовими ресурсами.

Участь банків в інвестиційному процесі може здійснюватися за двома напрямами:

-   за допомогою механізмів фондового ринку;

-   за допомогою механізмів середнього та довгострокового кредитування.

Комерційні банки в своїй інвестиційній діяльності повинні мати тісний контакт з підприємствами. У випадку створення нового підприємства заснування його можливе за допомогою банківського капіталу як в рамках фінансово-промислових груп, так і поза ними. Фінансово-промисловими групами вважаються ті організації та структури, які утворюються шляхом об'єднання промислового і фінансового капіталів. Згідно з Законом «Про фінансово-промислові групи» в Україні банкам заборонено виступати в ролі головного підприємства [2].

Комерційний банк може брати участь у санації підприємства: він дає кошти підприємству, натомість одержує його цінні папери. Також можлива і передача державної частки капіталів підприємства в довірче управління банку, замість чого банк зобов'язується інвестувати певну суму коштів у це підприємство.

На сьогодняшній день більша частина інвестицій являє собою надання кредитів в поточну діяльність позичальників. Але, наприклад, станом на 01 січня 2009 року частка кредитів в інвестиційну дільність була лише 9,9 % від загального кредитно-інвестиційного портфелю.

Причинами такого низького показника є наступні чинники:

-         зовнішні;

-         внутрібанківські.

До перших слід віднести високий рівень інфляції в економіці, недовіру клієнтів до банківської системи, низьку кількість платоспроможних позичальників та недосконалість законодавства.

До внутрібанківських чинників належать: недостатність ресурсів, підвищення відсоткових ставок за кредитами, завищені вимоги банків щодо забееченості кредитів.

До кредитного інвестування слід віднести мікрокредитування, іпотечні кредити, лізингове кредтування, проектне фінансування та багато інших. Вагоме місце в реалізації стратегії переходу від теперішньої моделі розвитку економіки до моделі, орієнтованої на інноваційний розиток, займає довгострокове інвестиційне кредитування. Але частка інвестиційних кредитів в загальному обсязі кредитного бортфелю банків в Україні ще дуже низька.

Слід також приділити увагу банкам з іноземними інвестиціями, які практично реалезують інвестиційну діяльність, за відсутністю її  регулювання з боку держави. На інвестиційному ринку України найбільш активними серед банків є ІНГ-банк Україна (Голландія), ОТР-Банк (Угорщина), Індексбанк (Агриколь банк Фран­ція), УкрСиббанк, РайфайзенБанк Аваль (Австрія), Альфа-Банк (Росія) [3].

Відбувається поступовий вплив іноземних банків на розвиток банківської системи України. Посилюється конкуренція за клієнтів між зарубіжними та вітчизняними банками. В свою чергу, це спонукало до підвищення суми гарантування депозитних вкладів фізичних осіб, поширився асортимент надаваємих послуг та покращилась якість обслуговування клієнтів. Також змінюється структура формування банківського капіталу, іноземні банки стають джерелами їх формування, що призводить до залежності від іноземного капіталу та, в подальшому, зростання зовнішнього боргу.

Отже, інвестиційна діяльність комерційних банків України є достатньо проблематичною. На це впливають, як було вже зазначено високі відсоткові ставки, короткі терміни кредитування, низький рівень фінансування інвестиційних та інноваційних проектів. Банки, в основному, єрієнтовані на короткострокове споживче кредитування, а також отримання прибутку шляхом підвищення тарифів на послуги.

Майже 90 % кредитного портфелю надається для поточної діяльності позичальників,  а лише незначний відсоток обсягу кредитів в інвестиційну діяльність.

  

 

                                     Література:

 

1.                 Державний комітет статистики України [Електронний ресурс] /  Офіційний веб-сайт. – Режим доступу:

www.ukrstat.gov.ua

2.  Стойко О. Я. /  Банківські операції: [підручник] / О. Я . Стойко. – К.: Лібра, 2000. – 252 с.

3. Черевик Н. В. Діяльність інвестиційних банків в Україні: проблеми та перспективи розвитку [Електронний ресурс] / Н. В. Черевик, О.І. Компанієць // Ефективна економіка. – 2010. - №2 – Режим доступу до журн.:

http://www.economy.nayka.com.ua/index.php?operation=1&iid=133