Готельний бізнес, один з найперспективніших напрямів бізнесу, що успішно розвиваються, в Україні. Особливістю цього бізнесу є орієнтація на Європейські сервісні стандарти і стрімкий перехід до них. І як всякий бізнес - готельний бізнес прагне до збільшення доходу і шукає інструменти і ефективні шляхи до досягнення бажаного фінансового результату.

В основу сучасної концепції маркетингу покладені ідеї задоволення потреб споживачів. Поява цієї концепції пов'язана з утрудненнями в збутовій діяльності, коли криза надвиробництва товарів почала вимагати дослідження кон'юнктури ринку.

Маркетинг - це система торгово-виробничої діяльності, спрямована на задоволення індивідуальних потреб кожного споживача на основі виявлення і вивчення споживчого попиту і з метою одержання максимального прибутку Визначення готельного маркетингу можна сформулювати таким чином: маркетинг — це система управління та організації діяльності готелю з розробки, виробництва і надання послуг, що базується на комплексному врахуванні процесів, що відбуваються на ринку, орієнтованих на задоволення особистих або виробничих потреб, яка забезпечує досягнення готелем своїх цілей.

Готельний маркетинг покликаний привести надання послугу відповідність з попитом, і спрямувати зусилля маркетин­гової служби готелю на створення таких послуг, які б відпові­дали попиту.

Маркетинг підвищує обґрунтованість прийняття рішень з питань розвитку готелю, надання послуг, фінансової діяльності, поширюючи планомірність на сферу ринкових зв'язків.

Основні функції сучасного готельного маркетингу полягають у комплексному ретельному дослідженні ринку, попиту, смаків і бажань споживачів і напрямків маркетингової діяльності; плануванні асортименту послуг; формуванні попиту, організації реклами і заходів щодо стимулювання збуту; плануванні збутових операцій; формуванні цінової політики готелю.

 Маркетингові дослідження — широкий комплекс різно­манітних досліджень, необхідних для розробки оптимальних стратегій і проведення ефективної оперативної маркетингової діяльності. Погляди, потреби і бажання клієнтів постійно змі­нюються. Розглядаючи туристичну індустрію, треба зазначи­ти, що думки населення про найкращі види відпочинку зміню­ються, як і мода на престижні місця відпочинку.

Найважливішими характеристиками маркетингових до­сліджень є такі:

      маркетингові дослідження — комплекс наукових методів збору, аналізу й інтерпретації маркетингових даних;

      слугують для ухвалення управлінських рішень у галузі маркетингу.

Основне призначення маркетингових досліджень – забезпечення менеджера всією інформацією, необхідною йому для виконання своїх функціональних обов´язків у процесі управління маркетингом, контролю й регулювання маркетингової діяльності.

Необхідність маркетингового дослідження зумовлена потребою зниження ризику прийняття неправильного рішення за рахунок кращого знання й розуміння стану та динаміки факторів навколишнього середовища.

Роль маркетингових досліджень порлягає в оцінці потреб, запитів і попиту споживачів, яка допомагає створенню програми їх задоволення, індентифікації та визначення як проблем, та і можливостей підприємства здійснити та оцінити свою маркетингову діяльність. 

Мета маркетингових досліджень в управлінні готельними підприємствами залежить від фактично сформованої ринкової ситуації і проблем даного готельного підприємства. Метою дослідження є загальна постановка задачі, що визначається стратегічними цілями готельного підприємства, вирішення якої дозволяє знизити рівень невизначеності в процесі прийняття управлінських рішень. Кожне готельне підприємство має власні цілі маркетингової діяльності. Вони можуть виражатися в кількісних показниках, а також в якісних характеристиках.

Методи маркетингової діяльності полягають у тому, що проводяться:

- аналіз зовнішньої (стосовно підприємства) середовищ, у якому входить не тільки ринок, але і політичні, соціальні, культурні й інші умови. Аналіз дозволяє виявити чинники, що сприяють комерційному успіху або перешкоджають йому. У підсумку аналізу формується банк даних для оцінки навколишнього середовища і її можливостей;

- аналіз споживачів, як реальних, так і потенційних. Даний аналіз полягає в дослідженні демографічних, економічних, соціальних, географічних і інших характеристик людей, що приймають вирішення про покупку, а також їхніх потреб у широкому змісті цього поняття і процесів придбання ними як наших послуг , так і конкуруючих ;

- вивчення існуючих і планування майбутніх послуг, тобто розробка концепцій створення нових пропозицій.

- планування пропозицій і збуту, включаючи створення, при необхідності, що відповідають власних збутових мереж та агентських мереж;

- забезпечення формування попиту і стимулювання збуту шляхом комбінації реклами, особистого продажу, некомерційних престижних заходів («паблік рілейшнз») і різного роду матеріальних стимулів, спрямованих на клієнтів;

- забезпечення цінової політики, що полягає в плануванні систем і рівнів цін на послуги, що поставляються, визначенні «технології» використання цін, кредитів, знижок і т.п.

- задоволення технічних і соціальних норм регіону, у якому збувається послуга, що означає обов'язок забезпечити належну безпеку використання товару і захисту навколишнього середовища, відповідність морально-етичним правилам, належний рівень споживчої цінності послуги;

- керування маркетинговою діяльністю (маркетингом) як системою, тобто планування, виконання і контроль маркетингової програми й індивідуальних обов'язків кожного учасника роботи підприємства, оцінка ризиків і прибутків, ефективності маркетингових вирішень.

Важливою передумовою забезпечення ефективності збутової діяльності готельного підприємства є її здійснення на основі маркетингу як інтегратора, що відіграє ведучу роль у комплексі взаємопов'язаних процесів виробництва, збуту і споживання послуг.

Взаємовідносини виробника послуги і клієнтів повинні базуватися на принципах співробітництва. Цим вони не тільки допомагають одне одному в одержанні відповідного прибутку, а і сприяють взаємному розвитку в більш широкому плані.

Найважливішими завданнями є також підвищення конкурентоспроможності створеної послуги і застосування ефективної системи її просування на ринок.

Тому можна відзначити що головною метою маркетингових досліджень в управлінні готелем є розробка стратегічних маркетингових програм, від правильності вибору залежить ефективність діяльності будь-якого готелю.