Медицина / 7. Клиническая медицина

Сітало С.Г., Єльчанінова Т.І., Пономарьова Л.І., Орлова М.І., Зозуля О.С.,

Мілько Л.Г.

Дніпропетровська державна медична академія, кафедра педіатрії та клінічної  лабораторної  діагностики ФПО.

Міська клінічна лікарня №8 м. Кривий Ріг

Основні гематологічні індекси у мешканців м. Кривий Ріг

В теперішній час в клінічній практиці широко використовуються різного роду розрахункові індекси. Використання розрахункових індексів відповідає сучасним тенденціям світової наукової практики. Застосування різного роду індексів, які є одним із видів дискримінантного аналізу результатів діагностичних тестів дозволяє отримувати допоміжну інформацію із суміжності рутинних досліджень, що покращує чутливість та специфічність діагностичних тестів у цілому.

Нами були розраховані основні гематологічні індекси у мешканців м. Кривий Ріг. При цьому використовувались загальноприйняті розрахункові формули, на основі рутинного аналізу крові.

Розраховувались такі індекси як, індекси еритроцитів: MCV (середній об’єм еритроцита), MCH (середній вміст гемоглобіну в еритроциті), MCHC ( середня концентрація гемоглобіну в еритроциті), RI (індекс ретикулоцитів). Розраховувались також індекси інтоксикації та індекси активності запалення такі як: ЛІІ (лейкоцитарний індекс інтоксикації), ГАІ (гранулоцитарно-агранулоцитарний індекс), ІЗВ (індекс зсуву вліво), ІЛШОЕ (індекс співвідношення лейкоцитів та ШОЕ), ІЛГ (лімфоцитарно-гранулоцитарний індекс).Розраховувались також індекси орієнтовної оцінки імунного статусу, такі як: ЛІ (лейкоцитарний індекс), ІСНЛ (індекс співвідношення нейтрофілів та лімфоцитів), ІСНМ (індекс співвідношення нейтрофілів та моноцитів), ІСЛМ (індекс співвідношення лімфоцитів та моноцитів), ІСЛЕ (індекс співвідношення лімфоцитів та еозинофілів).

 

 

Показники гематологічних індексів у дорослого населення м. Кривий Ріг

Найменування індексів

Референтні величини

м. Кривий Ріг

MCV, fl

80-100

78±2,2

MCH, пг

27-31

28±1,1

MCHC, г/л

31

29±0,9

RI, %

10

8±0,2

ЛІІ

0,5-2

2,2±0,1

ГАІ

до 1,9

2±0,2

ІЗВ

до 6,9

7,8±1,1

ІЛШОЕ

0,3-2,5

2,4±1,1

ІЛГ

3-5

2,8±1,2

ІЛШОЕ+ІЛГ

3,3-7,9

7,8±1,2

ЛІ

0,3-0,6

0,14±0,1

ІСНЛ

2-3

3,2±0,2

ІСЛМ

0-3,6

1,1±0,1

ІСНМ

0-14

4,8±1,1

ІСЛЕ

6-26

6,4±1,1

 

Аналізуючи дані розрахованих гематологічних індексів у дорослого населення м. Кривий Ріг порівняно з нормативними показниками слід відзначити, що середній об’єм еритроцитів у мешканців м. Кривий Ріг дещо нижчий за норму ,про що свідчить  переважання мікро форм еритроцитів у мешканців м. Кривий Ріг. Враховуючи, що показник гемоглобіну у дорослого населення м. Кривий Ріг теж нижчий за нормативні показники, це може свідчити про порушення диференціювання клітин еритропоезу у населення. Показники таких індексів як MCH, MCHC, RI не відрізнялись від нормативних показників.

Аналізуючи індекси інтоксикації організму слід відмітити, що індекс зсуву вліво у мешканців м. Кривий Ріг дещо перевищує нормативні показники, що може свідчити про інтоксикацію організму у тому числі ксенобіотиками.

Орієнтовні індекси оцінки імунного статусу дозволяє оцінити незначні зсуви, як в показниках клітинного, так і гуморального імунітету. Оцінюючи такі показники, як лейкоцитарний індекс, індекс співвідношення нейтрофілів та лімфоцитів треба відмітити переваження у мешканців м. Кривий Ріг клітинних механізмів імунної відповіді, про що свідчить низький рівень лейкоцитарного індексу, та дещо підвищенного індексу співвідношення нейтрофілів та лімфоцитів. Низький рівень індексу співвідношення лімфоцитів та еозинофілів може свідчити про підвищену алергізацію організму, в тому числі під впливом шкідливих факторів довкілля.

 

 

 

 

Література:

1.     Козинец Г. И. Клетки крови и костного мозга (цветной атлас). Москва. 2004. 202 с.

2.     Гайдукова С. М. та ін. Гематологія і трансфузіологія / Під ред.. проф.. Гайдукової С. М. – К. ВПЦ «Три крапки», 2001. – 752 с.