Гангал Л.С.

                                       Науковий керівник : Юшко Т.І.

                               Буковинська державна фінансова академія, Україна

Роль економічного аналізу у господарській діяльності підприємств

Перехід до ринкової економіки вимагає від підприємств підвищення ефективності виробництва, конкурентноздатності продукції на основі впровадження передового вітчизняного і закордонного досвіду, підвищення підприємництва, ініціативи і т.д. Важлива роль у рішенні цих задач належить економічному аналізу, тому що з його допомогою розробляється стратегія і тактика розвитку підприємства, обґрунтовується вибір оптимальних варіантів управлінських рішень, здійснюється контроль за їх виконанням, оцінюється результати діяльності підприємства в розрізі структурних підрозділів, видів(сегментів) діяльності та центрів відповідальності, виявляються причини негараздів і наявні резерви [1, c.8].

Суть проблеми полягає в тому, що більшість підприємців, які зіткнулися з перешкодами, не задумуються над необхідністю та важливістю саме економічного аналізу своєї діяльності, а тому взагалі його не здійснюють. На підприємствах відсутні кваліфіковані економісти, які могли б ефективно здійснювати аналіз основних показників діяльності підприємства і своєчасно розробляти можливі шляхи виходу з кризових ситуацій.

Сьогодні проблемами ролі економічного аналізу займається велика кількість економістів та науковців: В.М. Івахненко, В.О. Мец, А.Ф. Павленко, Є.В. Мних, В.І. Захарченко та інші. Всі вони приділяють значну увагу теоретичному підходу до вирішення проблем, з якими може зіткнутися підприємство, здійснюють розробку методології економічного аналізу та її практичне втілення.

Економічний аналіз необхідний на всіх етапах підприємницької діяльності: від задумів і формування підприємства до реалізації кожного етапу його функціонування, дотримуючись принципів етапності самого аналізу.

         Динамічний розвиток підприємницької діяльності супроводжується значними суперечностями, які зумовлені особливостями ринкової трансформації. Однією з найскладніших проблем з якою стикаються вітчизняні виробники є недостатня організація виробничого процесу та управління фінансовими ресурсами. Адже забезпечення сталих темпів економічного зростання держави в повній мірі залежить від ефективного функціонування учасників ринку якими і є суб'єкти господарювання.

         Фінансові ресурси є найважливішими чинниками економічного зростання, стабільності та центральною ланкою серед усього комплексу заходів, спрямованих на підвищення темпів розвитку підприємств незалежно від галузевого призначення.

Причинами скрутного становища багатьох вітчизняних підприємств є відсутність фінансового планування, аналізу результатів господарювання, недостатньо налагоджена система економічного аналізу. Адже тільки за допомогою економічного аналізу  можливо спланувати необхідний обсяг фінансових ресурсів, їх  раціональне та економне витрачання, їх розподіл та перерозподіл у процесі виробничої діяльності.

Економічний аналіз направлений на виявлення резервів виробництва та причин виникнення недоліків в роботі. Саме тому, відсутність на підприємстві кваліфікованих спеціалістів, котрі б здійснювали глибокий аналіз його господарювання, може призвести до  незначного економічного ефекту його діяльності, нераціонального витрачання ресурсів, неефективну діяльність працівників, що  в подальшому може мати наслідком  банкрутство даного підприємства.

Варто зазначити, що без глибоких економічних знань, без уміння науково обгрунтувати та правильно оцінювати ефективність рішень, що приймаються на основі данних аналізу, управління піприємством не може бути достатньо ефективним, понижується його роль як двигуна, прискорювача економічного розвитку.

На основі данних результатів аналізу розробляються і приймаються управлінські рішення. Економічний аналіз є функцією управління , що забезпечує науковість прийняття рішень. Управлінські рішення в сучасних умовах жорсткої конкуренції не можуть прийматись інтуїтивно, приблизно. Вони повинні бути засновані на точних розрахунах, глибокому економічному аналізі. Дані аналізу виконання планів за попередні періоди є базою для складання обгрунтованих та оптимальних бізнес-планів на майбутнє. Важливого значення економічний аналіз набуває в умовах здійснення ринкових реформ, тобто сукупність способів впливу на підприємство, які забезпечують гармонійне сполучення інтересів різноманітних ланок народного господарства та учасників виробництва.

У цих умовах економічний аналіз забезпечує можливість об'єктивної оцінки економічних результатів діяльності трудових колективів,визначення їх місця в галузі, регіоні, а також частку кожного робітника в загальних економічних результатах діяльності підприємства відповідно до кількості та якості його трудових затрат. Це створює основу для розробки обгрунтованої системи матеріального заохочення працюючих на підприємстві за рахунок фонду оплати праці . Також економічний аналіз сприяє розповсюдженню передового досвіду, прогресивних організаційних форм управління, впровадженню передової техніки і технології, забезпечує можливість розпізнати закономірності, прогресивні явищя, що мають місце в господарському житті. Як функція управління економічний аналіз  виходить за межі підприємства- стає функцією управління галузями та народним господарством в цілому.

Під час проведення економічного аналізу основну увагу необхідно приділяти пошуку резервів підвищення ефективності діяльності підприємства шляхом більш детального аналізу основних показників виробничої діяльності [3, ст.91].

Отже, в ситуації, що склалася сьогодні в Україні, роль економічного аналізу значно зростає, особливо в умовах виникнення кризових явищ на підприємстві, коли саме завдяки проведенню комплексного економічного аналізу вдається визначити причини кризи та розробити і обґрунтувати можливі шляхи виходу з криз. Сучасний економічний аналіз дає можливість запроваджувати на підприємстві системи комп'ютерного аналізу основних показників діяльності підприємства, але недоліком є те, що в Україні така практика проведення економічного аналізу не знайшла широкого розповсюдження. Саме тому, господарюючим суб’єктам нині потрібно приділяти значну увагу аналізу їх виробничої діяльності, шляхом залучення висококваліфікованих спеціалістів та впровадженням новітніх методів та методик економічного аналізу. Адже проведення систематичного, всебічного економічного аналізу сприяє бережливості, умілому витрачанню всіх видив ресурсів, ліквідації безгосподарності, непродуктивних витрат і втрат, тощо. Використання методів економічного аналізу дає змогу виявляти резерви підвищення ефективності виробництва, знайти і попередити зайві витрати шляхом вдосконалення технології виробництва, використання більш дешевої сировини і матеріалів і тим самим знайти можливості зниження собівартості продукції і росту прибутку підприємства.

Використана література :

1. Захарченко В.І. Економічний аналіз процесів ринкової трансформації багатостадійних промислово-територіальних систем // Питання  економіки. - 2007. - №6. - С. 3-11.

2. Мних Є.В. Сучасний економічний аналіз: питання методології та організації // Бухгалтерський облік та аудит. - 2006. - №1. - С. 55-61.

3.Івахненко В.М. Економічний аналіз - основний чинник підвищення ефективності підприємницької діяльності // Проблеми сучасної економіки. -  2008. - №7. - С. 90-96.