Экономические науки/3.Финансовые отношения.

Шумський Р.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Вплив податку на прибуток підприємтв на їх фінансово-господарську діяльність

 

Однією з найбільш ефективних форм управління сучасною ринковою економікою є податкове регулювання, бо саме податки є основним джерелом доходів держави й виступають важливим економічним інструментом стимулювання та регулювання виробництва, забезпечення соціальних гарантій, стимулюють ділову активність.

Фінансово-господарська діяльність підприємств у комплексі з податковою політикою оподаткування прибутку юридичних осіб в Україні розглядається в дослідженнях вітчизняних вчених: В.Андрущенка, В.Базилевича, В.Вишневського, А.Даниленка, О.Данілова, В.Мельника, Ю.Іванова, А.Крисоватого, І.Лютого, А.Соколовської та ін. Водночас є нагальна потреба в дослідженні сучасних проблем впливу податку на прибуток підприємтв на фінансово-господарську діяльність підприємств, маючи на меті розробити пропозиції по їх вирішенню.

Регулювання й стимулювання фінансово-господарської діяльності підприємств за допомогою податкової політики оподаткування прибутку є одним із важливих методів удосконалення, оздоровлення та формування на цій основі конкурентоспроможності підприємства. Одним із податкових інструментів таких процесів є податок на прибуток підприємств.

Податок на прибуток сучасного вигляду набув на початку ХХ ст. і поширився практично в усіх країнах світу. У середині ХХ ст. багатьма країнами були проведені широкомасштабні реформи оподаткування юридичних осіб через зміну ставок податку, механізму його нарахування та сплати, що призвело до деяких змін у розподілі та перерозподілі фінансових ресурсів і капіталів. Після таких реформ податок на прибуток остаточно закріпився як регулюючий і стимулюючий інструмент національних податкових систем.

Зарубіжний досвід ефективної взаємодії системи прибуткового оподаткування юридичних осіб та інвестиційних процесів підтверджує той факт, що інвестиційно-інноваційні пільги з податку на прибуток досить широко використовуються в практиці оподаткування з метою підвищення конкурентоспроможності національних економік. Першочерговою ціллю надання таких пільг має бути стимулювання інвестиційної діяльності. Такими інструментами є інвестиційний податковий кредит та інвестиційна податкова знижка з паралельним застосуванням ефективної податкової політики в галузі амортизації.

Головним критерієм у визначенні основних напрямів реформування податку на прибуток в напрямі стимулювання інвестиційної діяльності є створення паритетних умов з фінансування технічного переозброєння економіки між державою та бізнесом: держава надає широкі податкові стимули для самофінансування, а бізнес в свою чергу добросовісно ними користується без запровадження оптимізаційних схем. З урахуванням даного критерію пропонується поетапне запровадження податкових пільг, спрямованих на стимулювання та активізацію інвестиційно-інноваційної діяльності. Така поетапність полягає в тому, що спочатку необхідно запровадити інвестиційну податкову знижку на чотири роки, а потім інвестиційний податковий кредит на такий самий період. Вибір саме такої послідовності пояснюється тим, що на етапі низької інвестиційної активності бізнесу та недосконалого фінансового ринку інвестиційна податкова знижка значно прискорить інвестиційні процеси, оскільки передбачає зменшення оподатковуваного прибутку на всю суму різниці між капітальними інвестиціями та амортизаційними відрахуваннями, використаними на інвестиційні цілі. В свою чергу запровадження інвестиційного податкового кредиту буде підтримувати тенденції стимулювання інвестиційної діяльності за допомогою інвестиційної податкової знижки, але меншою мірою, шляхом встановлення ставки інвестиційного податкового кредиту, яка залежатиме від рівня інвестиційного використання амортизаційних відрахувань, рентабельності інвестиційного проекту та ставки податку на прибуток.

Основними критеріями надання інвестиційної податкової знижки та інвестиційного податкового кредиту повинно бути:

- 100 %-ве використання амортизаційних відрахувань на інвестиційні цілі;

- технологічний характер інвестицій;

- відсутність наднормативного незавершеного будівництва виробничого призначення.

Головною перудумовою забезпечення ефективного використання податку на прибуток є його переорієнтація з суто фіскального призначення на стимулююче, що дозволить без значних втрат для бюджету повніше використати податкові важелі регулювання для створення передумов економічного зростання виробництва на інвестиційно-інноваційній основі, а це в сою чергу згенерує додаткові надходження до бюджету в майбутньому. Підсилення стимулюючої функції податку на прибуток надасть нашій державі можливість використати конкурентні переваги при розширенні Європейського Союзу, адже гармонізація європейського податкового законодавства, можливо, матиме наслідком посилення податкового навантаження на корпоративний сектор у країнах, що приєдналися до Європейського Союзу у 2004-2005 pоках.