Економічні науки/12 економіка сільського господарства

 

Івахно А. Ю., здобувач

 

Еколого-економічні проблеми Дніпропетровської області

Виходячи з вищезазначеного, еколого-економічні проблеми Дніпропетровської області дуже подібні до проблем у країні в цілому. Високий ступінь освоєння розглянутої території негативно позначився на її екологічному стані. Антропогенного впливу зазнали практично всі природні комплекси.

Негативні наслідки такого впливу на навколишнє природне середовище, як відомо, виявляються в трьох основних формах його деградації:

1) забруднення газоподібними, рідкими і твердими відходами виробництва й споживання;

2) виснаження природних ресурсів;

3) порушення сформованих систем, процесів і балансів.

З усіх форм деградації природного середовища найбільш небезпечною на сьогодні є його забруднення шкідливими речовинами.

У січні–вересні 2008р. викиди шкідливих речовин у повітряний басейн області здійснювали 707 підприємств. Від них в атмосферне повітря надійшло 789,9 тис.т шкідливих речовин, що на 4,6% менше, ніж за відповідний період 2007р.

У розрахунку на квадратний кілометр території області обсяги викидів шкідливих речовин склали майже 25 т. В окремих містах цей показник значно перевищує середній по області. Зокрема, у містах Тернівці щільність викидів на 1 кв.км була більше у 55 разів, Кривому Розі – у 39, Дніпродзержинську – у 25, Нікополі – у 19, Орджонікідзе – у 15, Дніпропетровську та Першотравенську – у 10 разів.

Особливе занепокоєння викликає забруднення повітря в містах і промислових центрах. Дуже актуальною є проблема автомобільного транспорту, викиди від якого становлять 30 % від загального обсягу.

Показники якості води в місцях водозаборів і зон рекреації водойм області не відповідають санітарно-гігієнічним нормативам. Інтенсивне господарське використання призводить до значних і різноманітних змін ґрунтів. Серйозними екологічними проблемами є: засолення і заболочення ґрунтів, підтоплення й підняття рівня ґрунтових вод у межах міст і населених пунктів, перезволоження земель, забруднення ґрунтів. Прогресуючий розвиток перерахованих вище процесів  останніми роками призводить до скорочення площ найбільш цінних ґрунтів, зменшення рівня родючості всього ґрунтового покриву, значного зниження екологічних функцій ґрунтів, скорочення біорізноманітності.

Аналіз даних Земельного кадастру і матеріалів моніторингу земель показує, що, багатогалузеве господарство області продовжує виступати як могутній антропогенний фактор зміни ґрунтів, що характеризується високою інтенсивністю й розмаїтістю негативних наслідків, у т.ч. екологічних. На сільськогосподарських угіддях області набули поширення такі негативні процеси і явища, як водна й вітрова ерозія ґрунтів, дегуміфікація і зменшення вмісту поживних речовин, осолонцювання, засолення, підтоплені і перезволоженнята ряд інших. Ґрунтовий покрив області, представлений чорноземною й каштановою ґрунтовими зонами,  останніми роками зазнав значних змін: скоротилися площі найбільш цінних ґрунтів, зменшився рівень родючості всього ґрунтового покриву. Грунторуйнівні процеси призводять до значного зниження екологічних функцій ґрунтів, скорочення біорізноманіття.

Особливості рельєфу й клімату, високий рівень розораності території зумовили значний розвиток у Дніпропетровській області ерозійних процесів. Оскільки Дніпропетровська область належить до регіонів інтенсивного землеробства України, на одиницю площі тут вноситься значна кількість пестицидів і добрив. Залишається гострою в області проблема забруднення земель засобами хімізації сільського господарства. Щорічно виявляється значна кількість забруднених ґрунтів, що пов'язано із застосуванням цих засобів з порушенням екологічних вимог.

Література

1.            Буркинский Б.В., Степанов В.Н., Харичков С.К. Экономико-экологические основы регионального природопользования и развития / НАН Украины. Ин-т проблем рынка и экономико-экологических исследований. – Одесса, 2005. – 575 с.

2.            Долішній М.І. Актуальні завдання регіональної політики України в сучасних умовах // Регіональна економіка. – 2004. – № 3. – С. 16-32.

3.            Зуєв В. Правове регулювання реалізації екологічного управ­ління в Україні та шляхи його вдосконалення // Управління у сфері охорони довкілля та природокористування в Україні: проблеми та шляхи вирішення. – К.: , 2003. – С. 55-56.