Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

 

Геймур М.Ю., к.е.н. Тарасенко С.І.

Дніпродзержинський державний технічний університет, Україна

До питання щодо визначення сутності категорій «ефективність» та «результативність»

 

Проблема ефективності діяльності господарюючих структур, виробництва та управління завжди посідала одне з центральних місць серед актуальних проблем економічної науки та практики. Її розв'язання цікавить власників і керівників багатьох суб'єктів підприємництва, для яких досягнення належної ефективності бізнесу — це мрія, мета, вершина ділового успіху.

В умовах глобалізації практичний інтерес до проблематики ефективності бізнесу, визначення її чинників і складових постійно підвищується. Активно розробляються спеціальні інструментальні та програмні засоби, спрямовані на управління ефективністю господарювання, забезпечення її неухильного зростання.

Незважаючи на поширення класичного розуміння сутності поняття ефек­тивності (співвідношення між ефектом та затратами на його отримання), останнім часом у публікаціях вітчизняних і зарубіжних дослідників термін «ефективність» використовується поряд з терміном «результативність» як си­нонімічний або такий, що має однаковий зміст. Тому важливим є розмежування або ж підтвердження ідентичності цих двох категорій, оскільки це дозволяє обґрунтувати систему показників узагальненої оцінки діяльності підприємства.

Різні автори по-різному трактують поняття «ефективність» та «результативність», дехто взагалі не бачить ніяких відмінностей між ними. Більшість все ж таки схиляються до визначення поняття «ефективність» як більш місткого, складовою якого є і результативність. В табл. 1 узагальнено найбільш поширені визначення понять «ефективність» та  «результативність», надані різними авторами.

 

Таблиця 1

Основні визначення понять «ефективність» та «результативність»

Визначення категорії

Автори (джерело)

Ефективність

Здатність приносити ефект

Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т.1 / Редкол.: … С.В. Мочерний (відп.ред.) та ін. – К.: Видавничий центр «Академія», 2002. – 952 с.

Здійснення (успішно)  цілей підприємства, тобто, коли витрати і результати, його входи і виходи задовільні

Мароши М. Организация - стимулирование – эффективность / Пер. с венг. - М.:Экономика, 1981.-208 с.

1.Співвідношення між результатами виробничо-господарської діяльності самостійного суб’єкта і використаними для одержання цих результатів матеріальними, трудовими і фінансовими ресурсами (затратами)

2.Максимізація результату при мінімальних витратах

стандарт

ISO 9000:2000, п. 3.2.15

 

Осовська Г.В., Юркевич О.О., Заводський Й.С. Економічний словник. – К.: Кондор, 2007.-358 с.

1. Результат, наслідок будь-яких причин, сил, дій;

2. Властивість певного процесу, яка зумовлена його якістю та кількістю засобів, що беруть участь у процесі, а також конкретною ситуацією.

Мала гірнича енциклопедія: В 3-х т. / За ред. В. С. Білецького. — Донецьк: «Донбас», 2004

Сукупність найбільш загальних, істотних і стійких зв'язків і стосунків з приводу отриманих результатів господарської діяльності та вироблених в її ході витрат

Ніколаєв М.В. Содержание категории «эффективность» // www.unn.ru

Відносний показник, що характеризує результативність будь-яких затрат

Економіка підприємства: Навчальний посібник/ Бойчик І.М., Харів М.С., Хопчан М.І ., Піча Ю.В.- Вид. 2-ге, випр. і доп.- К: Каравела, 2002.- 298с.

Результативність

Відношення ефекту (результату) до витрат, що забезпечили цей результат

Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т.1 / Редкол.: … С.В. Мочерний (відп.ред.) та ін. – К.: Видавничий центр «Академія», 2002. – 952 с.

Ступінь реалізації запланованої діяльності і досягнення запланованих результатів

Стандарт

ISO 9000:2000, п. 3.2.14

Ступінь досягнення стратегічних цілей і завдань

П. Друкер, У. Кінг, 

Д. Кліланд, М. Мароші, Д. Синк

Міра точності управління, яка характеризується  досягненням очікуваного стану об’єкта управління, мети управління або рівнем наближення до неї.

Менеджмент організацій: Підручник/ За заг. ред.. Л.І. Федулової. – К.: Либідь, 2003.-448 с.

 

 

Таким чином, «ефективність» і «результативність» застосовуються в одному значенні практично усіма авторами і під ними слід розуміти систему оцінки досягнення визначених цілей на основі співставлення отриманих результатів із понесеними у зв’язку з ними витратами. Відповідно, системи показників, що характеризують ефективність (результативність) будуть різними лише зважаючи на ті сфери, ефективність функціонування яких оцінюється.

 

Література:

1.                      Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т.1 / Редкол.:  С.В. Мочерний (відп.ред.) та ін. – К.: Видавничий центр «Академія», 2002. – 952 с.

2. Лігоненко Л. Дискусійні питання щодо трактування сутності та співвідношення понять «ефективність» і «результативність» управління підприємства / Л.Лігоненко // Актуальні проблеми економіки.-2008.-№10.- с.207-216

3. Олексюк О.І. Прибутковість в управлінні результативністю діяльності сучасних компаній / О.І.Олексюк, Л.М.Дзюбенко // Фінанси України. – 2006. - №12. – с.101-111