Студент Мамонтов П.В.

Харківський Національний Економічний університет

Удосконалення організації фінансової діяльності підприємства

 

Становлення і розвиток в Україні ринкової інфраструктури суттєво змінюють економічне, інформаційне і правове середовище функціонування підприємств, зміст їхньої фінансової діяльності.

В організаційній та управлінській роботі підприємств фінансова діяльність займає особливе місце. Від неї багато в чому залежить своєчасність повнота фінансового забезпечення виробничо-господарської діяльності та розвитку підприємства, виконання фінансових зобов'язань перед державою та іншими суб'єктами господарювання [3, с.4].

Дослідження теоретичних та методичних основ фінансової діяльності підприємства та системи управління фінансовою діяльністю дозволило виявити вчених, що зробили найбільш значний внесок в розкриття проблеми фінансової діяльності: О. Бандурка, І. Бланк,     Ю. Брігхем, М. Коробов, А. Поддєрьогін, О. Терещенко, Е. Хелферт та ін.

Незважаючи на значний інтерес до проблем організації фінансової діяльності підприємств з боку вчених слід відмітити, що вони не охоплюють усієї сукупності складних проблем, які виникають в ринкових умовах господарювання. Зокрема, в силу багатоаспектності та наукової дискусійності даної проблеми розробці методичних положень з організації  фінансової діяльності не приділено достатньо уваги, а існуючі методичні підходи потребують удосконалення. До задач, що потребують першочергового вирішення, відносяться: визначення чинників, що впливають на гнучкість використання фінансових ресурсів та оптимізацію структури капіталу, моделювання індикаторів ефективності фінансової діяльності для вибору фінансової стратегії, інтегральна оцінка потенціалу фінансової діяльності підприємства [1, с.22 ].

Для розробки моделі покращення фінансової діяльності підприємства доцільно використовувати системи проектного менеджменту. До класу цих систем відносяться: Microsoft Project, Time Line, Primavera Project Planner, Spider Project, Open Plan Welcom Software, Project Expert.

Для всіх систем притаманні одинакові прийоми роботи і реалізовані схожі алгоритми проектного управління [2, с. 27-30].

Найбільш поширеною зі згадуваних систем є Microsoft Project, тому застосуванню саме цієї програми віддано перевагу для реалізації моделі.

Microsoft Project – програмний продукт, що відноситься до класу систем управління проектами.

Під проектом розуміють унікальний комплекс взаємопов’язаних заходів (етапів, робіт), направлених на досягнення певної мети в умовах ресурсних обмежень та обмежень за часом.

Для малих підприємств доречно спочатку розробляти проекти для стратегічного планування, а потім деталізувати для оперативного і поточного управління. Головними відмінностями між горизонтами управління є часові рамки і ступінь деталізації. Для проектного планування краще вибирати виробничий цикл, впровадження нової технології, введення в експлуатацію обладнання.

У системах проектного управління розробку проекту починають з ретельного планування задач. У термінології MS Project задачами називають етапи та конкретні дрібні роботи по проекту. Метою планування задач є встановлення їх складу, ієрархії, послідовності і тривалості виконання. Модель складається з трьох блоків: проведення комплексного аналізу основної діяльності підприємства, розробка стратегії збільшення об’ємів збуту і стратегії виходу на вільні ніші ринку, розробка заходів щодо реалізації стратегії.

Зручним інструментом планування є повторювані задачі. Її головною рисою є швидке введення ритмічних, періодичних робіт та встановлення і копіювання призначень ресурсів для них. У розробленій моделі до повторювальної задачі віднесено: реалізація проекту.

Додаткові можливості для оптимізації надають інструменти встановлення обмежень: фіксований об'єм ресурсів, фіксована тривалість та фіксований обсяг трудовитрат не пізніше …, не раніше …, та інше. Це особливо доречне для не критичних робіт, строки реалізації яких можуть рухатися, та для жорстко регламентованих задач.

Ресурси, використані в моделі, також розбиті на блоки: директор головний бухгалтер, аналітик, маркетолог, комп’ютер, принтер.

Ресурси в MS Project поділяються на дві групи: трудові й матеріальні (тобто відновні та невідновні). Тип ресурсу визначає особливості його використання.

Кількість призначених ресурсів є одним з основних бюджетоутворюючих факторів. Для кожного ресурсу може задаватися декілька ставок на певні дати, що дозволить при необхідності змінити чи перерахувати загальну вартість ресурсу і проекту взагалі.

В результаті отриманих даних за розробленим проектом можна отримати оптимальну модель організації фінансової діяльності підприємства з метою заощадження матеріальних та трудових ресурсів.

Головними перевагами використання запропонованої моделі є:

планування потреби в матеріальних (продаж надлишків і закупівля недостатніх) і фінансових ресурсах (управління фінансовими потоками, в т.ч. і кредитними);

швидке коригування фінансового плану при зміні вартості ресурсів.

оперативне відстеження результативності діяльності і визначення відхилень. Наявність відхилень фактичного виконання проти плану не є чимось незвичайним, і використання моделі дозволяє розрахувати збільшення собівартості при технологічних затримках та при тривалих строках зберігання продукції на складі;

багаторазове використання і швидка адаптація для різних напрямів спеціалізації і технологічних циклів.

 

Література:

1. Костирко Л.А. Методичні основи оцінки фінансової діяльності підприємства.   2. Куперштейн В.И. Microsoft Project в делопроизводстве и управлении. — СПб.: БХВ-Петербург, 2003. — 480 с. 3. А. М. Поддерьогін, Л. Д. Буряк, Г. Г. Нам, А. М. Павліковський, О. В. Павловська, В. 3. Потій, А. П. Куліш, О. О. Терещенко, Н. П. Шульга, С. А. Булгакова Фінанси підприємств: Підручник / Керівник авт. кол. і наук. ред. проф. А. М. Поддєрьогін. 3-тє вид., перероб. та доп. - К.: КНЕУ, 2000. - 460 с.