Шакура М. Г.

науковий керівник, д. е. н., проф. Н. М. Внукова

ХНЕУ, Україна

 

Оцінка фінансової стійкості страхової компанії

 

Особливості організації діяльності страховика визначаються своєрідністю страхового процесу: на його вході та виході перебувають фінанси, які лише тимчасово знаходяться у страховика, який приймає від страхувальника гроші в обмін на послугу, яку надасть у майбутньому як страхові виплати тим страхувальникам, що зазнають збитків. Ця особливість потребує певних гарантій щодо здатності страхової компанії відповідати за своїми зобов’язаннями перед страхувальниками в межах прийнятих на страхування ризиків та обсягів відповідальності за ними. Такою основною гарантією є високий рівень фінансової стійкості страховика.

Дослідження теоретичних і практичних питань комплексної оцінки фінансової стійкості страхових компаній лишається актуальним. Саме комплексний аналіз дасть змогу визначити реальний фінансовий стан конкретної страхової компанії, зясувати головні фактори впливу на її фінансову стійкість.

Серед досліджень, присвячених цій темі, можна назвати роботи українських авторів Р.В. Сушко [5], О.Д.Заруби, Н.М. Внукової [2], В.Д.Базилевича [1].

Мета роботи – визначити зміст поняття фінансової стійкості страхової компанії, запропонувати методику оцінки, вимірювання, аналізу фінансової стійкості та факторних складових показників фінансової діяльності, які безпосередньо впливають на рівень фінансової стійкості та платоспроможності страхової компанії.

Предметом дослідження у роботі є аналіз фінансової діяльності страхової компанії та виявлення основних факторів забезпечення стійкого фінансового стану.

Об’єктом дослідження є фінансова стійкість та платоспроможність страхової компанії і основні фактори її забезпечення.

Найбільш чітке визначення фінансової стійкості розмежовує поняття фінансової стійкості, платоспроможності і ліквідності. Ліквідність розглядається як здатність підприємства розрахуватися за невідкладними зобов’язаннями, а платоспроможність – як здатність підприємства сплатити як уже подані претензії, так і ті зобов’язання, термін виконання яких ще не настав. Платоспроможність є частковим виявом фінансової стійкості страховика, оскільки відображає його здатність платити за зобов’язаннями в нормальних умовах.

Основою фінансової стійкості страховиків на кількісному рівні оцінки стійкості страхової компанії є такі показники, як наявність достатнього обсягу власних коштів страховика, вірно розраховані значення базових тарифних ставок, адекватні розміри сформованих страхових резервів, оптимальна програма розміщення страхових резервів, збалансованість страхового портфеля та надійні програми перестрахування.

Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України постановила затвердити Концепцію запровадження пруденційного нагляду за небанківськими фінансовими установами та Програму розвитку системи пруденційного нагляду за небанківськими фінансовими установами. Орієнтиром для страхових компаній обрано систему Solvency II.

З метою запобігання неплатоспроможності страховиків виникає необхідність забезпечення контролю за фінансовим станом страхових компаній. Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України постановила затвердити Рекомендації щодо аналізу діяльності страховиків у вигляді тестів раннього попередження з метою стандартизації процедур здійснення аналізу діяльності страховиків, своєчасного виявлення ризиків у діяльності страховиків [4]. Умови забезпечення платоспроможності страховика визначаються також у третьому розділі Закону України «Про страхування»[3]. У цьому розділі подається фінансовий механізм здійснення страхової діяльності, встановлюються певні обмеження щодо можливості прийняття зобов'язань і визначаються загальні принципи аудиту страховика.

Отже, фінансова стійкість страховика, що визначається як спроможність компанії виконувати свої функції в умовах будь-якої економічної і політичної ситуації в обсязі і формах, які є припустимими в умовах, що склалися, є основним фактором при виборі клієнтом страхової компанії як партнера, а тому має першочергове значення підтримання її на належному рівні.

Перспективи подальших досліджень щодо фінансової страхових компаній мають бути зорієнтовані насамперед на розроблення єдиних методологічних підходів до розрахунку і забезпечення платоспроможності страховиків, удосконалення страхового законодавства України в частині забезпечення фінансової стійкості страховиків; дотримання переходу на МСФЗ для  єдиного підходу в оцінці фінансової стійкості страховиків-резидентів та нерезидентів.

 

ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 

1.     Базилевич В. Д. Страхова справа: 5-те вид., стереотип / В. Д. Базилевич, К. С. Базилевич. – К.: Знання, 2006. – 351 с.

2.       Внукова Н. М. Страхування: теорія та практика: Навчальний посібник / Н. М. Внукова, В. І. Успаленко, Л. В. Временко. За загальною редакцією проф. Н. М. Внукової – 2-ге видання, перероблене та доповнене. -  Харків: Бурун Книга, 2009. – 656 с.

3.     Закон України «Про страхування» // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.portal.rada.gov.ua

4.     Рекомендації щодо аналізу діяльності страховиків: Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 17.03.2005 № 3755 // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rada.gov.ua

5.     Сушко Р.В. Оцінка результатів діяльності страхових компаній / Р.В. Сушко, А.А. Ретинський // Фінанси України. – 2002. - №6. – С.127 – 132.