Экономические науки/ 1. Банки и банковская система

 

Косова Е.В., Александрова Г.М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

Стан і перспективи обігу електронних грошей в Україні

 

Протягом останнього десятиріччя неабиякий інтерес центральних банків, у тому числі вітчизняного, викликає феномен елек­тронних грошей (electronic money). Виникнення електронних грошей обумовлене, з одного боку, стрімким розвитком інформаційних і крипто­графічних технологій, які дали змогу зберігати грошову вартість на елек­тронних пристроях, а з іншого — по­требами електронної комерції, які не задовольняються повною мірою тра­диційними платіжними системами. Такі вагомі переваги систем елек­тронних грошей, як високий рівень безпеки, швидкість, приватність пла­тежу, низька вартість трансакції, а відтак — можливість здійснення без­збиткових мікроплатежів, роблять си­стеми електронних грошей поза кон­куренцією при обслуговуванні саме електронної комерції та обумовлюють актуальність обраної теми.

Теоретичні, методичні, економіко-організаційні питання формування ринку сучасних карткових платіжних інструментів стали провідними темами дослідження відомих зарубіжних економістів. Ці проблеми відображено і у вітчизняній науковій літературі, зокрема, у дослідженнях В.В. Вітлинського, А.С. Гальчинського, В.М. Гейця, В.М. Кравця, А.І. Кредісова, В.І. Міщенка, О.М. Мозгового, А.М. Мороза, С.В. Науменкової, Ю.М. Пахомова, А.С. Савченка, І.В. Сало, В.С. Стельмаха, А.С. Філіпенка, В.Ю. Ющенка та інших.

За визначенням Європейського центрального банку, під терміном "електронні гроші", як правило, ро­зуміють грошову вартість, що збері­гається в електронному вигляді на технічному пристрої і може широко використовуватися для здійснення платежів суб'єктам, відмінним від емітента, без необхідності звертання до банківських рахунків, та діючу як наперед оплачений інструмент на пред'явника.

Коли говорять про технічні при­строї, на яких зберігаються електронні гроші, згадують: смарт-картку (електронний гаманець), тобто пластикову наперед оплачену картку із вбудованим мікропроцесо­ром та пам'ять комп'ютера (software-based elec­tronic money), що  використовують для здійснення платежів через відкриту ме­режу Інтернет.

Законом України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” [1] систему електронних платежів НБУ (далі - СЕП) визначено державною системою міжбанківських розрахунків. Основним нормативно-правовим актом НБУ, що визначає загальні вимоги щодо функціонування в Україні СЕП та порядку виконання міжбанківського переказу коштів через кореспондентські рахунки банків-резидентів у національній валюті України є Інструкція про міжбанківський переказ коштів в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління Національного банку України від 16.08.2006 р. № 320 та зареєстрована в  Міністерстві юстиції України 06.09.2006 р. за № 1035/12909 (із змінами).

Ринок банківських платіжних карток в Україні розвивається швидкими темпами. Станом на 1 січня 2009 р. 139 банків (71% від загаль­ної кількості, які мають банківську ліцензію) є членами внутрідержавних і міжнародних карткових платіжних систем та здійснюють емісію і еквайринг платіжних карток. За період з 2001 р. кількість платіжних карток в Україні зросла у 10,7 рази (з 3,6 млн. до 38,6 млн.), кіль­кість банкоматів, встановлених ук­раїнськими банками, — у 15,5 рази (з 1,8 тис. шт. до 27,9 тис. шт.), кількість пла­тіжних терміналів, встановлених ук­раїнськими банками, — у 7,9 рази (з 14,5 тис. шт. до 116,8 тис. шт.) [2]. Кількість операцій із застосуванням платіжних карток, емітованих українсь­кими банками, протягом 2008 р.  ста­новить близько 634,2 млн., сума опе­рацій — понад 372, 3млрд. грн.

Українські держателі платіжних карток здійснили у 2008 р. у 8,6 ра­зи більше операцій з використанням платіжних карток, ніж у 2002-му (634,2 млн. проти 74 млн. операцій), оборо­ти зросли у 18,6 рази (з 20 до 372,3 млрд. грн.).

Водночас помітним є певний дис­баланс на цьому ринку. Він полягає у тому, що переважна більшість емітова­них українськими банками платіжних карток належить до платіжних сис­тем VISA та MasterCard (за станом на початок 2009 р. їх кількість стано­вила  88,3% із загальної кількості карток в Україні). Проте сьо­годні тільки близько 0,8% операцій за картками, емітованими українськи­ми банками, здійснюється за кордо­ном. Отже, для переважної більшості внутрідержавних операцій (яка стано­вить 99,2%) використовуються картки МПС, що здійснюються за "міжна­родними" правилами та тарифами.

Існуючі принципи побудови національного ринку платіжних карток та взаємовідносини учасників ринку потребують серйозного переосмислення та запровадження нових концептуальних ідей. На нашу думку, основним стратегічним напрямом має бути зниження вартості внутрідержавних операцій з використанням платіжних карток (переважно емітованими українськими банками) в Україні та об'єднання різноманітних мереж різних платіжних систем у єдину еквайрингову мережу (еквайринговий простір).

Висновки, зроблені на підставі наукових досліджень і практичного досвіду, мають стати підґрунтям до побудови вітчизняної правової моделі, за якою функціонуватимуть еле­ктронні гроші в Україні. Стосовно  центрального банку, то його завдан­ням є створення регуляторної основи яка б сприяла виявленню потенційних переваг електронних грошей і водночас забезпечувала б контроль за діяль­ністю емітентів.

 

Література:

1.     Про платіжні системи та переказ коштів в Україні: Закон України вiд 05.04.2001  № 2346-III [Текст] // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – 2001. -  № 29. - Ст.137.

2.     Основні показники ринку платіжних карток в Україні 2002 – 2009 рр. [Електронний ресурс] // Режим доступу: <http://www.bank.gov.ua/Pl_syst/Pc_tabl_1.xls>