Економічні науки/10.Економіка підприємств

Ткаченко О.В.

Криворізький факультет Запорізького національного університету, Україна

Переваги реінжинірінгових заходів при забезпеченні конкурентоспроможності підприємницьких структур в кризові періоди

На початку XXI століття склалася нова ситуація, коли на транснаціональному ринку сформувалися три пануючі сили: клієнти, конкуренція і корінні зміни, при цьому споживачі стали домінуючою силою. В зв'язку з цим підприємницькі структури разом з масовим виробництвом почали пропонувати споживачам високу якість за низьку ціну, можливості вибору товарів і послуг і високий рівень обслуговування. Консолідація споживачів на певних товарних ринках корінним чином змінила відносини між продавцями і покупцями, що пов'язане з легким доступом до великого обсягу інформації і появою нових інформаційних технологій.

З формуванням транснаціонального ринку посилилася також і конкуренція. Якщо раніше підприємницьким структурам вдавалося здійснювати продаж товару, прийнятного за якістю, то тепер конкуренція не тільки посилилася, але і стала багатообразною. Підприємницькі структури розробляють стратегії і тактики ринкової поведінки на декількох конкурентних основах. У сучасних умовах низькі ціни, висока якість і високий рівень обслуговування стають стандартом для споживачів. Триматися нарівні з іншими товаровиробниками тепер не є достатньою умовою успіху, необхідно бути попереду, вище за стандарт. Нові технології змінюють природу конкуренції в несподіваних для підприємницьких структур напрямах, дозволяють скоротити відстань між собою і клієнтом, підвищуючи їх очікування щодо всіх компаній, які діють на ринку.

Аналізуючи виникаючі проблеми, окремі економісти вважають, що підприємницькі структури можуть вирішити їх шляхом розробки або вдосконалення корпоративної стратегії, що відволікає їх від проведення базових змін. Якщо у підприємницьких структур виникають проблеми з бізнесом, то відбувається це тому, що їх фахівці не винаходять, не проводять, не продають і не проводять післяпродажного обслуговування краще за інших, а фінансові операції в нових умовах не є важливішими, ніж останні. Механізм функціонування підприємницьких структур, заснований на спеціалізації і фрагментації процесів також не сприяє інноваційному розвитку організацій.

Нові економічні умови вимагають нових, прогресивніших напрямів забезпечення конкурентоспроможності підприємницьких структур. Значний внесок в розвиток теорії конкуренції і конкурентоспроможності, як товарів, так і  підприємницьких структур внесли такі зарубіжні вчені економісти як: Д. Аакер, Ф. Котлер, Ж.Ж. Лонбон, Дж. Майерс Ф. Найт, М. Портер, Д. Ріккардо, А. Сміт, А. Томпсон, Р. Черчилль, Й. Шумпетер та інші. Серед вітчизняних учених, дослідників даної проблеми можна виділити Л. Азоєва, І.А. Аренкова, Г.Л. Багиева, Е.В. Будзіна, А.А. Вороняча, Е.П. Голубкова, В.Е. Есипова, До. Потемкина, Ц.р. Светунькова, Р.А. Фатхутдінова та інших.

Проведені дослідження показують, що реінжінірінг вимагає від підприємницьких структур повернення до вихідних позицій і пошуку вдалішого способу ведення справ і є фундаментальним переосмисленням і перепроектуванням бізнес-процесів для досягнення конкретних переваг, які істотно поліпшують показники результативності. Реінжинірінг покликаний забезпечити загальне могутнє зростання результативності підприємницьких структур і не має нічого спільного з невеликими частковими змінами.

Підприємницькі структури, що займаються реінжинірінгом, доцільно розділити на три групи.

До першої групи відносяться підприємницькі структури, які опинилися в кризових ситуаціях на межі банкрутства. Якщо витрати підприємницьких структур вищі, ніж у конкурентів або якість нижча, а клієнти відкрито виражають незадоволеність, то діяльність компанії потребує кардинальних поліпшень, і підприємець повинен провести повний реінжинірінг бізнесу.

До другої групи відносяться підприємницькі структури, які не так сильно затягнуті в кризову ситуацію, але передчувають загрожуючу катастрофу і чекають тяжке положення компанії. Якщо в даний час фінансові показники і виглядають нормально, то в перспективі менеджери відчувають, що нові конкуренти більше задовольняють потреби клієнтів, а в зовнішньому середовищі відбулися зміни, які можуть почати знищення компанії. Такі підприємницькі структури можуть провести реінжинірінг не чекаючи кризової ситуації.

До третьої групи відносяться підприємницькі структури, які займаються реінжинірінгом на вершині свого успіху. У ситуації, що склалася, у компанії немає ніяких помітних труднощів ні на даний момент, ні в перспективі, але керівництво починає здійснювати корінні зміни, нарощуючи продуктивність, прагне підняти планку конкуренції на недосяжну висоту і поставити суперників в ще жорсткіші умови.

Незалежно від того, до якої групи відноситься підприємницька структура, основні складові бізнес-процесу при реінжинірінгу - трудові завдання, стають з вузькоспеціалізованих багатовимірними. При цьому вважається, що завтрашній день не обов'язково буде краще сьогоднішнього, тому самонавчання є частиною роботи.

Важливою особливістю реінжинірінгу є можливість зміни ролі вищих керівників підприємницьких структур. Заходи щодо реінжинірінгу переміщають їх ближче до процесних команд і до клієнтів, оскільки результати діяльності більшою мірою залежать від роботи процесної команди, чим від дій менеджерів, орієнтованих на завдання.

При використанні реінжинірінгу керівники повинні бути лідерами, здатними своїми діями і словами впливати на працівників, укріплюючи їх цінності і переконання, а також нести повну відповідальність за результати реінжинірінгу.