Экономические науки/3.Финансовые отношения.

Левченко Є.П.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Економічний механізм податкового планування на підприємстві

 

Податкове планування має на меті регулювання процесу управління підприємством згідно стратегії його розвитку, враховуючи чинне податкове законодавство.

Значення податкового планування в економіці підприємства, як одного з найважливіших інструментів податкової та інвестиційної політики, вимагає не тільки практичного застосування, але і наукового обгрунтування економічного механізму даного процесу, спроможного усунути ризики, що виникають у зв'язку з оподаткуванням господарської діяльності підприємств. У економічній науці теоретичні та прикладні аспекти оподаткування суб’єктів господарювання, у тому числі податкового планування, досліджуються досить активно. Серед фахівців слід назвати роботи таких учених, як І. Бланк, А. Бризгалін, В. Вишневський, А. Загородній, Ю. Іванов, Т. Меркулова, М. Романовський, А. Соколовська, Д. Чернік та ін. Значний науковий вклад в досліджуване питання зробила Ю.О. Забаренко. Проте ряд питань даної проблеми вимагає подальшого дослідження. Є необхідність розробки стратегії податкового планування суб'єкта господарювання на основі управлінських рішень, які пов'язані з його інвестиційною діяльністю, за допомогою побудови ефективного економічного механізму податкового планування на підприємстві.

Податкове планування є базовим інструментом управління фінансово-господарською діяльністю підприємства. Воно є сполучною ланкою між різними стадіями єдиної системи загальноекономічного планування підприємства, якому властивий комплексний характер, що розкривається в взаємодій із проявами управлінського впливу у внутрішній структурі підприємства: фінансами, обліком, маркетингом, постачанням, кадрами. Воно є однією з функцій податкового менеджменту на підприємстві, і в умовах вартісного підходу до організації бізнесу є одним з інструментів максимізації ринкової вартості підприємства за допомогою генерації оптимального грошового потоку. Планування, слугує основним елементом побудови поведінки підприємства з урахуванням податкової політики і при вартісному підході є комплексною задачею оптимізації структури капіталу, оцінки податкової ситуації, структуризації податків і формування системи типових рішень, які дозволяють досягти максимальної величини вартості бізнесу. Будучи одним із дієвих інструментів розробки загальної економічної стратегії розвитку підприємства, податкове планування суттєво впливає на інвестиційну політику на мікроекономічному рівні.

Економічний механізм податкового планування являє собою сукупність організаційних форм планування, а також фінансово-економічних методів і інструментів регулювання й оптимізації податкових потоків підприємства в поточному та перспективному періодах для досягнення поставлених цілей, має багатомірну структуру.

Світовий досвід використання методів податкової оптимізації в діяльності підприємств указує на те, що податкове планування є одним із найважливіших компонентів внутрішнього фінансового планування підприємств у розвинутих державах, де сплата податку за стандартною ставкою свідчить про неналежну постановку податкового планування на підприємстві. При податковому плануванні зарубіжні підприємства скорочують розміри податкових ставок до ефективних, використовуючи для цього податкові пільги. Можливість ухилення від оподаткування, вживаючи пільги, зводиться до мінімуму відповідним інституційно-правовим середовищем.

Таким чином, удосконалення економічного механізму податкового планування на підприємстві полягає у наступному:

1.   Оскільки податкове планування на підприємстві є похідним управлінських рішень, які пов’язані з його інвестиційною діяльністю, то моделювання процесів податкового планування необхідно будувати на основі впливу рівня оподаткування на інвестиційний вибір підприємства з урахуванням особливостей інституціонального середовища.

2.   Для оцінки інвестиційних проектів і прийняття рішення про їх включення до бюджету капіталовкладень, доцільно використовувати критерій чистої приведеної вартості, скоригований з урахуванням трансакційних видатків, у тому числі витрат податкового адміністрування і витрат ризику податкових перевірок, що дозволяє більш повно враховувати вплив податків і податкової політики держави.

3. Організаційну структуру податкового планування доцільно створювати для кожного інвестиційного проекту тимчасово, тобто на період його реалізації. При такому підході здатність до змін буде закладена в самій природі запропонованої структури, забезпечуючи її здатністю адаптуватися до нових умов інвестування та змін зовнішнього економічного середовища.

4. Необхідно зменшити рівень трансакційних податкових витрат підприємства, які пов’язані зі здійсненням заходів податкового планування: розмежування у законодавстві ухилення від сплати податків від легальних способів уникнення оподаткування, у тому числі податкового планування; регламентація за прикладом розвинених країн межі податкового планування за допомогою введення в українське податкове законодавство судових доктрин, що дозволяють установити законність господарських операцій; зменшення кількості контролюючих органів з одночасним створенням єдиних правил контролю за нарахуванням та сплатою податків, а також доповнення існуючих методів адміністрування методами "стабільності норм" та "усунення суперечностей у податковому законодавстві".