Медицина / 9. Гігієна і епідеміологія

Дейнека С.Є., Власик Л.І., Бліндер О.В., Тарасенко Г.П., Сінченко В.Г.

ДП НДІ медико-екологічних проблем МОЗ України,

Буковинський державний медичний університет

Санітар­но-епідеміологічна експертиза як різновид

науково-дослід­ницької діяльності

         Наука була і залишається рушійною силою розвитку в будь-якій сфері, включно з охороною здоров'я. При цьому потрібна більш повна інтеграція ме­дичної науки і практичної охорони здоров'я, але для цього науковий результат має бути затребуваний [1]. Час не стоїть на місці і ставить перед охороною здоров'я нові завдання, обумовлені особливостями сучасної ситуації. Це насамперед:

  зміна структу­ри економічних відносин;

  погіршення епідемічної ситуації в світі та збільшення можливості за­носу особливо небезпечних інфек­цій на територію України;

  пов'язане з інтенсифікацію торгів­лі, обсягів міжнародних вантажних перевезень, зростання кількості про­дукції, що може призвести до надхо­дження на територію держави небез­печних для здоров'я людини харчо­вих продуктів та товарів повсякден­ного вжитку;

  адаптація до нових проблем, які постали перед країною у зв'язку з активізацією міжнародного теро­ризму, у тому числі біотероризму;

  необхідність інтеграції до систем термінового попередження щодо харчових про­дуктів та кормів та системи взаєм­ної інформації про випадки виник­нення техногенних та екологічних катастроф, інфекційних хвороб, що передбачено Міжнародними медико-санітарними правилами Всесвіт­ньої організації охорони здоров'я;

  необхідність адаптації вітчизняної нормативно-правової бази до ви­мог ЄС та COT;

розвиток наукових знань і викли­кана цим зміна вимог щодо вивчен­ня, оцінки і прогнозування показни­ків здоров'я населення [2].

Саме для реа­лізації цих завдань за роки незалежності в нашій країні в умовах ринкових відносин і багатоукладної еконо­міки теорія і практика запобіжно­го держсанепіднагляду збагати­лися новими підходами та мето­дами, серед яких одним з най­більш ефективних є державна са­нітарно-епідеміологічна експер­тиза (СЕЕ) вітчизняної та імпортованої продукції [3], у питаннях здійснення якої відбувається консолідація зусиль науково-дослідних інститутів гігієнічного профілю і закладів державної санітарно-епідеміо­логічної служби [4]. Вказане є наглядним прикладом інтеграції ме­дичної науки і практичної охорони здоров'я.

Відповідно до Постанови Ка­бінету Міністрів України "Про порядок затвердження інве­стиційних програм і проектів будівництва та проведення їх комплексної державної екс­пертизи" (від 17.06.1998 р. №1308) СЕЕ є складовою частиною Укрінвестекспертизи. СЕЕ, як складова державного санітар­но-епіде­міо­логічного нагляду потребує від виконавців екс­пертних робіт НДІ та фахівців держсанепідслужби ґрунтов­них знань, високої компетенції, гігієнічного мислення, вміння оцінити об'єкт експертизи з по­зицій профілактики негативно­го впливу на здоров'я людини [5]. Крім того, за допомогою наукової експертизи може бути надана допомога устано­вам держсанепіднагляду у вирішен­ні спірних питань, які не врегульова­ні чинним законодавством України [6].

Законом, який регулює відно­сини у сфері здійснення дер­жавної експертизи серед держав-учасниць СНД, є "Модель­ный закон о государственной экспертизе", прийнятий на двадцятому пленарному засі­данні Міжпарламентської Асам­блеї (По­станова № 20-7 від 7.11.2002 p.). У зазначеному міждержавно­му законі визначені правила проведення державної експер­тизи всіма країнами СНД. Слід акцентувати особливу увагу на те, що згідно з статтею 1 цього закону експертна діяльність відноситься до науково-дослідницької діяльності, а експертний  висновок  та  інші  результати, отримані  в ході проведення державної  експертизи,  належать до  результатів науково-дослідної діяльності.

На шляху подальшого розвитку й удосконалення системи СЕЕ є ряд недоліків, з яких найбільш відчутни­ми постають недостатнє законодавчо-правове та нормативно-методич­не забезпечення робіт, стерео­типний підхід до вибору критері­їв, методів та підходів до інтер­претації одержаних результатів, у тому числі на основі оцінки ри­зиків, а також прогнозування ди­наміки ступеню небезпеки для здоров'я відповідних континген­тів населення [3]. Тому науково-дослідним інститутам, проблемним комісіям профілак­тичного напрямку Комітету з пи­тань гігієнічної регламентації МОЗ України необхідно приділяти більше уваги проблемам СЕЕ, у більшому обсязі розробляти те­матику НДР у плані поглиблення теоретичної бази організації та проведення експертизи [3]. Вимоги сього­дення диктують власникам об'єктів експертизи запрова­дження нових економних тех­нологій, сучасного обладнання, застосування ефективних при­родоохоронних заходів. Тому спра­ведливо постає питання про перегляд наукових підходів до проведення СЕЕ, вдосконалення існуючої нормативної бази та розробку нових нормативних документів, що черговий раз вказує на необхідність провідної ролі у цьому процесі саме науково-дослідних установ гігієнічного профілю.   ЛІТЕРАТУРА

1. Кундієв Ю. З висоти — стрімголов,  або Чому реформи охорони здоров'я є неефективними? // СЕС. Профілактична медицина. – 2008. - № 2. – С. 88-90.

2. Біловол О.М. Формування наступальної політики в діяльності держсанепідслужби // СЕС. Профілактична медицина. – 2009. - № 2-3. – С. 5-9.

3. Шафран Л.М. Транспортна безпека вітчизняної та імпортованої продукції// СЕС. Профілактична медицина. – 2009. - № 2-3. – С. 42-45.

4. Полька Н.С, Махнюк В.М., Соколовський М.В. Актуальні питання експертизи у гігієні планування населених місць як основної складової запобіжного державного санітарно-епідеміологічного нагляду // Environment & Health. – 2009. - № 3. – С. 50-53.

5. Пономаренко А.М., Корнієнко М.М., Махнюк В.М. Проект закону України "Про санітарно-епідеміологічну експертизу": реалії та актуальність розробки // Environment & Health. – 2009. - № 4. – С. 76-78.

6. Полька Н. Державна санепідекспертиза сьогодні поза законом? // СЕС. Профілактична медицина. – 2009. - 2-3. – С. 14-17.