к. е. н. Пономаренко С. Ю, Барковська С.В., Гломозда Ю.В.

Донецького Державного Університету Управління

ПРОБЛЕМИ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РИЗИКАМИ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ

Україна з її масштабами та геополітичним становищем не може бути осторонь сучасних процесів глобалізації, які, у свою чергу, породжують фінансові ризики, основою яких є порушення процесу виробництва, зміна ринкової кон’юнктури. На даний момент часу немає єдиного підходу до визначення сутності фінансових ризиків, а також вибору методів та способів їх мінімізації.

Будь-яка фінансова діяльність пов’язана з ризиком, тому питання управління ними набуває останніми роками дедалі більшої актуальності. Для ефективного функціонування підприємств необхідно розробити та впровадити конкретні методики та напрямки управління фінансовими ризиками, використовуючи світовий досвід та адаптуючи його до українських реалій, щоб допомогти підприємствам України досягти достатнього рівня конкурентоспроможності на світовому ринку.

Про необхідність управління фінансовими ризиками наголошують зарубіжні та вітчизняні вчені. Питання фінансових ризиків та шляхів їх управління та нейтралізації досліджується у роботах І.Б. Чайкіна, В.В. Вітлінського, І.Т. Балабанова, І.А. Бланка, Т.М. Борисової, Г.О. Крамаренка, О.Є Чорної, Н.М. Внукова, Л.Д. Буряка, А.П. Куліша, В. Фурмана а також інших науковців, що торкалися даної проблематики.

Одним з основних завдань ефективного функціонування підприємства в умовах розвиненої ринкової економіки є управління фінансовими ризиками. Фінансовий ризик підприємства – це ймовірність виникнення несприятливих фінансових наслідків у формі втрати доходу чи капіталу у ситуації невизначеності умов здійснення його фінансової діяльності [2].

Управління ризиком у широкому розумінні являє собою особливий вид діяльності, спрямованої на зниження або повне усунення впливу його несприятливих наслідків на результати проведених господарських операцій.

Кінцева мета управління ризиком повинна сприяти реалізації загальної стратегії ведення бізнесу. У фінансовому менеджменті вона полягає в отриманні найбільшої вигоди при оптимальному або прийнятному для підприємця співвідношенні прибутку і ризику.

З сучасних позицій прийняття рішення щодо попередження можливих втрат розрізняють такі підходи до управління ризиками: активний, адаптивний і консервативний (пасивний).

1. Активне управління означає максимальне використання наявної інформації і засобів для мінімізації ризиків.

2. Адаптивний підхід до управління ризиком полягає в адаптації до ситуації, що склалася.

3. При консервативному підході управляючі дії запізнюються [1].

Найважливіше значення для ефективного управління фінансовими ризиками має адекватне інформаційне забезпечення. Воно включає широкий спектр різних видів ділової інформації: статистичної, економічної, комерційної, фінансової, юридичної, технічної і т. д. Наявність надійної та актуальної інформації дозволяє швидко приймати управлінські рішення, що впливають на зниження ризиків і збільшення прибутку. Належне інформаційне забезпечення і його ефективне використання при проведенні ризикових операцій зводить до мінімуму ймовірність шкоди і втрат [2].

Процес управління фінансовими ризиками є досить складним і складається з таких етапів.

1. Оцінка фінансового ризику. На цьому етапі необхідно виявити всі властиві підприємству фінансові ризики та розробити методи для їх кількісної оцінки.

2. Аналіз фінансових ризиків.

3. Пошук альтернативних шляхів зниження фінансового ризику на підприємстві.

4. Зниження фінансового ризику. Після порівняння результатів аналізу фінансового ризику і визначення величини всіх можливих збитків, які підприємство може понести в майбутньому, приймається рішення щодо зниження ступеня ризику.

В наш час дуже важливим є виявлення шляхів зниження фінансового ризику. Найбільш поширеними з них є страхування, резервування фінансових ресурсів, обмеження ризиків за рахунок лімітування операцій, хеджування, диверсифікація [3].

Отже, управління фінансовими ризиками на підприємствах України в умовах ринкової економіки є дуже важливим аспектом їх фінансово-господарської діяльності. Не запровадження відповідної політики на підприємстві може призвести до його значних збитків або взагалі до банкрутства і наступної ліквідації суб’єкта господарювання. Така ситуація може призвести до негативних наслідків в цілому по країні, а то й взагалі до розвитку фінансової кризи.

Саме тому на кожному підприємстві необхідно здійснювати політику управління фінансовими ризиками і постійно її вдосконалювати. Врахування, прогнозування і аналіз фінансових ризиків в діяльності підприємств дозволить попередити, уникнути або мінімізувати наслідки розвитку небажаних подій.

Література

1. Балабанов Т. И. Риск-менеджмент. - М., 2007. 367 с.

2. Бланк И. А. Управление финансовыми рисками.– К.: Ника-Центр, 2006.– 600 с.

3. Фурман В. Необхідність страхування та його роль в економіці // Економіст. – 2008. – № 5 – 153 с.