Головачева І.О.

Буковинська державна фінансова академія

Науковий керівник: Юшко Т.І.

 

Проблеми аналізу фінансових результатів діяльності підприємства

 

У період становлення ринкових відносин в Україні значно зростає роль прибутку - як  джерела забезпечення інтересів держави, власників та персоналу підприємств. Тому, однією з актуальних задач, яка постає перед керівниками підприємств, бухгалтерами та науковцями, є розробка і впровадження методів ефективного управління формуванням прибутку в процесі господарської діяльності. Це передбачає удосконалення існуючих методів його обліку і аналізу,  із врахуванням вимог національних, міжнародних стандартів та сучасних досягнень інформаційних технологій. Розвязання цих завдань потребує ретельного дослідження існуючого на сьогоднішній день досвіду, потрібного для встановлення обєктивності у визначенні напрямків удосконалення методики обліку і аналізу фінансових результатів.

 Дослідження проблем аналізу фінансових результатів представлені в працях таких відомих вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів, як: Бриттон Э., Ватерсон К., Велш Г.А., Білуха М.Т., Голов С.Ф., Єфіменко В.І., Костюченко В.М., Нападовська Л.В., Нечитайло А.И., Соколов Я.В., Сопко В.В., Ковалев В.В., Кужельний М.В., Мних Є.В., Пушкар М.С., Чумаченко М.Г., Хелферт Е, Шорт Д.Г. та ін.

Метою даного дослідження є виявлення проблем  аналізу фінансових результатів підприємства.

Предметом дослідження є організація аналізу фінансових результатів підприємств. Об'єктом дослідження є особливості аналізу фінансових результатів.

Аналіз результатів досліджень вітчизняних вчених-економістів свідчить, що теоретичні та практичні розробки щодо аналізу фінансових результатів мають сучасний характер та відображають ґрунтовне розуміння проблем, повязаних з трансформацією вітчизняної системи обліку. Поряд з цим, важливі аспекти теорії і практики обліку та аналізу фінансових результатів,  потребують проведення подальших досліджень та розробок в напрямку їх удосконалення. До них слід віднести: відсутність єдиного підходу до визначення класифікації видів діяльності при формуванні фінансових результатів; оптимізацію обліку фінансових результатів - як важливого джерела інформації для прийняття управлінських рішень; необхідність розробки нових підходів до аналізу результативності роботи підприємств, що відповідають сучасним інформаційним потребам користувачів та можливостям інформаційних технологій.

Аналіз фінансових результатів є важливим елементом фінансового менеджменту. Користувачі фінансових звітів підприємств використовують методи фінансового аналізу для прийняття управлінських рішень, спрямованих на збільшення прибутковості, забезпечення стабільного фінансового стану. Особливого значення набуває своєчасна та об'єктивна оцінка фінансового стану підприємств в сучасних умовах, коли для фінансування виробничої діяльності підприємствами використовується залучений капітал (акціонерний капітал, кредити банків). Прийняття рішення інвестором про фінансування вмробничої діяльності підприємства, або рішення банків про надання кредиту базується на вивченні фінансового стану підприємства. Оцінка фінансового стану підприємств має важливе значення для власника, як інформаційна база про потенційні можливості збільшення прибутку, виявлення причин збитковості.
 Інформаційною базою для оцінювання фінансових результатів підприємства є дані:

1)     Балансу (форма №1);

2)     Звіту про фінансові результати (форма №2);

3)     Звіту про рух грошових коштів (форма №3);

4)     Звіту про власний капітал (форма №4);

5)     Дані статистичної та оперативної звітності.

Різні сторони виробничої, постачальної і фінансової діяльності підприємства набувають закінчену грошову оцінку в системі показників фінансових результатів. Показники фінансових результатів характерезують абсолютну ефективність господарювання підприємства. Важливішим серед них є показники прибутку, який в умовах ринкової економіки складає основу економічного розвитку підприємства як база для самофінансування, розширенного відтворення, вирішення проблем задовільнення соціальних та матеріальних потреб трудових колективів. За прибутком визначається рівень віддачі авансованих засобів та дохідність вкладень в активи підприємства. У збільшенні прибутку та зростанні рентабельності зацікавлена також держава, бо це забезпечує сталі й зростаючі надходження до державного бюджету. Кінцевий фінансовий результат діяльності підприємства розраховується як сума прибутку (збитку) від звичайної діяльності та прибутку (збитку) від надзвичайної діяльності за мінусом амортизаційних відрахувань. Фінансовий результат може виступати як у формі прибутку або збитку, отриманих від різноманітних господарських операцій.

Основними цілями аналізу прибутку є:

1.      Перевірка обгрунтованості і напруженості планового прибутку.

2.      Загальна оцінка виконання плану, прогнозу, дінаміки.

3.      Аналіз беззбитковості.

4.      Вивчення впливу на зміну суми прибутку факторів, які одночасно є і складовими частинами прибутку.

5.      Вивчення суми резервів зростання прибутку і розробка рекомендацій щодо використання їх у виробництві.

6.      Вивчення основних напрямків розподілу прибутку.

Аналіз результатів діяльності підприємства включає такі обов'язкові елементи:

1.      Дослідження змін кожного показника за поточний період, що аналізується - "горизонтальний " аналіз фінансових результатів за звітний період.

2.      Дослідження структури відповідних показників і їх змін - "вертикальний "аналіз показників.

3.      Дослідження в загальному вигляді динаміки зміни показників фінансових результатів за ряд звітних періодів - "трендовий" аналіз.

Після загальної оцінки прибутку на підприємстві необхідно перейти до факторного аналізу прибутку.

При цьому розраховується вплив на розмір прибутку наступних чинників:

1.      Зміна прибутку від звичайної діяльності.

2.      Зміна прибутку від надзвичайної діяльності.

У свою чергу, зміна прибутку від звичайної діяльності залежить від:

1)     зміни прибутку від операційної діяльності;

2)     зміни прибутку від фінансово-інвестиційної діяльності.

Прибуток від операційної діяльності в першу чергу обумовлюється прибутком від реалізації продукції. Залежно від мети аналізу вплив факторів можна визначити більш детально, так на зміну прибутку від реалізації продукції впливають: зміна обсягів реалізованої продукції, зміна цін, зміна собівартості реалізованої продукції, зміна структури реалізованої продукції.

На зміну прибутку впливає також крім прибутку від операційної діяльності прибуток від фінансово-інвестиційної діяльності, який у свою чергу обумовлюється наступними чинниками:

1)     розміром прибутку від участі в капіталі;

2)     розміром фінансового прибутку;

3)     та іншим прибутком.

Аналіз рівня беззбитковості дозволяє керівництву вирішувати питання, пов'язані з вибором форми господарського управління, реалізація якої дозволила б отримувати прибуток. Під рівнем беззбитковості або окупності розуміється обсяг реалізованої продукції, при якому виручка від реалізації дорівнює її повній собівартості. Для розрахунку точки беззбитковості необхідно класифікувати витрати підприємства за ознакою залежності від обсягу виробництва, оскільки це дає можливість прогнозувати прибуток, а також обсяг реалізації продукції, який забезпечує беззбиткову діяльність. Існує декілька методів обліку витрат:

1.                 Групування витрат на прямі і непрямі. Прямі витрати відносяться до собівартості прямо, а накладні розподіляються за видами продукції.

2.                 Групування витрат на змінні і постійні. Змінні - змінюються пропорційно обсягу виробництва. Постійні - залишаються незмінними при зміні обсягу виробництва.

Різниця між одержаною виручкою від реалізації продукції і критичним обсягом, перш за все, обумовлює фінансову стійкість підприємства. Аналіз резервів зростання прибутку здійснюється в три етапи:

1.                 Аналітичний - виявляють і кількісно оцінюють резерви;

2.                 Організаційний - розробляють комплекс інженерно-технічних, організаційних, економічних і соціальних заходів, які зобезпечують використання виявлених резервів;

3.                 Функціональний - реалізуються заходи і здійснюється контроль за їх виконанням.

Резервами зростання прибутку є кількісні можливості збільшення прибутку завдяки: збільшенню обсягу реалізації продукції, зменшенню витрат на виробництво і реалізацію продукції та удосконаленню структури продукції.

Результати аналізу випуску і реалізації продукції використовуються для підрахунку резервів зростання прибутку завдяки можливому збільшенню обсягу реалізації продукції. Виявлення резервів через зниження витрат на виробництво і реалізацію продукції базується на даних аналізу використання ресурсів підприємства, собівартості виготовленої та реалізованої продукції. Аналіз собівартості продукції проводять за всіма статтями калькуляції і виявляють резерви збільшення прибутку. Наступним шагом розраховуються резерви збільшення прибутку за рахунок живої та оречевленої праці по окремих напрямках:

1)     зменшення кількості робітників;

2)     впровадження організаційно-технічних заходів, що дають зростання продуктивності праці і зниження трудомісткості;

3)     усунення і попередження непродуктивних виплат.

Впровадження заходів науково-технічного прогресу на підприємстві завжди досягається зниження матеріальних витрат, що також є резервом збільшення прибутку. Значним резервом зростання прибутку є скорочення умовно-постійних витрат та збільшення обсягу виробництва. Аналіз резервів проводиться шляхом зіставлення рівня витрат на виробництво продукції до і після впровадження заходів. Інформаційною базою аналізу резервів збільшення прибутку є дані бухгалтерської звітності, дані статистичної звітності (форма 1П - "Звіт про випуск продукції", форма 5С - "Звіт про витрати"), а також дані калькуляції підприємств.

Ефективність роботи підприємства значною мірою залежить від якості управлінських рішень, що стосуються використання одержаного прибутку. Приймаючи ці рішення, власники повинні всебічно зважити напрямки першочергових вкладень фінансових ресурсів, виходячи з фінансового стану підприємства, рівня його матеріально-технічної бази, соціального розвитку колективу, можливостей прибуткового розміщення коштів на ринку цінних паперів.

Чинне законодавство України передбачає першочерговим обов'язком кожного суб'єкта підприємницької діяльності внесення до державного бюджету податоку на прибуток, після відрахування якого залишається чистий прибуток, який є одним з важливих показників кінцевих результатів для підприємства. Проаналізувавши чистий прибуток, необхідно проаналізувати використання фондів, які утворюються в результаті одержання прибутку: резервний, виплати дивідендів, фонд розвитку, фонд матеріального заохочення. Аналіз розподілу прибутку проводиться шляхом порівняння фактичних даних з плановими по основних напрямках розподілу прибутку, розраховується питома вага кожного напрямку розподілу прибутку в загальній сумі прибутку, а також відхилення і з'ясовуються причини невиконання планових завдань з розподілу прибутку.

Завданням аналізу використання прибутку є:

1)     оцінка виконання планових накреслень щодо структури та обсягів спрямування прибутку за відповідними напрямками і конкретними об'єктами фінансування;

2)     виявлення варіантів ефективнішого вкладання коштів;

3)     встановлення причин і шляхів ліквідації непродуктивних витрат за рахунок чистого прибутку [2, 170].

Дані аналізу фінансових результатів є складовою частиною фінансового аналізу, який в свою чергу використовується як інструмент з'ясування конкурентоспроможності підприємства. Цей факт набуває все більшого значення в умовах ринкової економіки, основним законом якої є отримання найвищого прибутку на кожну вкладену в підприємство гривню. Щоб забезпечити конкурентноздатність, на підприємстві необхідно здійснювати фінансовий аналіз, результати якого дадуть відповіді на питання, що пов'язані з вирішенням проблем підвищення ефективності діяльності підприємства.

 

Література:

1.     Проектний аналіз: навчальний посібник. В.С. Рижиков, М.М. Яковенко, О.В. Латишева, Ю.В. Дегтярьова -К.: ЦУЛ, 2007.

2.     Фінансовий аналіз: навчальний посібник. Н.М. Дєєва, О.І. Дедіков -К.: ЦУЛ, 2007.

3.     Методика і методологія економічного аналізу: навчальний посібник. І.Ф. Прокопенко, В.І. Ганін -К.: ЦУЛ, 2008.

4.     Економічний аналіз і діагностика стану сучасного підприємства: навчальний посібник. Т.Д. Костенко, Є.О. Підгора, В.С. Рижиков, В.А. Панков -К.: Центр навчальної літератури, 2007.

5.     Фінансовий аналіз: навч. посібник. С. Я. Салига, Н. В. Дацій, С. О. Корецька, Н. В. Нестеренко -К.: ЦУЛ, 2006.

6.     Теорія економічного аналізу : навч. посібник. За ред. В. Є. Труша-К. : Центр навч. літератури, 2003.

7.     Економічний аналіз діяльності промислового підприємства: навчальний посібник. Тарасенко Н. В. -К.: Алеута, 2003.