Економічні науки/2 Фінансові відносини

 

Михайлюк Іван Петрович

Рашкован Валентин Васильович

Науковий керівник: Карвацький  Максим Володимирович

Буковинська державна фінансова академія

м. Чернівці

 

ДЕЯКІ ОСОБЛИВОСТІ БЮДЖЕТНОГО ДЕФІЦИТУ В УКРАЇНІ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ ТА ШЛЯХИ ЙОГО РЕГУЛЮВАННЯ

 

     Сучасна світова економічна теорія і практика приділяють велику увагу проблемам дефіциту бюджету і державного боргу. На сьогодні це суттєва проблема кожної країни світу, незалежно чи розвинута країна чи це країна з перехідною економікою. Бюджетний дефіцит виникає як результат кризових явищ в економічному та політичному житті держави і призводить до утворення та зростання державного боргу. Дефіцит може бути пов'язаний із необхідністю вкладень з боку держави в розвиток економіки. В даному випадку він відображає не кризовий стан суспільних процесів, а державне регулювання економічної коньюктури, прагнення забезпечити прогресивні зрушення в структурі  суспільного виробництва. Дефіцит може відображати кризові явища в економіці, її розвал, неефективність фінансово-кредитних зв’язків, нездатність уряду тримати під контролем фінансову ситуацію в країні. В такому випадку бюджетний дефіцит – явище надзвичайно загрозливе, яке вимагає здійснення не лише термінових економічних заходів зі стабілізації економіки, фінансового оздоровлення господарства, а й відповідних політичних рішень[1,2].

        Вагомий внесок у дослідження проблеми бюджетного дефіциту зробили: Є.В. Макаренко, І.С. Невінчай, О.Г. Горобець, О.С. Ривак, О.Д. Василик, В.О. Степаненко, В.В. Корнєєва та інші.

           Метою даної статті є визначення причин виникнення бюджетного дефіциту, розгляд теоретичних основ цієї проблеми, та методи управління бюджетним дефіцитом щодо його усунення.

        Наявність бюджетного дефіциту пояснюється багатьма причинами. Серед найважливіших із них експерти вважають низьку ефективність економіки і зовнішньо – економічних зв’язків, національну структуру видатків, високу питому вагу держави в секторі економіки. Так, в Україні частка держави в структурі ВВП оцінюється в 35%. Це високий показник, який може бути лише в умовах розвинутої ринкової економіки. Заплановані податки збираються недостатньо повно. Не оптимальна структура неподаткових надходжень. Значний вплив  на дефіцит бюджету в Україні завдав спад в економіці. Дефіцит держави бюджету виникає вразі перевищення видатків над доходами[3].

         Дефіцит бюджету буває двох видів: циклічний і структурний. Циклічний дефіцит – це дефіцит бюджету, який утворюється у зв’язку зі спадом економіки. Структурний дефіцит – виникає внаслідок розривів  у формуванні доходів і виконані видатків бюджету.

         Фінансування бюджету включає внутрішні і зовнішні складові. Внутрішні – це надходження які мобілізуються шляхом емісії і розміщення державних боргових цінних паперів на внутрішньому ринку та залучення кредитів від операцій на вітчизняному кредитному ринку. В даному випадку кошти надходять переважно від таких суб’єктів: центрального банку, резидентів (юридичних і фізичних осіб) і нерезидентів. Зовнішні джерела охоплюють боргові зобов’язання країни, які розміщуються на міжнародному        фондовому ринку, а також кредити залучені на міжнародному кредитному ринку. Це можуть бути кошти міжнародних фінансових організацій, іноземних держав, зарубіжних комерційних банків. Вони залучаються як у процесі продажу боргових цінних паперів, так і залучені кредити на основі угод[4].

       Сьогодні в більшості країн світу дефіцит бюджету складає від 2 до 15% ВВП при середньосвітовій його величині 4,5%. Також, потрібно зауважити, що розмір бюджетного дефіциту який перевищує 3% ВВП призводить до зниження інвестиційної активності, розвитку інфляції в країні[4].

        Згідно ЗУПро бюджет України на 2009 рік зазначено, що доходи Державного бюджету України повинні становити у сумі 288098060.9 тис. грн. Видатки передбачені ЗУПро ДБУ на 2009 р. у сумі 302184689.1 тис. грн. Граничний розмір дефіциту Державного бюджету України на 2009р. передбачено у сумі 17380231.2 тис. грн.[5].

        Причинами бюджетного дефіциту в Україні є спад виробництва, зниження ефективності функціонування галузей економіки підприємств, не виважена соціально – економічна політика в державі.

        Особливостями розвитку економіки України, що зумовлюють дефіцит бюджету є:

-               наявність нерентабельних підприємств, що отримують дотації;

-               наявність тіньового сектора економіки;

-               неефективний механізм оподаткування суб’єктів господарювання;

-               нецільове і неефективне використання бюджетних коштів;

-               та інші причини.

    Шляхи подолання і збалансування доходів і витрат бюджету:

-               запровадити жорсткий режим економії бюджетних коштів;

-               удосконалити податкову систему;

-               посилити відповідальність суб’єктів господарювання та їхніх керівників;

-               забезпечити фінансову підтримку малого та середнього бізнесу;

-               удосконалити інструменти залучення до інвестиційної сфери особистих заощаджень населення [4]. 

          Підсумовуючи, необхідно підкреслити що Державний бюджетний дефіцит може мати як позитивне так і негативне значення. Якщо виникає Державний бюджетний дефіцит з негативним значенням тоді потрібно знайти правильні джерела його фінансування щоб уникнути наслідків. Якщо бюджетний дефіцит виникає внаслідок вкладання коштів у розвиток економіки – це призводить до прогресивних зрушень в суспільному виробництві та забезпечує економічний розвиток країни.

 

 

 

 

Література:

1)     Управління бюджетним дефіцитом у фінансовій політиці зарубіжних країн. Є.В. Макаренко//Формування ринкових відносин в Україні №11/2008.-с10-13.

2)     Основні шляхи подолання бюджетного дефіциту в Україні. І.С. Невінчай//  Формування ринкових відносин в Україні №7/2007.-с98-101.

3)     Державний внутрішній і зовнішній борг України . О.С. Ривак//Науковий вісник БДФА, економічні науки збірник наукових праць МФУ. Вип.4 –с568-584.

4)     Бюджетний дефіцит та джерела його фінансування в Україні//Наукові доробки молоді. Збірник наукових статей у 2 т. континент 2008 Т.2 -с232-234.  

5)     www.ier.kiev.ua