Економічні науки/7 Облік і аудит

Рогожина І.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михаїла Туган-Барановського

                                                                                                                                 

АНАЛІЗ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ПІДПРИЄМСТВ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ

(на прикладі АТ «Кондитерська фабрика «А.В.К.»)

З переходом України на ринкові відносини значно зростає роль прибутку як джерела забезпечення інтересів держави, власників та персоналу підприємств. Тому над­звичайно актуальним для керівни­ків підприємств, бухгалтерів та науковців є питання розробки і впровадження методів ефектив­ного управління формуванням прибутку в процесі господарської діяльності суб'єктів підприємницт­ва, в тому числі і підприємств роздрібної торгівлі, як галузі що має дуже важливе значення для еконо­міки будь-якої держави.

Дослідження проблем обліку й аналізу фінансових результатів представлені в працях таких відо­мих вітчизняних вчених-економістів, як: Г. В. Савицької, М.Я. Коробов, Є.В. Мних, М.Г. Чумаченко, Ж.К. Нестеренко, А.В. Череп та інших.

У діяльності будь-якого підприємства дуже велике значення має аналіз фінансових результатів діяльності, оскільки його дані служать вихідною базою для прийняття оперативних управлінських рішень. Так, основними завданнями аналізу фінансових результатів діяльності є [1]:

·              вивчення можливостей одержання прибутку відповідно до наявного ресурсного потенціалу підприємства і кон'юнктури ринку;

·              систематичний контроль за процесом формування прибут­ку і зміною його динаміки;

·              визначення впливу як зовнішніх, так і внутрішніх факторів на фінансові результати й оцінювання якості прибутку;

·              виявлення резервів збільшення суми прибутку і підвищен­ня рівня прибутковості бізнесу;

·              оцінювання роботи підприємства з використання можливо­стей збільшення прибутку і рентабельності;

·              вироблення рекомендацій з підвищення ефективності си­стеми керування прибутком.

Основними джерелами інформації в аналізі фінансових ре­зультатів прибутку є накладні на відвантаження продукції, дані аналітичного бухгалтерського обліку за рахунками результатів, фінансової звітності ф. № 1 "Баланс", ф. № 2 "Звіт про фінансові результати", ф. № 3 "Звіт про рух грошових коштів", ф. № 4 "Звіт про власний капітал", ф. № 5 "Примітки до річної фінансової звітності", дані статистичної звітності, дані внутрішньої управлінської звіт­ності, а також відповідні таблиці бізнес-плану підприємства.

Результат діяльності підприємств роздрібної торгівлі визначається по підсумковому фінансовому показнику прибутку чи збитку. Принцип діяльності підприємства заснований на самоокупності  визначає, що воно повинно за рахунок доходів від реалізації покри­вати витрати обігу і отримувати прибуток (чистий дохід) та забезпечувати рентабельність підприємства.

В торгівлі джерелом утворення прибутку, окрім перелічених вище, є певні націнки. Відповідно, прибуток − це частина чистого доходу, що залишається підприємству після відшкодування всіх витрат, пов’язаних з  реалізацією продукції та іншими видами діяльності. Таким чином, прибуток характеризує кінцевий результат діяльності торговельного підприємства та визначає його фінансовий стан.

Основну частину прибутку підприємства роздрібної торгівлі одержують від реалізації товарів. Тому, у процесі аналізу вивчають динаміку і визначають фактори зміни суми прибутку.

Отримання прибутку від реалізації продукції в цілому по підприємству залежить від чотирьох факторів [2]:

·                   обсягу реалізації продукції;

·                   її структури;

·                   со­бівартості;

·                    і рівня цін.

Використовуючи інформацію про діяльність АТ "Кондитерська фабрика "А.В.К.", провидимо факторний аналіз прибутку від реалізації за 2007 – 2008рр [3]. Для розрахунку впливу факторів на зміну прибутку від реалізації використаємо порівняльні дані відповідних форм звіту про фінансові результати та перерахуємо фактичну реалізацію продукції за індексом споживчих цін 2006р, який становить 101,2%. Побудуємо аналітичну таблицю 1

Загальне відхилення з прибутку від реалізації продукції (ΔП) становить:

що за даними умовами дорівнює:

11626,6 – 10394,6 = +1232 тис. грн

Визначимо вплив вищеперелічених факторів на цю зміну.

1. Між зміною обсягу реалізації продукції і прибутку існує прямий зв'язок за умови незмінної рентабельності окремих виробів. Щоб розрахувати вплив обсягу реалізації продукції на відхилення з прибутку, треба базове значення прибутку від реалізації скоректувати на приріст виторгу від реалізації при незмінних цінах на продукцію:

що за даними умовами дорівнює:

тис.грн

2. Зміна структури реалізації продукції може призвести до зміни прибутку, якщо обсяг продажу не змінюється внаслідок різної рентабельності окремих виробів.

Щоб розрахувати вплив структури и зрушень, потрібно знайти відхилення між прибутком фактичної реалізації за базовими цінами і витратами та базовим прибутком, отриманий результат скоректувати на вплив обсягу реалізації:

що за умовами цієї таблиці дорівнюватиме:

Таблиця 1. Факторний аналіз прибутку від реалізації продукції АТ "Кондитерська фабрика "А.В.К.".

(тис.грн)

Показник

2005 рік

Фактично за індексом споживчих цін

2006 рік

Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)

В0

70639,8

В'

81976,6/1,012 = 81004,56

В1

81976,6

Собівартість реалізованої продукції

С0

60245,2

С'

70350/1,012 = 69515,81

С1

70350

Прибуток від реалізації продукції

П0

10394,6

П'

11626,6/1,012 = 11488,74

П1

11626,6

(11488,74 – 10394,6) – 1525,17 = − 431,03 тис.грн

3. Між зміною собівартості і прибутком існує зворотний зв'язок за яким величина зниження (зростання) собівартості реалізованої продукції є адекватною до відповідного приросту (зменшення) прибутку від реалізації продукції. Для того, щоб розрахувати вплив собівартості на зміну прибутку від реалізації продукції, треба від собівартості фактично реалізованої продукції відняти собівартість. фактичної реалізації за базовими витратами і змінити означенні одержаного результату:

що за даними умовами становить:

− (70350 – 69515,81) = − 834,19 тис. грн.

4. Між зміною цін на продукцію і прибутком від реалізації існує прямий зв'язок, за яким приріст прибутку при незмінних інших умовах пропорційний до індексу приросту цін на продукцію. Щоб розрахувати вплив цін, потрібно від виторгу фактично реалізованої продукції відняти фактичну реалізацію за базовими цінами:

що за даними умовами становить:

81976,6 – 81004,56 = 972,04 тис.грн.

Узагальнений результат розрахунку впливу факторів має вигляд:

ΔП = 1525,17 – 431,03 – 834,19 + 972,04 = 1232 тис.грн.

Таким чином, отримавши такі розрахунки, бачимо, що у 2008р. «Кондитерська фабрика «А.В.К.» отримала на 1232 тис. грн. більш ніж у 2007р. На це позитивно влипнули зміна обсягу реалізації продукції і зміна цін на продукцію, що додатково дало підприємству 1525,17 тис.грн і 972,04 тис.грн. відповідно. Але  є такі фактори які негативно вплинули на зміну прибутку: зміна структури реалізації продукції і зміна собівартості, які склали 431,03 та 834,19 тис.грн. відповідно.

Так, найважливішими факторами росту прибутку є збільшення обсягу реалізації продукції, підвищення продуктивності праці, зниження собівартості, поліпшення якості продукції. Отже, основним джерелом зростання прибутку є зниження собівартості та збільшення доходу від реалізації, що досягається зростанням обсягу продажу продукції, поліпшенням її якості, розширенням асортименту та пошуками ринків збуту продукції з найбільш вигідною ціною.

Отже, аналізуючи фінансові результати діяльності підприємства, необхідно визначати  які фактори зумовлюють прибуток чи збиток, з метою впливу на них для досягнення максимального економічного ефекту. Але необхідно враховувати також, що облікова політика, яка формується керівництвом, відкриває великий простір для вибору методологічних прийомів, здатних радикально змінювати результативність фінансових показників і фінансового стану підприємства. Тому надзвичайно актуальним є дослідження саме в цьому напрямку економічного аналізу діяльності підприємства, в тому числі і підприємств торгівлі.

Список використаної літератури:

1.     Г.В. Савицька. Економічний аналіз діяльності підприємств. Навчальний посібник. – Київ: «Знання». – 2007р.

2.     Є.В. Мних. Економічний аналіз діяльності підприємств. Підручник. – Київ. – 2008р.

3.  http://www.smida.gov.ua.