Экономические науки/ 7. Учет и аудит

Кугай Ірина Павлівна

студентка 4 курсу

факультет економіки і підприємництва

Вінницький державний аграрний університет, Україна

 

Оцінка біологічних активів

Ключові слова: біологічний актив, біологічні перетворення, група біологічних активів, довгострокові біологічні активи, додаткові біологічні активи, поточні біологічні активи.

У даній статті розглянуто основні терміни з обліку біологічних активів,  а також наведено порядок оцінки біологічних активів, визначений Методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2006 р. №1315.

І. Постановка проблеми. Затвердження національного Положення            (стандарту) бухгалтерського обліку 30 “Біологічні активи” [1] є важливим етапом реформування національної системи бухгалтерського обліку в напрямі приведення її у відповідність до вимог ринкової економіки та міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Цей стандарт визначає методологічні принципи організації та ведення бухгалтерського обліку активів сільськогосподарського виробництва, який до 1 січня 2007 р. здійснювався на загальних засадах обліку запасів та основних засобів (стандарти 9 “Запаси” і 7 “Основні засоби” відповідно). Необхідність прийняття окремого стандарту зумовлено важливістю врахування природно-біологічних властивостей сільськогосподарських активів, а саме їх здатністю створювати сільськогосподарську продукцію в процесі життєдіяльності, а також значною соціально-економічною роллю, яку вони відіграють в економіці країни в цілому і окремих підприємств зокрема. Водночас при впровадженні П(С)БО 30 з’явилась низка невирішених методологічних і практичних питань, пов’язаних з веденням обліку біологічних активів. Зокрема, уточнення їх складу, оцінка, визнання фінансових результатів тощо.

ІІ. Аналіз останніх досліджень та публікацій. Теорію й практику організації та ведення бухгалтерського обліку в сільському господарстві відповідно до вимог П(С)БО 30 “Біологічні активи”  досліджували відомі вітчизняні вчені-економісти. Серед них можна виділити Ф. Бутинця, С. Голов, М. Демяненка, В.Жука, В. Моссаковського, М. Огійчука, П. Саблука, Л. Сука. Так, низка вчених, зокрема В. Жук та інші, сформували пропозиції щодо визначення об’єктів обліку біологічних активів та застосування відповідних синтетичних рахунків бухгалтерського обліку. Їх враховано при розробці Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2006 р. №1315. Проте залишається ще багато питань, які потребують поглибленого вивчення.

ІІІ. Викладення основного матеріалу. П(С)БО 30 “Біологічні активи”  дає таке визначення термінів:

1. Біологічний актив ― тварина або рослина, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, а також приносини в інший спосіб економічні вигоди.

2. Біологічні перетворення ― процес якісних і кількісних змін біологічних активів.

3. Група біологічних активів ― сукупність подібних за характеристиками, призначенням та умовами вирощування тварин або рослин.

4. Довгострокові біологічні активи ― усі біологічні активи, які не є поточними біологічними активами.

5. Поточні біологічні активи ― біологічні активи, здатні давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, приносити в інший спосіб економічні вигоди протягом періоду, що не перевищує 12 місяців, а також тварини на вирощуванні та відгодівлі.

6. Сільськогосподарська продукція ― актив, одержаний в результаті відокремлення від біологічного активу, призначений для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання.

7. Сільськогосподарська діяльність ― процес управління біологічними перетвореннями з метою отримання сільськогосподарської продукції та/або додаткових біологічних активів [1].

Систематизація та критичний аналіз існуючих наукових розробок свідчить про те, що на сьогодні не існує єдиної думки щодо доцільності запровадження у практику оцінки активів аграрних підприємств (сільськогосподарської продукції в момент первісного визнання) за справедливою вартістю. Прихильники застосування нових методичних підходів, передбачених П(С)БО 30 “Біологічні активи”, основним аргументом вважають необхідність реального відображення активів аграрного виробництва як важливої складової виробничого процесу та капіталу підприємства.

Біологічний актив визнається активом, якщо існує імовірність отримання підприємством у майбутньому економічних вигід, пов’язаних з його використанням, з його вартість може бути достовірно визначена [2].

Біологічні активи, придбані за плату, оприбутковуються за первісною вартістю, яка складається з витрат, фактично понесених підприємством для їх одержання, зокрема:

- ціна придбання за вирахуванням знижок, відповідно до договору з постачальником (продавцем), непрямих податків, крім випадків, якщо вони не відшкодовуються підприємству відповідно до чинниого законодавства;

- сума ввізного мита;

- витрати на транспортування;

- інші витрати, які безпосередньо пов’язані з придбанням біологічних активів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях [3].

Первісна вартість безоплатно одержаних біологічних активів дорівнює їх справедливій вартості з урахуванням витрат, безпосередньо повязаних з доведенням їх до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою ціллю. На справедливу вартість безоплатно отриманих довгострокових біологічних активів збільшується додатковий капітал, а поточних активів ― інший операційний дохід [4].

Первісною вартістю біологічних активів, що одержані як внесок до статутного капіталу підприємства, визнається погоджена засновниками              (учасниками) підприємства їх справедлива вартість з урахуванням витрат, безпосередньо пов’язаних з доведенням їх до стану, у якому вони придатні для використання у запланованих цілях.

Первісною вартістю біологічного активу, переведеного до складу довгострокових біологічних активів із складу поточних біологічних активів, є його справедлива вартість, зменшена на очікувані витрати на місці продажу[5].

ІV. Висновок. Оцінка біологічних активів і сільськогосподарської продукції безпосередньо впливає на актив балансу та показники фінансового стану підприємства. Напрям впливу залежить від співвідношення виробничої собівартості активів та цін на активному ринку. Найбільшого ефекту від впровадження методологічних засад, щодо оцінки активів за справедливою вартістю, можна досягти за умови забезпечення відповідності рівня цін на сільськогосподарську продукцію та економічних обґрунтованих витрат на її виробництво.

Література:

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 “Біологічні активи”, затв. наказом Міністерства фінансів України від 18.11.2005 р. №790.

2. Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів, затв. наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2006 р. №1315.

3. Белік Л. Біологічні активи та сільгосппродукція// Податки та бухгалтерський облік.-2008.-№67.-С.4-8.

4. Гончаренко Л. Методичні засади оцінки біологічних активів та її вплив на вартість активів підприємства // Бухгалтерський облік і аудит.-2008.-№2.-С.31-35.

5. Сук Л. Облік біологічних активів // Бухгалтерія в сільському господарстві.-2007.-№4.-С.47-52.