Право. Административное и финансовое право

Балдук Андрій Олександрович

Київський фінансово-економічний коледж, Україна

Проблеми реформування наповнення доходної частини місцевих бюджетів

Науковий керівник: Слюсаренко М.В.

 

В наш час є дуже великою проблемою наповнення місцевих бюджетів через не доопрацювання законодавців та чисельні правопорушення, оскільки не всі платники податків  сумлінно та своєчасно виконують обов’язки щодо сплати податків та інших платежів в результаті яких наповнюється доходна частина місцевих бюджетів.

Місцеві бюджети мають високе значення для нормального і стабільного функціонування територіальних одиниць та вирішення  поставленого кола питань, які визначають актуальність проблем реформування наповнення доходної частини місцевих бюджетів на даному етапі розвитку бюджетної системи України. У зазначену важливість входить  розв’язання  цих питань у найближчі дні для запобігання погіршення ситуації в майбутньому.

Разом із здобуттям незалежності перед Україною постало  важливе завдання – створення власної фінансової і бюджетної систем, а в даний час – їх подальше вдосконалення. Вирішення цього завдання вимагає переосмислення природи бюджету взагалі і місцевих бюджетів зокрема, визначення їх місця і ролі в економічній системі держави, теоретичного обгрунтування процесів формування доходної бази і напрямів витрачання бюджетних коштів, сутності місцевого оподаткування і його ролі в доходах місцевих бюджетів, створення ефективної системи міжбюджетних відносин. В умовах переходу до ринку зростає значення місцевих бюджетів у проведенні економічної і регіональної політики, вирішенні соціальних проблем, підтримці незахищених і малозабезпечених верств населення, що також потребує відповідного теоретичного обгрунтування і практичного вивчення.

Місцеві бюджети категорія дуже динамічна, а тому дослідження ефективного формування їх доходної бази необхідно здійснювати з урахуванням багатьох факторів, що впливають на економіку держави. Цьому насамперед сприяє розвиток демократичних засад в управлінні державою, зміни у структурі економіки, рівень соціальних гарантій населення, зміни його вікової, професійної структури, рівень економічного розвитку окремих регіонів.

До найбільш гострих проблем у сфері форму­вання місцевих бюджетів, а також їхніх відно­шень із держбюджетом України, у першу чергу, варто віднести використання вільних бюджетних коштів, нестабільність доходної бази, неефек­тивну систему вилучення надлишків загально­державних податків, недостатнє фінансування з держбюджету

    Ще однією проблемою на думку Ю.В. Пасічника є невідповідність повно­важень, покладених на місцеві органи влади, і виді­лених коштів на ці цілі [4]. Ситуацію ускладнює центральна влада, яка при складанні бюджету і визначенні розмірів трансфертів не завжди забезпечує фінансування усіх переданих на місця повноважень. Крім того, регіони України дуже різняться за рівнем життя, промислового виробництва, розвитку підприємництва. Саме тому, для здійснення фінансового вирівнювання та максимального врахування впливу об’єктивних факторів на рівень бюджетної забезпеченості необхідно здійснити групування територій нашої країни з урахуванням економічного та соціального розвитку регіонів.

Формування місцевих фінансів, як і всієї фінансової системи України, відбувається в жорстких умовах. С.А. Буковинський вважає, що це гальмує процес становлення основ фінан­сової автономії місцевих органів влади і в даний час регіональні фінанси знаходяться у важкому стані [2]. Комплекс проблем можна умовно поділити на дві частини: проблеми, які неможливо розв'язати при чинному законодавстві і проблеми, які можна розв'язати, але у віддаленій перспективі.

Фінансові проблеми місцевої влади набули великої гостроти. Хронічна нестача грошей, фінансових ресурсів у органів місцевого самоврядування та нестабільність їхніх доходних джерел стали проблемою справді загальнодер­жавної ваги. Як наслідок, на місцях не вирішуються най­болючіші життєві проблеми людей, занепадають міське господарство, соціально-культурна сфера, освіта, охорона здоров'я, погіршується стан доріг та інших засобів комуні­кації.

Функціонування органів місцевої влади в рамках характерного для ринкової економіки жор­сткого бюджетного обмеження змушує їх зверта­тися до ринкових механізмів залучення додатко­вих коштів для розвитку територіальних громад. У світовій практиці однією із форм залучення

інвес­тицій є випуск і розміщення так званих «муніци­пальних» позик.

Акумуляція коштів через випуск облігацій місце­вих позик — явище нове для розвитку економіки України. Як вважає О.П. Кириленко у ринкових умовах обмеженість коштів дер­жавного бюджету створює різноманітні способи поповнення місцевих бюджетів, у тому числі й такий інструмент, як місцеві цінні папери. Емісія облігацій місцевих позик вигідно вирізняється з інших способів поповнення місце­вих фінансів, наприклад, «добровільної» або «спон­сорської» допомоги суб'єктів господарювання, яка залучається на примусовій основі, нерідко під тиском органів, що перевіряють, і витрачається в довільному порядку, а не на основі чітко визна­чених законодавчих норм [3].

Таким чином, розвиток ринку муніципаль­них цінних паперів потребує прискорення, оскільки кошти, зібрані під відпові­дальність місцевої влади, можуть бути спрямовані на збереження і розвиток ви­робничого потенціалу регіону, що відповідає інте­ресам не тільки влади, а і населення певної те­риторії.

 

Список використаних джерел

1. Грач Ю.Ю. Підвищення ефективності формування доходів місцевих

2. Буковинський С.А., Комаров В.А. Бюджет розвитку та пріоритети бюджетних інвестицій // Фінанси України. - 2004.

3. Кириленко О.П. Місцеві фінанси: Знання – 2006

4. Пасічник Ю.В. Бюджетна система: Навчальний посібник.- Черкаси: Відлуння.- 1999.