Экономические науки/7.Учет и аудит

Одажіу Д.Г.

Науковий керівник: Косминко М.В.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Бюджетування  в  системі  фінансового  управління

підприємством

 

Динамічний розвиток ринкових відносин в Україні, прагнення побудови відкритої економічної моделі національної економіки, інтеграція у світові процеси глобалізації висувають нові вимоги і формують відмінні від існуючих стандарти діяльності вітчизняних суб’єктів господарювання. Перегляду підлягають методи керування фінансами підприємства, методи планування фінансово-господарської діяльності, методи контролю, фактори мотивації персоналу, принципи створення організаційної структури, стратегія розвитку підприємства.

За умов ринкової економіки, якій притаманні самостійність суб`єктів господарювання, власна відповідальність за результати фінансово-господарської діяльності, виникає об`єктивна потреба постійного контролю, аналізу, коригування й прогнозування змін фінансового стану та оцінки фінансових можливостей підприємства на майбутнє, що реалізується з допомогою інструментів фінансового менеджменту й, зокрема, бюджетування.

Вагомий внесок у розробку теоретичних й методологічних основ  бюджетування внесли такі зарубіжні і вітчизняні вчені як Друрі К., Кінг Альфред М., Майєр Е., Райан Б., Новіченко П.П., Н.Г., Кармінський А.М., Карпова Т.П., Ковальова В.В., Онищенко С.В.  та інші.

Метою дослідження є розробка механізму покращення системи управління фінансовими ресурсами при впровадженні бюджетування на вітчизняних підприємствах.

Бюджетування можна охарактеризувати як процес організації управління фінансово-господарською діяльністю суб`єктів господарювання, що базується на розробці бюджетів у розрізі центрів відповідальності, чи напрямків діяльності, організації контролю за їх виконанням, аналізу відхилень від бюджетних показників та регулюванні на цій основі господарської діяльності з метою узгодження і досягнення намічених результатів на всіх рівнях управління[1,122].

Основоположною бюджетною формою інформаційної моделі організації бюджетування вітчизняних підприємств є бюджет доходів та витрат (БДВ) підприємства. В БДВ відображається сукупність доходів від реалізації продукції (робіт, послуг) в плановий період зі всіма видами витрат, які планує понести в цей же період підприємство, пов’язаними з отриманням доходів та з виділенням найбільш важливих (критичних) статей витрат, що є базою для прийняття управлінських рішень. Складання та аналіз БДВ дозволяє  передбачити виникнення ряду спірних питань бізнесу, заздалегідь оцінити фінансову спроможність продукту, що виробляється або сфери господарської діяльності,   розрахувати  точку  беззбитковості,  оцінити  якість структури витрат.

Додаткову аналітичну інформацію для прийняття управлінських рішень по БДВ містять операційні бюджети підприємств прямо не пов’язані із конкретною статтею бюджету: бюджет виробництва, зведений  бюджет  виробництва,  кошторис  прямих   витрат  на  матеріали, бюджет закупівель, кошторис витрат на заробітну платню, кошторис інших виробничих витрат. Керуючи аналітикою форм операційних бюджетів, менеджмент підприємства може значно звузити або розширити коридор прийняття управлінських рішень та бюджетного управління підприємства в цілому[3, 60].

Операційні бюджети займають особливе місце в системі бюджетування підприємства як з позиції формування бази управлінських рішень локального характеру (що приймаються структурними підрозділами на місцях), так і с позиції їхньої ґрунтовності для формування планових показників БДВ.

Практика впровадження моделі бюджетування свідчить про необхідність категоричної відповідності системи операційних бюджетів підприємства двом основним принципам: адаптивності та повного висвітлення. Порушення викладених принципів у сукупності або кожного з них окремо приводить до статичності бюджетної інформації та втрати первісного призначення системи операційних бюджетів підприємства.

Основний показник БДВ – дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) – формується, згідно з принципом декомпозиції, в операційному бюджеті підприємства під назвою «бюджет продажу». Бюджет продажу, таким чином, є відправною точкою процесу бюджетування і є впливовим практично на всі статті БДВ, оскільки первісно визначає обсяг виробництва (а, отже, і обсяг витрат, розмір прибутку і та ін.) на наступний плановий період[3, 62].

Основою методу бюджетування руху грошових коштів підприємства є складання бюджету руху грошових коштів (БРГК), є надання управлінської інформації про надходження та виплату грошових коштів підприємства в наступному бюджетному періоді у розрізі трьох видів діяльності: операційної (основної), фінансової та інвестиційної.

БРГК містить сукупність необхідних даних для прийняття управлінських рішень з планування потреб підприємства в грошових коштах на майбутні періоди, дозволяє виявити джерела фінансування таких потреб, розкрити внутрішні резерви фінансування, означити пріоритетність платежів, що здійснюються[2, 78].

Економічний ефект від організації бюджетування необхідно вимірювати сукупністю кількісних та якісних показників, ступенем свободи та ефективністю керування підприємством на основі комплексної системи управління, що базується на даних бюджетування та управлінського обліку.

Найбільш корисним для практичної діяльності вітчизняних підприємства є вивчення економічного ефекту на основі матриці фінансових стратегій, розробленої французькими економістами Ж. Франшоном та І. Романе. Економічний ефект в цьому випадку представлений в контексті формування ефективної фінансової стратегії підприємства (тобто комплексного керування сукупністю активів та пасивів підприємства) на основі даних системи бюджетування[4, 47].

Отже, система бюджетування є невід’ємною частиною та основою управлінського обліку підприємства, підвищує ефективність управління, вносить системний характер у взаємодію структурних підрозділів підприємства. Система бюджетування для керівника є гарантією своєчасного реагування на зміни внутрішніх факторів, коливання ринкової інфраструктури.

Система бюджетування дозволяє збудувати комплексну, прозору для цілей аналізу картину стану підприємства на ринку, оцінити конкурентоспроможність, ризики, умови та технологічні особливості виробництва, оптимальну кількість та професійний рівень співробітників, асортимент продукції, оптимізувати собівартість виробленої продукції та провести аналіз політики ціноутворення, підвищити обіговість активів, мінімізувати складські залишки, виявити внутрішні резерви підприємства з нарощення своєї виробничо-господарської діяльності.

 

Література:

1.                 Онищенко С.В. Принципи та основні критерії побудови ефективної системи бюджетування на підприємстві // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 156. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. - с. 120-126.

2.                 Ковальов В.В. Актуальні аспекти контролю в бюджетуванні // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 159. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. - с. 75-83.

3.                 Онищенко С.В. Фінансове планування – основний елемент управління фінансами підприємства // Фінанси України. - 2007. - № 9, с. 58-62.

4.                 Кармінський А.М. Упровадження бюджетування на вітчизняних підприємствах // Фінанси України. - 2008. - № 4, с. 45-50.