Педагогические науки/ 2.Проблемы подготовки специалистов.

 

Білявська Л.О.

Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Україна

Аналіз стану сформованості  потреб, мотивів та цілей майбутньої професійної діяльності.

 

 Проблема підготовки висококваліфікованих фахівців з кожним роком набуває все більшого значення. Сучасне суспільство ставить до випускника вищого навчального закладу високі вимоги, серед яких важливе місце посідає професіоналізм.  Удосконалення професійної підготовки майбутніх фахівців в умовах сучасної освіти досить складний і обумовлений багатьма чинниками процес. Одним із них є ступінь адекватності мотиваційних настанов вступу до вищого навчального закладу і набуття професії.  Питання формування мотивів, потреб, цілей особистості розкриваються в працях Б. Ананьєвої, І. Беха, Л. Божович, Л. Виготського. На думку М. Алексєєвої, “мотиваційно-потребова відповідність майбутньої діяльності є важливою умовою формування творчо активної й соціально зрілої особистості” [1, с.141].

За розробленою методикою у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського було проведено дослідження з метою виявлення мотивів ставлення до майбутньої професійної діяльності. Проводилось  анкетування 312 студентів природничо-географічного факультету 1-5 курсу спеціальностей  «біологія і хімія», «хімія і біологія», «географія і біологія».

На питання «Поясніть що вас спонукало вступити до ВДПУ?»  230 студентів (73,7% ) дали відповідь - моє власне бажання; 31 студент (10%) відповіли - бажання батьків; 23 студенти, що становить 7,3% , дали відповідь - бажання отримати будь яку вищу освіту; 28 студентів (9%) дали іншу відповідь.

Наступне питання, яке було поставлене під час анкетування,  це причини які спонукали студентів вступити саме на природничо-географічний факультет,  з 312 респондентів 70,8% (221студент)  хочуть бути саме вчителем природничих дисциплін, 14,7%  (46 студентів) більше нікуди не пройшли по балам, 7,5%  ( 23 студенти ) вказують інші причини, 7% опитаних (22 студенти) вступили на факультет за порадою батьків.

В процесі анкетуванні, студентам,  також було поставлено питання стосовно їх майбутнього працевлаштування. Так, на питання  «Чи прагнете ви працювати вчителем?  Відповідь поясніть»  246 студентів, що становить (79%) відповіли - «так», при цьому вказуючи такі причини: мені подобається працювати з дітьми; хочеться нести до дітей щось хороше, добре; працюючи в школі завжди будеш прагнути до саморозвитку; школа розвиває креативні здібності. 47 студентів (15%) дали відповідь - «ні», при цьому вказуючи причинами наступне: не подобається професія, не зможу тримати дисципліну в класі, розумію, що ця робота не для мене, мала заробітна плата, не хочу працювати з дітьми. Інші 6%  студентів (19 чоловік), ще не визначилися чи будуть вони працювати вчителем.

Отримані під час анкетування  результати дають підстави для висновку, що  студенти Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, провідним мотивом вибору майбутньої професії мали свої власні переконання, бажання навчатися на природничо-географічному факультеті випливало з бажання бути саме вчителем біології, хімії та географії, після закінчення вищого навчального закладу планують працювати за фахом.

 

Література:

1. Маркова А.К., Мотивация учения и ее воспитание у школьников./ Маркова А.К., Орлов А.Б., Фридман Л.М. // – М., 1989. –154 с.