Дмитрієва В.С.

Науковий керівник: Закалінська. Є. О.

 

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла

Туган-Барановського

 

Роль аудиту у подоланні і подальшому не допущенні фінансової кризи.

 На сьогодні дуже актуально буде підняти таку гостру тему,  як фінансова криза у контексті фаху аудитора.

Мета статті полягає у тому що завдяки аудиторській діяльності знизиться ризик надання невірної інформації,  та ступеню недовіри.

Природа фінансових ринків передбачає, перед усім, досягнення максимальної рентабельності при перерозподілі фінансових ресурсів. При цьому сам перерозподіл переслідує мету – підвищення споживчої активності, яка штучно розширює ринок збуту.

Рішення на фінансових ринках приймається на основі аналізу інформації (фінансової звітності, звітів аудитора, рейтингів ти іншої оперативної інформації).

Структура розподілу грошей може бути представлена у вигляді піраміди фінансових ринків», у якій фінанси реального сектора економіки складають лише 10% від усієї грошової маси, 25% складають фінанси валютних ринків і ринків розміщення цінних паперів. Спекулятивний сегмент складається з валютного сегменту, сегменту цінних паперів та сегменту коротких угод який складає 65%.

У результаті чого стала можлива, та подія, яка призвела до паніки майже весь світ, - світова фінансова криза.

Основною причиною появи світової фінансової кризи в умовах інформагентної моделі економіки є вибух довіри до інформації. Такий вибух став наслідком цілого ланцюга що передбачають і не передбачають помилок аудиторів і рейтингових агентств.

Другою причиною стала агресивна кредитна політика, яка направлена на максимальне розширення ринку, у результаті чого постраждав риск – менеджмент.

Третя причина заклечається у тому, що у погоні за біржовими котировками компанії стали неадекватно збільшувати оцінку активів, в зокрема фінансові інструменти, особливо виробничими.

Також однією з причин є надмірне збільшення суб’єктивними оцінками в фінансовій звітності.

Суттєвим фактом стала і монополізація основних фінансових ринків світу аудиторськими компаніями «великої четвірки» і рядом компаній «міжнародних партнерств».

Серед аудиторів американських компаній доля великої четвірки 85%. таким чином, доходи аудиторів “Великої четвірки” у 2007 році склав 3 мільярда доларів.

Аудитор постійно знаходиться у середовищі потенційних загроз, таких як тиск, погрози, підкуп і на цьому фоні почуття власної недооцінки.

Тиск з боку менеджменту клієнта на фоні почуття власної недооцінки в частині сплат винагород, дивідендів і бонусів можуть змусити менеджера аудиторської фірми або аудитора – партнера по завданню прийняти пропозицію швидкого заробітку.

Яке рішення ми  сьогодні можемо запропонувати для того, щоб зменшити вплив негативних наслідків сьогоднішнього кризу і зробити її повтор появу знову неможливою? Звернемо увагу знов що світова економіка збудована сьогодні за інформагентною моделлю, при якій роль каталізатора різних економічних процесів грає інформація, яка є і суттєвою частиною вартості усіх товарів та послуг.

Перш за все, це  відмова від моделі підприємницької діяльності в аудиті і переведення аудиту в ранг професійної діяльності за аналогією адвокатів і нотаріусів, що, в першу чергу, має на увазі ведення персональної відповідальності професіоналів.

По закінченню можна сказати,  що таким чином аудиторська професія знизить ризик надання не вірної інформації, а з посилення скептицизму буде сприяти підвищенню довіри до аудиторської інформації і, в наслідок чого, закріпить фондові ринки і економіки.