ЗАСТОСУВАННЯ OLAP – МЕТОДІВ В УПРАВЛІННІ АКТИВАМИ ПІДПРИЄМСТВА

Посухова Т.В.

(науковий керівник Калишенко В.О.)

Сучасне суспільство є суспільством інформаційним. Усі галузі його діяльності постійно розвивають і вдосконалюють методи нагромадження і використання даних. Корисна та цінна інформація здатна підвищити ефек­тивність діяльності проекту чи організації за рахунок покращення якості уп­равлінських рішень.

Для отримання цінної інформації тепер використовуються комп'ютер­ні технології, які поряд із збільшенням точності та об'єктивності при роботі з великими обсягами інформації дають змогу значно скоротити витрати часу і праці на її отримання. Найбільш поширеною і розвинутою технологією, яка призначена для роботи з великими масивами даних, є бази даних (БД). БД - це структурована сукупність логічно взаємопов'язаних даних, які характери­зують певну предметну область.

Поряд з іншими засобами аналізу даних під час бурхливого розвитку комп'ютерних засобів з'явилась технологія багатомірного аналізу даних OLAP (Online Analytical Processing - оперативна аналітична обробка). Це спосіб управління і представлення даних у простий і зрозумілий для кінцево­го користувача спосіб.

Призначення систем класу OLAP - забезпечити користувача гнучким інтуїтивно зрозумілим і простим доступом до даних. Наявність такого досту­пу дає змогу відмовитися від використання наперед визначених звітів, робить користувачів самодостатніми, незалежними від адміністраторів БД і програ­містів. В основі концепції OLAP дані представлені у вигляді багатовимірного куба, причому користувач має змогу швидко згорнути або розгорнути дані за будь-яким виміром. Ця технологія не замінює, а доповнює традиційні реляційні бази даних з первинною інформацією[1,с.56].

OLAP на відміну від інших способів автоматизації бізнес-діяльності дає можливість отримати користувачу «на виході» не готове чітко структуроване рішення, що видається після включення раніше налаштованого майстра обробки форм, а своєрідний матеріал для творчої оцінки існуючої ситуації. Тому сфера застосування OLAP-аналізу звичайно обмежується менеджерським складом підприємств різних розмірів, якому доводиться часто займатися тактичними і стратегічними завданнями на зразок аналізу ключових показників діяльності та сценаріїв розвитку, маркетингового та фінансово-економічного аналізу груп товарів або послуг, а також є довгостроковим прогнозуванням роботи підприємства чи його підрозділів [5].

Метою цієї роботи є всебічний аналіз активів підприємства малого бізнесу. Для реалізації цієї задачі вирішено застосовувати методи багатомірного аналізу даних на основі використання OLAP-засобів.

Підприємства різних форм власності, різних сфер діяльності мають у своєму розпорядженні певну суму фінансово-господарських засобів, які забезпечують здійснення господарського обороту. Правильність вкладення фінансових засобів в активи є однією з найважливіших ознак стійкості фінансового стану підприємства.
До активів відносяться всі види майна підприємства, що належить йому на правах власності і використовуються для здійснення статутної діяльності. Саме розуміння активів як джерела отримання грошових потоків і є основою політики управління активами будь-якого підприємства.
Технологічно побудована система звітності є ні що інше, як набір іменованих показників із значеннями на дату, які потрібно згрупувати і підсумувати в різних розрізах для отримання конкретних звітів. Коли це так, то відображення і друк звітів найбільш просто і дешево реалізуються в OLAP-системах. Деякі підприємства вже перейшли на таку технологію збору даних[4].
Програмні продукти, які базуються на OLAP-технології, прийнято називати OLAP-продуктами або OLAP-системами. Інакше кажучи, термін OLAP використовують для позначення класу програмного забезпечення.
Всі OLAP-продукти характеризуються загальними принципами побудови[3]: 
1. В якості зовнішнього інтерфейсу вони надають керовану динамічну таблицю. На вхід динамічної таблиці подається багатовимірний масив. Масив складається з даних двох типів: вимірювань і фактів. Вимірювання стають колонками і рядками динамічної таблиці. У них відображаються члени вимірювань. На перетині колонок і рядків розміщені факти.
2. Колонки та рядки є основними інструментами управління таблицею. З їх допомогою користувач може маніпулювати вихідними даними: міняти місцями рядки і колонки, встановлювати фільтри з вимірювань, деталізувати інформацію або навпаки узагальнювати її. При цьому проміжні і остаточні підсумки за фактами автоматично перераховуються. Виконання цих операцій забезпечується OLAP-машиною (або машиною OLAP-обчислень). Самі маніпуляції з даними носять назву OLAP-операцій. 
3. Ще однією важливою стороною OLAP-аналізу є графічне відображення даних. Графік синхронізований з динамічною таблицею. Після виконання будь-OLAP-операції дані перераховуються, а графік перемальовується.

Усе майно, що належить підприємству й відображається в його балансі, називають активами підприємства. Це економічні ресурси підприємства у формі сукупних майнових цінностей, які використовуються в господарській діяльності з метою одержання прибутку.

Активи являють собою ресурси, контрольовані підприємством, використання яких призводять до збільшення економічних вигод у майбутньому. До них відносяться всі наявні матеріальні цінності, нематеріальні активи та кошти, що належать підприємству на певну, а також їх розміщення та використання.

 Згідно ПБО 2 Баланс і активи підприємства поділяються на оборотні та необоротні активи.

 Оборотні активи - це грошові кошти та їх еквіваленти, що не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу, чи протягом дванадцяти місяців з дати балансу.

Необоротні активи — це сукупність майнових цінностей, які багаторазово беруть участь у процесі господарської діяльності підприємства. Як правило, до них належать засоби тривалістю використання більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). До необоротних господарських засобів підприємства належать: основні засоби, капітальні інвестиції, інші необоротні матеріальні активи, нематеріальні активи, довгострокові фінансові інвестиції, довгострокова дебіторська заборгованість, інші необоротні активи.

До оборотних активів підприємства належать: запаси (виробничі запаси, тварини незавершене виробництво, готова продукція, товари); векселі одержані; дебіторська заборгованість за товари, роботи, поступи  чиста реалізаційна вартість, первісна вартість); дебіторська заборгованість за розрахунками (з бюджетом, за виданими авансами, з нарахованих доходів); інша поточна дебіторська заборгованість; поточні фінансові інвестиції; грошові кошти та їх еквіваленти ( в національній валюті, в іноземній валюті); інші оборотні активи.

Активи підприємства можуть бути класифіковані за різними ознаками, такими як: об’єкт фінансового управління; речова форма об’єкту інвестування; строк отримання грошового потоку; форма отримання; регулярність отримання доходу; рівень ризику; рівень оборотності; рівень ліквідності.

 Характеризуючи активи як об’єкт управління, необхідно відмітити особливості їх окремих складових частин. Зокрема, необоротні активи є найменш мобільною частиною майна підприємства, основна відмінність якої полягає в багаторазовому використанні в процесі господарської діяльності і частковій амортизації і на протязі кожного операційного циклу.

 В процесі формування і управління необоротними активами необхідно враховувати їх переваги і недоліки в порівняні з оборотними активами. Основними перевагами оборотних активів в порівнянні з оборотними активами є: менший ризик інфляційного зменшення та можливе збільшення ринкових цін на нерухомість швидкими темпами, між темпи інфляції; здатність приносити стабільний прибуток в разі несприятливої господарської діяльності щодо орендних та лізингових платежів. Можливість більш інтенсивного використання в періоди підйому ринкової інфраструктури[2,с.138].

Для відображення активів підприємства доцільно використовувати OLAP аналіз. OLAP - це швидкодіючий інструмент доступу, перегляду та різного аналізу інформації. При цьому OLAP подається у вигляді наочних багатовимірних кубів. В якості системи координат використовуються місяця, року, найменування товарів, обсяг продажів, відсоток виконання планів та інші необхідні осі розгортання даних.

Процедура наповнення передбачає перенесення даних з балансів підприємств в реляційні таблиці. Цей масив у подальшому буде джерелом інформації для засобів OLAP - аналізу. На даному етапі важли­вою є акуратність, щоб не допускати випадкових помилок у процесі перене­сення. У кінці наповнення таблиць бажано застосовувати метод логічної пе­ревірки помилок. Особливості використання OLAP - моделі визначаються потребами і задачами користувача. Для отримання таблиці користувач вибирає показник (або їх групу) для аналізу і кількісну ознаку, яку він буде аналізувати. Корис­тувач оперує лише економічними поняттями. Немає потреби вивчення методів і суті роботи OLAP - моделі чи іншої теорії інформатики.

Важливо, що користувач може перекроювати такий аналіз на свій розсуд, отримуючи необхідний йому результат. Маніпуляції з осередками куба, заповненими необхідною інформацією.

Література:

1.                 Малыхина М.П. Базы данных: основы проектирования, использования//Научный весник. – 2008. – 412с.

2.                 Азрилиян А.Н. Большой экономический словарь / А.Н. Азрилиян. – 4-е изд. Доп. И перераб. – М.: Институт новой экономики,2001. – 1248 с.

3.                 [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://www.it-konsultant.ru/knowledge/13.html

4.                 [Електронний ресурс]: – Режим доступу:  http://www.sas.com/offices/europe/russia/software/eis/index.html

5.                 [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://kaidev.ru/Pages/Olap/OlapProblems.aspx