Клим М.В.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Екологізація виробництва як управлінський ресурс соціального розвитку

 

У сучасних міжнародних документах, на сьогоднішній день, досить стійке місце займає термін «екологізація розвитку суспільства», який відображає так звану «екологічну експансію», зростання значущості екологічної складової людської діяльності та управління нею у контексті виживання людства і формування стратегії сталого розвитку. Суть даного терміна полягає у тому, що питання збереження навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів в управлінській діяльності прямолінійно пов'язані з проблемами соціального розвитку, економічного зростання, безпеки населення, забезпечення прав людини тощо.

У сучасний період в Україні широке визначення отримали екологічні напрацювання М. А. Голубця, К. М. Ситника, Ю. Р. Шеляг-Сосонка та інших вітчизняних вчених.

Метою нашого дослідження є аналіз екологічної захищеності західного регіону України.

Закономірно, що з розвитком людини – зростають і її потреби: вдосконалюються технології, розвивається наука, культура, зростають обсяги виробництва товарів та послуг та ін. Відбувається переорієнтація попиту на товари і послуги, що відповідають високим екологічним критеріям. На сьогоднішній день конкурентоспроможність держав та їх економік все більше залежить від рівня екологізації виробництва та екологічності технологій, які забезпечують функціонування національної економіки. А це в свою чергу спрямовано на більш повне задоволення потреб людини.

З одного боку, вдосконалення технологій і зростання виробництва сприяють більш повному задоволенню потреб людей, раціональному користуванню природними ресурсами, збільшенню виробництва продуктів харчування, тощо. З іншого — забруднюється природне середовище, знищуються ліси, посилюється ерозія грунтів, випадають кислотні дощі, зменшується озоновий шар землі, погіршується стан здоров'я людей … [3].

Хоч новітні технології і сприяють більш раціональному використанню природних ресурсів, проте і вони становлять загрозу для навколишнього середовища викидами газів, вирубкою лісів, надмірним використанням води, землі, знищенням тваринного світу тощо (табл. 1.).

Таблиця 1

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря

Рік

Обсяг викидів забруднюючих речовин, тис. т.

Забруднено водних ресурсів, млн. куб. м3

Обсяги продукції, робіт та послуг лісового господарства (у фактичних цінах), млн. грн.

2006

7027,6

3891

2451,1

2007

7380,0

3854

2956,3

2008

7210,3

2728

3382,7

2009

6442,9

1766

3138,1

2010

6678,0

1744

          4097,7

 

Отже, загальний обсяг викидів в атмосферу забруднюючих речовин за 5 останніх років склав:  х=34738,8 (тис. т); загальний обсяг забруднених водних ресурсів відповідно: х=13983 (млн. кум. м3).

Загальна вирубка лісів протягом 2006-2010 рр. нанесла збитків країні на суму 16025,9 млн. грн. і це тільки санкціонована вирубка.

Україна є однією з найбільш неблагополучних в екологічному відношенні країн Європи. Виникли гігантські центри надмірного зосередження промисловості, що характеризуються високим антропогенним впливом на природне середовище. Це насамперед Донбас і Придніпров'я — найбільш забруднені регіони в Європі. В даному регіоні, а він займає 18% території з 28% населення України, виробляється 40% загального обсягу промислової продукції.

Так тільки Державна екологічна інспекція в Чернівецькій області провела 203 перевірки підприємств, установ та організацій області щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.

За результатами перевірок, складено 243 протоколи та винесено 18 рішень про зупинення (заборону) експлуатації джерел викидів та виробничої діяльності підприємств. Загальна сума розрахованих збитків за цей період по Чернівецькій області становить 448 тис. грн. [2].

А МКП «Миколаївводоканал» здійснює скид забруднюючих речовин із зворотними водами у річку Дністер з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимого скиду. Факт забруднення встановлено інспекційною перевіркою та за результатами лабораторних досліджень, проведених спеціалістами Державної екологічної інспекції в Львівській області. Наднормативний скид з очисних споруд, що приймають на очистку стічні води від житлового масиву і підприємств м. Миколаїв, тривав з 17.03.2010 р. по 24.12.2010 р. та призвів до забруднення поверхневих вод р. Дністер. Це є порушенням  вимог ст.. 44, 70, 95, 100 Водного кодексу України, ст.. 20, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та постанови КМУ від 25.03.1999р. № 465.

Підприємству пред’явлено претензію на відшкодування заподіяних державі порушенням вимог природоохоронного законодавства збитків у сумі 1986,316 тис. грн. [2].

2 лютого 2011 року, у с. Петричі, Буського району Львівської області на  ДП «Прикарпатзахідтранс», відбулося забруднення ґрунту дизпаливом з продуктопроводу внаслідок прориву під час ремонтних робіт.

Площа забруднення земельних ресурсів становила 200 м ², а остаточна площа забрудненої земельної ділянки становить 3000 м², виявлено витік забруднюючих речовин у водний об’єкт внаслідок дренування ґрунтових вод (меліоративний канал) [2].

Виробництво завжди приносило шкоду навколишньому середовищу, а сучасне виробництво практично неможливе без забруднення навколишнього середовища.

 

 

Сучасне виробництво – це, перш за все, гігантський споживач, після діяльності якого розрізняють такі види і джерела забруднення навколишнього середовища:

1. Хімічне, що призводить до надходження до навколишнього середовища різноманітних отруйних речовин.

2. Фізичне, до якого відносять знищення територій, шумові перешкоди та електромагнітне випромінювання.

3. Термічне, яке спостерігається при скидах у водойми нагрітої води з промислових підприємств, особливо, з ТЕЦ.

4. Радіоактивне, що пов’язане з надходженням в природне середовище штучних ізотропів.

5. Засмічення, що проявляється в надходженні до навколишнього середовища різного роду твердих відходів.

6. Біологічне, при якому в природі з’являються не властиві їй організми. Одним із видів такого виду забруднення є мікробіологічне, пов’язане з розвитком у навколишньому середовищі паразитичної мікрофлори.

Не зважаючи на ряд серйозних екологічних проблем, які можуть призвести до серйозних катастрофічних наслідків, на сьогоднішній день, більшу частину людства, турбує питання особистого збагачення та отримання над доходів, жертвуючи при цьому екологічними нормами.

Отже, Україна в екологічному відношенні входить до складу неблагополучних держав. Наслідки від аварії на Чорнобильській АЕС дають про себе знати, при тому що кожний рік ведуться роботи з утилізації шкідливих речовин і спроб зменшення негативного впливу на навколишнє середовище. І хоч за останні кілька років, обсяг викидів і скидів забруднюючих речовин знижуються, а кількість викидів відходів у повітря нижче від допустимого, все одно, Україні доведеться прикласти ще не мало зусиль щоб покращити стан екологічної ситуації та зберегти природні ресурси і ефективно використовувати національне багатство.

 

Література:

 

1.     www.ukrstat.gov.uaДержавний комітет статистики України

2.     www.eco-ua.org – Комітет екологічного порятунку України

3.     www.refine.org.ua