Економічні науки/2. Облік та аудит

Єригіна І.О.

Криворізький економічний інститут

Державного вищого навчального закладу

«Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

Маркетинговий аналіз і його характеристики

Сьогодні, коли ринок України розвивається й активність конкурентів зростає, все більшої уваги набирає потреба правильного маркетингового аналізу даних, накопичених підприємством за час роботи. Адже надалі цей аналіз можна буде використати для розвитку та просування підприємства, а також посідання ним  ключових позицій на ринку. Через це великі сподівання покладено на відділ маркетингу; від того, чи виправдаються вони, залежить майбутнє підприємства. Це підтверджує те, що тема цієї роботи є досить актуальною, адже вірно проведений маркетинговий аналіз сприяє кращому розвитку підприємства, тому цьому питанню потрібно приділяти багато уваги.

Проблему маркетингового аналізу досліджували такі вчені, як Мних О.Б., Карачун О.А., Тищенко Д., Стрій Л.О, Ортинська В.В., Березин І., Дерев'янченко Т.Є та ін.

Маркетинговий аналіз – це збір інформації про діяльність підприємства, вивчення її по декількох основних напрямах (товар, ціна, покупці, просування) і використання отриманих результатів для вибору напрямів розвитку бізнесу в цілому і його окремих складових [2, с.317].

Він є одним з найбільш складних видів маркетингової діяльності. Зміст, форми та методологія аналізу залежить від структури підприємства, зовнішніх і внутрішніх умов, у яких вона розвивалася, і можуть суттєво розрізнятися. Проаналізувавши зовнішні і внутрішні умови ринку, товар, споживачів, конкурентів і ін., виробник зможе поліпшити положення підприємства і його товару на ринку, зміцнитися на ринку, налагодити зв'язки зі споживачами і досягти визначених цілей: збільшити дохід, ріст обсягу збуту і відповідно виробництво. У кінцевому рахунку це допоможе вижити в умовах ринку і надалі  на основі маркетингового аналізу здійснити розробку маркетингової стратегії підприємства.

Основні етапи маркетингового аналізу наступні: аналіз кон’юнктури ринку, аналіз цінової політики, аналіз системи розподілу продукції, аналіз конкурентоспроможності продукції, аналіз стадій життєвого циклу продукції.

Головними завданнями маркетингового аналізу є:

- вивчення попиту на продукцію, ринків її збуту і обґрунтування плану виробництва і реалізації продукції відповідного обсягу і асортименту;

- аналіз факторів, що формують еластичність попиту на продукцію;

- оцінка конкурентоспроможності продукції, пошук резервів  зростання її рівня;

- розробка стратегії, тактики, методів і засобів формування попиту і стимулювання збуту продукції;

- оцінка стійкості та ефективності виробництва і збуту продукції [3].

Усі зазначені завдання вимагають детального, якісного й поглибленого аналізу різноманітної інформації. На підставі аналізу приймають важливі, а часто й  ключові, стратегічні рішення. Наслідки прийняття таких рішень відображаються на результатах досягнення поставлених завдань і розвитку бізнесу й, відповідно, прямо залежать від якості та ефективності здійсненого маркетингового аналізу.   

На сьогодні накопичені обсяги корпоративної інформації є настільки великими, що людський розум просто не здатний проаналізувати їх. Це призводить до того, що найчастіше під час прийняття рішень важливі фактори опиняються поза увагою і ухвалюється неправильне рішення.

На даний момент проблемою є те, що маркетинговий аналіз не проводиться на багатьох підприємствах, а це негативно впливає на їх діяльність. Недостатнє вивчення потреби клієнтів може призвести до виготовлення великої кількості продукції, яка не буде користуватись попитом, тобто знизяться обсяги продажу і взагалі погіршиться становище виробника.

Відсутність маркетингового аналізу впливатиме на обсяги продажу продукції, тому що не буде прослідковуватись вид продукції, який займає найбільшу частку в обсязі продажу, тобто виробництво якої продукції потрібно збільшити, а іншої скоротити.

Внаслідок цього не буде зрозуміло чи треба виводити на ринок якийсь новий вид товару, якщо так, то який саме.

Через непроведення  маркетингового аналізу на підприємстві не будуть проаналізовані конкуренти, внаслідок чого підприємство не знатиме їх становище і, що робити для того, щоб займати лідируючі позиції на ринку.

Також проблема торкнеться і збуту продукції. Наприклад, не провівши аналіз покупців, підприємство може відвантажити продукцію ненадійній організації, яка не буде спроможна розрахуватися  з ним. Через це підприємство буде нести збитки.    

Тому для того, щоб такі проблеми не виникали на підприємстві, потрібно створювати відділ, який би займався маркетинговим аналізом або назначати особу, яка б досліджувала це важливе питання.

Крім цього існує проблема програмного забезпечення маркетингового аналізу.

Вирішенням цього питання є удосконалення інформаційного забезпечення маркетингової діяльності (створення маркетингових інформаційних систем (МІС) та програмного забезпечення маркетингового аналізу).

В сучасних умовах потреба в маркетинговій інформації постійно зростає, і менеджери з маркетингу часто відчувають брак достовірних, актуальних та вичерпних даних. Для того, щоб розв’язати цю проблему, на підприємстві потрібно створити систему збирання необхідної маркетингової інформації, або маркетингову інформаційну систему (МІС). Маркетингова інформаційна система - це безперервно діюча система, призначена для збирання, оброблення, аналізу та оцінювання й розподілу інформації, яка необхідна для прийняття рішень із питань маркетингового планування, втілення у життя та контролю за виконанням маркетингових заходів.

Маркетингова інформаційна система - складається з людей, обладнання і методологічних прийомів, визначених для збору, класифікації, аналізу, оцінки і розповсюдження інформації для прийняття маркетингових рішень. Необхідність використання в маркетинговій діяльності різноманітної і достатньо обсяжної інформації потребує системного підходу до організації її отримання, обробки і аналізу в процесі вироблення управлінських рішень.

Комп’ютеризація маркетингового аналізу значно покращить, вдосконалить його проведення, тому цьому питанню потрібно приділяти багато уваги. 

Отже, маркетинговий аналіз складається з таких складових: аналіз ринку, споживачів, конкурентів, вивчення товарів, цінової політики, системи формування попиту і стимулювання збуту, реклами. Досконалий аналіз цих складових і прийняття на його основі правильних рішень дасть змогу ефективно працювати підприємству, займати провідне місце на ринку. Він відіграє дуже важливу роль для підприємства, адже його результати можуть використовуватися в наступних основних цілях:

- у розробці маркетингової стратегії підприємства;

- при складанні  планів маркетингової і виробничої діяльності;

- при ухваленні рішення щодо товарів, товарних груп, цін, окремих клієнтів;

- у оцінці керівником поточного стану справ підприємства.

         Тому маркетинговий аналіз повинен проводитись на кожному підприємстві.

 

Перелік використаних джерел:

1. Тищенко Д. Передові технології інтелектуального аналізу даних у маркетингу // Маркетинг в Україні. – 2006. - №4. – С.52-54.

2. Мошенський С.З., Олійник О.В. Економічний аналіз: Підруч. для студ. екон. спеціальн. ВНЗ. / За Бутинця Ф.Ф. – Житомир: ПП “Рута”, 2007. – 704 с.

3. www.seminars.ru/