Малицький В.В.

 асистент кафедри загальноекономічних

дисциплін Буковинської державної фінансової академії.

Гультай Б.В.

студентка І курсу фінансово –економічного

факультету Буковинської державної фінансової академії.

 

ЕКОНОМІЧНА ДІАГНОСТИКА ІНВЕСТИЦІЙ В УКРАЇНУ ЗА 2008-2009 РОКИ

 

          Анотація. У статті розглядається питання про зміст, суть, місце та значення державного регулювання економіки взагалі і особливості регулювання інвестиційного та інноваційного процесу. Проаналізовано тенденції розвитку інвестиційних процесів в Україні, узагальнено закордонний досвід господарювання в ринкових умовах, визначено основні інвестиційні проекти, які б дозволили вивести Україну з інвестиційної та фінансової кризи.

Summary. The present article analyzes the question referring to the content, gist, place and role of state regulation of economy in general and the peculiarities of the investment and innovative process regulation. There were also considered the tendencies of development of investment process in Ukraine, there was generalized the foreign economic experience with in the market framework, there were defined the main investment projects which would allow Ukraine to overcome the investment and financial crisis.

 

 

Постановка проблеми. У статті  розглянуто економічну ситуацію за період світової фінансової кризи. Також висвітлено економічну сутність інвестицій, подано оцінку ролі держави у проведенні інвестиційно- інноваційної політики. Обґрунтовано методи і показники економічної діагностики та відбору інвестиційно привабливих рішень для розвитку економіки України, проаналізовано тенденції розвитку інвестиційних процесів в Україні.

Аналіз останніх наукових публікацій.  Одним  із проявів кризових явищ в економіці України останнього десятиріччя є інвестиційна криза. Для її подолання важливе значення має дослідження особливостей інвестиційного процесу в умовах перехідної економіки і методів оцінки інвестиційної привабливості в цілому. Досить широко такі дослідження проводили провідні українські вчені, серед яких О.Барановський, В.Волошин, А.Мерзляк, В.Кузнєцова, Д.Лук’яненко, А.Степаненко, А.Сухоруков, І.Ткачук, А.Філіпенко, що відобразили у своїх працях ряд різноманітних аспектів сфери інвестування.

Метою статті є розкриття суті інвестиційних процесів на території  України, визначення шляхів активізації інвестиційної діяльності, а також визначення стратегічних напрямів та механізмів її удосконалення.

Викладення основного матеріалу. Інвестиційна та інноваційна діяльність була, є і буде завжди вирішальним чинником усієї економічної політики держави. Без неї не вдасться вийти на рубежі сталого економічного зростання, приросту соціального ефекту, підвищення оплати праці до рівня стимулювання її високої продуктивності та ринкової платоспроможності, що є могутнім каталізатором загальноекономічного піднесення і прогресивних зрушень.

Говорячи про стан української економіки, потрібно зазначити, що за підсумками минулого року реальний валовий продукт (ВВП) збільшився на 2,1%. Президент України Віктор Ющенко зазначив, що Україна впорається з викликами світової фінансової кризи, якщо  вчасно втілити в життя пакет антикризових заходів. Державним бюджетом на 2009 рік передбачено виділення 20 мільярдів гривень на створення Стабілізаційного фонду, призначеного для забезпечення активізації залучення інвестицій у національну економіку [6].

На даний період багато іноземних банків, що прийшли в Україну за останні два роки,  зараз опинились у складній ситуації. Але з іншого боку вони перебувають у більш сприятливих умовах, ніж банки  з національним капіталом. Це пояснюється тим, що банки з іноземним капіталом мають можливість пошуку допомоги у рефінансуванні на зовнішніх ринках або отримання допомоги від своїх материнських структур [2].

Однак, незважаючи на  тимчасові макроекономічні та фінансові проблеми Україна залишається привабливою для іноземних інвесторів. Криза врешті

решт закінчиться, а українська економіка  завдяки ній стане тільки сильнішою. Виходячи з цього можна зробити висновок, що у таких умовах приплив іноземного фінансового капіталу надасть поштовх для розвитку реального сектору економіки: вищий ВВП, нові робочі місця та підвищення реальних громадян. Разом з тим, найбільш привабливими секторами для інвестицій в Україні є машинобудування, транспорт, суднобудування, транспорт, суднобудування й  авіабудування, гірничодобувна та металургійна промисловості [3].

          Державна інвестиційно - інноваційна політика відіграє вирішальну роль у забезпеченні виходу економіки з  кризового стану і стабільного її розвитку. Саме вона й визначає основні джерела і структуру інвестицій здійснення раціональних і ефективних відтворювальних процесів на макро- і мікроекономічному рівнях [4]. Разом з цим створюється й відповідний сприятливий інвестиційний клімат, що дає змогу залучати іноземних інвесторів на взаємовигідних підставах.

          Як показує світовий досвід господарювання в ринкових умовах, сам тільки ринковий механізм автоматично не може зосередити інвестування на забезпеченні державних інтересів. Саме тому потрібно застосовувати методи державного регулювання інвестиційної політики з метою планомірного формування, концентрації і ефективного використання, перш за все вітчизняних інвестиційних ресурсів.

          Безумовно обсяги прямих іноземних інвестицій, що надходять в Україну, незначні для масштабів нашої держави. Тому Україні слід розраховувати лише на власні джерела інвестування. Вже в самому відтворювальному процесі існують закладені внутрішні потенції потрібного інвестування. Слід тільки своєчасно акумулювати і швидко інвестувати кошти в об’єкти найбільш пріоритетного значення.

          Важливим моментом є визначення першочергових інвестиційних проектів серед яких: поліпшення транспортно-експлуатаційного стану автомобільних доріг загальнодержавного значення, будівництво, реконструкція і ремонт залізниць, готелів, будівництво тренувальних баз. Особливо важливим і першочерговим серед інвестиційних заходів є інфраструктурні проекти в рамках Євро – 2012 [3] . Це зокрема, реконструкція стадіону “ Олімпійський ” у Києві, будівництво стадіонів у Львові та Донецьку, реконструкція стадіону

“ Чорноморець ” та спортивного комплексу “ Металіст ” у Харкові.

          Виходячи з того факту, що з проведенням в Україні Чемпіонату Європи з футболу 20012 року, інвестиційні проекти в Україні повинні отримати новий імпульс, що забезпечить зростання доданої вартості, створення нових робочих місць, впровадження інноваційних технологій та сприятиме загальному економічному зростанню держави.

          На даному етапі розвитку економіки України Міністерством економіки розроблено проект  Закону України “ Про загальні засади розвитку державно-приватного партнерства ”. Необхідність розробки даного законопроекту полягає у необхідності створення законодавчого підґрунтя  для стимулювання розвитку співпраці між державним і приватним секторами з метою підвищення конкурентоспроможності економіки України [6] .

          Ухвалення законопроекту створить більш привабливі умови залучення приватних інвесторів, які певним чином будуть направлені на оновлення основних фондів підприємств.

          З метою активізації  інвестиційної  діяльності на мікроекономічному рівні, Міністерство економіки спрямовує свої зусилля на створення нормативно-правової бази для заохочення довгострокових інвестицій, формування системи інструментів розвитку інвестиційної діяльності підприємств та інвестиційного кредитування, а також створення єдиного інституційного механізму сприяння досудовому врегулюванню спорів між інвесторами та органами виконавчої влади.  Зокрема, було розроблено проекти Законів України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (до Кодексу України “Про адміністративні порушення ” і Закону України “Про інвестиційну діяльність ” ) [1].

          Необхідно зазначити, що основним дієвим механізмом у налагодженні активного діалогу з підприємцями, представниками як вітчизняних, так і  іноземних інвесторів є Рада інвесторів при Кабінеті Міністрів України.

          На сьогодні найбільше інвестицій потребує промисловість. Притік інвестицій у промисловість сприятиме не тільки покращенню ефективності роботи галузей, зменшенню енергоємності виробництва, а й конкурентоспроможності промислової продукції на зовнішніх та внутрішньому ринках. Також значно збільшення інвестицій очікують таку сфери діяльності як транспорту та зв’язку, торгівля, ремонт автомобілів, побутових виробів.

          Ще одна важлива галузь в якій відчувається дефіцит ресурсів – це агропромисловий комплекс. Потреби в інвестиціях в дану сферу складають

 69,3 мільярда гривень. Також не можна не зазначити, що інвестиційних ресурсів потребує і будівництво, що становить 14% від загальної суми потреб по Україні. Основні  ресурси по даній галузі будуть спрямовані на збільшення кількості житла, поліпшення стану використання транзитного потенціалу областей, розвиток портового господарства, збільшення кількості робочих місць [6].

Висновки. Отже, в стратегії інвестиційної діяльності важливу роль  відіграє науково обґрунтоване визначення пріоритетних напрямів інвестування, доведення їх відповідності державним інтересам, програмним цілям національного відродження України, швидкого подолання економічної кризи і досягнення повної стабілізації та зростання народного господарства. Підсумовуючи все вищезгадане, можна сказати, що незважаючи на високі темпи приросту сукупного обсягу інвестицій в економіку України останніми роками, найважливіші галузі економіки потребують додаткових інвестиційних ресурсів. Всі ці завдання можна втілити в життя за умови значного розширення сфери дії державного регулювання інвестиційної діяльності, яке повинно стати основою всієї економічної політики держави, здійснення інвестиційної діяльності на підприємствах і в господарських структурах різноманітних форм власності на різних рівнях.

 

Література:

1.   Закон України “Про інвестиційну діяльність ” // Відомості          Верховної     Ради України.-1991.№ 47.-ст.646(із змістом і доповненням).

2.    Богдан Данилишин. Інвестиційні очікування в Україні у 2009 році. -                Прес-служба Мінекономіки.

3.   Інтерв’ю   Президента України виданню “The Banker.- Офіційне Інтернет       - представництво Президента України.

4.   Наукова та інноваційна діяльність в Україні /Стат.зб./ Держкомстат. - К.:         Держкомстат.-2007.

5.   Шляхом європейської інтеграції. Стратегії економічного і соціального            розвитку України (2004-2015 роки) // Авт.кол.: А.С.Гальчинський,                       В.М.Геєць та ін.; Нац. Ін-т стратег. досліджень. – К.: ІВЦ Держкомстату              України, 2004.-416с.

6.   Офіційний веб-сайт Державного агентства України з інвестицій та                   інновацій http://in.gov.ua/