Петрусь Маряна Богданівна

Студентка групи ОА-31

Буковинська державна фінансова академія

Науковий керівник: Дячук В.І.

 

СУЧАСНИЙ ОБЛІКУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ

 

Вступ. Важливою умовою функціонування суб’єкта господарювання є наявність основних засобів. Від того, наскільки ефективно використовуються наявні основні засоби на підприємстві, від їх відповідності сучасному етапу розвитку НТП, залежать і загальні результати роботи підприємства. У звязку з прийняттям нового Податкового Кодексу України значні зміни торкнулись бухгалтерського обліку основних засобів. Саме тому питання обліку основних засобів на підприємстві і напрямків його удосконалення є особливо актуальними.

Аналіз останніх джерел. Вагомий внесок у дослідження даної теми зробили такі науковці, як : М. Войнаренко, І. Павлюк, С. Рилєєв, Р. Цебень,  В. Савчука,  С.  Євтушенка та інші. Це свідчить про те,  сучасний облік основних засобів на підприємстві потребує глибокого дослідження.

Мета статті. Метою статті є ознайомлення з нововведеннями згідно нового податкового законодавства в обліку основних засобів.

Виклад основного матеріалу. Сучасний етап розвитку бухгалтерського обліку характеризується його розподілом на декілька підсистем, а саме, фінансового, податкового, управлінського обліку, що зумовлює особливості організації бухгалтерського обліку на підприємстві. Аналіз законодавчих актів, що здійснюють регулювання аспектів обліку основних засобів показує, що існують розбіжності фінансового та податкового їх обліку. Саме за допомогою прийняття Податкового Кодексу України привело до гармонізації фінансового та податкового обліку.

До прийняття Податкового Кодексу України облік основних засобів та методи нарахування амортизації для підприємств України регламентувались Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» та Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 283/97-ВР. З січня 2011 року облік основних засобів регламентується П(с)БО 7 та Податковим Кодексом.

Згідно з П(С)БО 7 « Основні засоби » – це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання яких більше одного року (або операційного циклу) [3].

 Сучасна редакція ПКУ стверджує, що основні засоби  – це матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 2500 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 2500 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зношенням та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік) [4]. Але тільки з січня 2012 року вартість основних засобів буде становити 2500 грн., в поточному році критерій їх вартості не зміниться і залишиться 1000 грн.

До складу основних засобів входять 16 груп замість колишні чотирьох. По суті, це ті самі групи, що і в П(с)БО 7, але існують деякі відмінності. Досі у нас був облік основних засобів за групами, а з моменту прийняття Податкового Кодексу всі підприємства повинні перейти на пооб’єктний облік основних засобів. Хоча на практиці це дуже важко зробити, практично не можливо, оскільки пропонується зовсім інший підхід.

Повністю змінився підхід до методики нарахування амортизації основних засобів. Кодекс передбачає нарахування амортизації виходячи з мінімально допустимих термінів амортизації основних засобів і інших необоротних активів. Термін використання основних засобів затверджується наказом по підприємству, проте не може бути менше мінімально встановлених термінів. Визначено також мінімально допустимі терміни корисного використання 6 групам нематеріальних активів. Станом на 1 квітня 2011 року кожне підприємство повинно було провести інвентаризацію, яка визначила б перелік основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів за групами, а також з метою нарахування амортизації відповідно до пункту 145.1 статті 145 Податкового Кодексу України.

При нарахуванні амортизації можна застосовувати 5 методів: прямолінійний, зменшення залишкової вартості, прискореного зменшення залишкової вартості, кумулятивний або виробничий. Такий метод нарахування амортизації, як податковий – скасовано.

Невирішеними з точки зору гармонізації фінансового та податкового обліку залишаються питання переоцінки та віднесення витрат на ремонти основних засобів. П(С)БО 7 «Основні засоби» визначає критерії віднесення ремонтних витрат на збільшення первісної вартості об’єктів основних засобів. До них відноситься вплив проведених ремонтних робіт на майбутні економічні вигоди від використання об’єкта.

За новим податковим законодавством  критерій майбутніх економічних вигод також застосовується, але при цьому встановлюється вартісний критерій. До первісної вартості основних засобів, так,  як і за П(с)БО 7 відносять суму витрат, пов’язаних із ремонтом та поліпшенням об’єктів основних засобів. Це в свою чергу веде до зростання майбутніх економічних вигод,  первісно очікуваних від використання об’єктів у сумі, що перевищує 10 відсотків сукупної балансової вартості всіх груп основних засобів, що підлягають амортизації, на початок звітного податкового року з віднесенням суми поліпшення на об’єкт основного засобу, щодо якого здійснюється ремонт та поліпшення  [5].

Наближено до фінансового обліку також визначення первинної вартості основних засобів при обміні на подібні і неподібні об’єкти.

З введенням в дію Податкового Кодексу України здійснились також нововведення в обліку при продажі основних засобів. Якщо продаж планується здійснити протягом року з моменту прийняття такого рішення, цей об'єкт переводиться до складу необоротних активів та груп вибуття, утримувані для продажу. Залишкова вартість об'єкта списується бухгалтерським записом : Дт 286 «Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу»  Кт 10 «Основні засоби» (11 «Інші необоротні матеріальні активи»), а сума нарахованого зносу – проведенням Дт 13 «Знос (амортизація) необоротних активів» – Кт 10 (11). Нарахування амортизації по таким ОЗ припиняється з місяця, що настає за місяцем переведення об'єкта ОЗ до складу НАУП.У бухгалтерському обліку та фінансовій звітності на дату балансу ОЗ, які планують продати, відображаються за найменшою із двох величин – балансової вартості або чистої вартості реалізації. Сума продажу відображається в загальновстановленому порядку, як продаж оборотних активів, тобто в складі інших операційних доходів (субрахунок 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів») та витрат (субрахунок 943 «Собівартість реалізованих виробничих запасів»).

Висновки. Виходячи з вищезазначеного, можна зробити висновок, що прийняття нового Податкового Кодексу України усунуло деякі розбіжності між методикою фінансового та податкового обліку операцій з основними засобами, а також полегшило роботу бухгалтерам. Від тепер їм не потрібно вести подвійний облік нарахування амортизації. А також у звітності буде відображатись більш реальна інформація про суми нарахованої амортизації за звітній період. Але все ж таки не ліквідувало всіх відмінностей остаточно.

 

Список використаної літератури:

1.  Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні : Закон України від 16 липня 1999 року № 996 – XIV (зі змінами та доповненнями).

2. Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів 6 Затверджено наказом Міністрів фінансів України 30 вересня 2003 року № 561.

3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 « Основні засоби » : Затверджено наказом Міністрів фінансів України від 27 квітня 2000 року № 92 (зі змінами та доповненнями).

4.  Податковий кодекс України // Все про бухгалтерський облік. – 2011. - №1-3. – С.3-354.

5. Сучасний стан обліку основних засобів/International Conference Project (ICP)/Цебень Р.Л. – Режим доступу : http://www.icp-ua.com/ru/node/506. - Назва з екрану.