Житарюк Н. В.

Буковинська державна фінансова академія

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ ЗА ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВОЮ ФОРМОЮ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

Кожне підприємство, організація чи установа для реалізації поставлених цілей має у своєму розпорядженні як засоби праці (будівлі, машини, устаткування), так і предмети праці (сировину, матеріали, паливо), які в сукупності складають  господарські засоби, тобто власність підприємства. В свою чергу власність асоціюється із поняттям “капітал”. 

Дуже важливо в сьогоднішніх умовах економічного розвитку будь-якого підприємства обгрунтувати важливість власного капіталу для початку та продовження його ефективного функціонування. А також розглянути основні відмінності у формуванні статутного капіталу на підприємствах різних організаційно-правових форм діяльності у відповідності до законодавства України, що й зробимо в даній роботі.

Дослідженням даного питання займалися такі вітчизняні вчені, як Клименко С. О., Воробйов Ю. М., Рудченко О. Ю.

З точки зору економіста, зміст статутного капіталу полягає у забезпеченні створеної юридичної особи основними і оборотними засобами, необхідними для початку господарської діяльності з виробництва продукції, надання послуг, продажу товарів чи виконання робіт.

Розглянемо детальніше особливості формування власного капіталу підприємства в залежності від організаційно-правової форми діяльності, а саме: в акціонерному товаристві, товаристві з обмеженою та додатковою відповідальністю, повному, командитному товаристві та інших організаційно-правових формах, згідно з чинним законодавством України.

Акціонерним, відповідно до вищезазначеного закону, визнається товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства [1].

 Акціонери відповідають за зобов'язаннями товариства тільки в межах належних їм акцій. У випадках, передбачених статутом, акціонери, які не повністю оплатили акції, несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства також у межах несплаченої суми.

 Акціонерне товариство має право збільшувати статутний фонд, якщо всі раніше випущені акції повністю сплачені за вартістю не нижче номінальної. Збільшення статутного фонду здійснюється в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку шляхом випуску нових акцій, обміну облігацій на акції або збільшення номінальної вартості акцій [3]. Статутами банківських та страхових установ, які є акціонерними товариствами, може бути передбачено інший порядок збільшення статутного фонду.

Щодо зменшення розміру статутного фонду акціонерного товариства, то воно здійснюється шляхом зменшення номінальної вартості акцій або зменшення кількості акцій шляхом викупу частини акцій у їх власників з метою анулювання цих акцій [3].

Згідно ЗУ «Про господарські товариства» товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний фонд, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами. Учасники товариства несуть відповідальність в межах їх вкладів [1].

 У товаристві з обмеженою відповідальністю створюється статутний фонд, розмір якого повинен становити не менше суми, еквівалентної 100 мінімальним заробітним платам, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, діючої на момент створення товариства з обмеженою відповідальністю, з них до реєстрації слід внести 50 відсотків. Статутний капітал даного товариства може бути збільшений за рахунок додаткових внесків учасників, дивідендів, які належать учасникам, а також нерозподіленого прибутку.

Товариством з додатковою відповідальністю визнається товариство, статутний фонд якого поділений на частки визначених установчими  документами  розмірів. Учасники такого товариства відповідають за його боргами своїми внесками до статутного  фонду, а при недостатності цих сум - додатково належним їм майном в однаковому для всіх учасників кратному розмірі до внеска кожного учасника [1]. Граничний розмір відповідальності учасників передбачається в установчих документах.

Повним визнається таке товариство, всі учасники якого займаються спільною підприємницькою діяльністю і несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями товариства усім своїм майном [1].

У даному виді товариства статутний капітал формується із сукупності внесків його учасників.

Установчий договір про повне товариство також повинен визначати розмір частки кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення вкладів, форму їх участі у справах товариства.

Ведення справ повного товариства здійснюється за загальною згодою всіх учасників. Ведення справ товариства може здійснюватися або всіма учасниками, або одним чи кількома з них, які виступають від імені товариства. В останньому випадку обсяг повноважень учасників визначається дорученням, яке повинно бути підписано рештою учасників товариства.

Якщо при ліквідації повного товариства виявиться, що наявного майна не вистачає для сплати всіх боргів, за товариство у недостатній частині несуть солідарну відповідальність його учасники усім своїм майном, на яке відповідно до законодавства України може бути звернено стягнення. Учасник товариства відповідає за борги товариства незалежно від того, виникли вони після чи до його вступу до товариства.

Командитним товариством визнається товариство, в якому разом з одним або більше учасниками, які здійснюють від імені товариства підприємницьку діяльність і несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства всім своїм майном, є один або більше учасників, відповідальність яких обмежується вкладом у майні товариства (вкладників) [1].

Тобто, статутний капітал формується аналогічно повним товариствам. Якщо у командитному товаристві беруть участь два або більше учасників з повною відповідальністю, вони несуть солідарну відповідальність за боргами товариства.

У загальному порядок формування капіталу та його особливості в залежності від організаційно-правової форми підприємства наглядно зображено у табл. 1.1.

Таблиця 1.1

Особливості формування капіталу на підприємствах основних організаційно-правових форм

 

Організаційно-правова форма підприємства

Установчі документи

Виконавчі органи

Назва капіталу

Порядок формування капіталу

Акціонерне товариство (ВАТ, ЗАТ)

Установчий договір, статут

Правління або інший орган, передбачений статутом, на чолі з головою правління

Статутний капітал

Сума акцій акціонерів рівної номінальної вартості, але не менше суми, еквівалентної 1250 мінімальним заробітним платам

Товариство з обмеженою відповідаль-ністю (ТзОВ)

Установчий договір, статут

Колегіальний (дирекція), або одноосібний (директор)

Статутний капітал

Сума часток учасників, яка повинна становити не менше суми, еквівалентної 100 мінімальним заробітним платам

Товариство  з додатковою відповідаль-ністю (ТзДВ)

Установчий договір, статут

Колегіальний (дирекція), або одноосібний (директор)

Статутний капітал

Сума часток учасників, яка повинна становити не менше суми, еквівалентної 100 мінімальним заробітним платам

Повне товариство 

Установчий договір

Усі учасники (засновники), або один чи декілька з них, які виступають від імені товариства

Складовий капітал

Сукупність внесків учасників відповідно до установчого договору у сумі, необхідній для забезпечення діяльності підприємства

Командитне товариство

Установчий договір

Виключно учасники з повною відповідальністю

Складовий капітал

Сукупність внесків учасників відповідно до установчого договору у сумі, необхідній для забезпечення діяльності підприємства

 

Формування власного капіталу має певну специфіку, зумовлену організаційно-правовою формою діяльності підприємств, у відповідності до чинного законодавства України. Цю специфіку слід враховувати як при заснуванні того чи іншого виду підприємства, так і для забезпечення ефективної господарської діяльності даного підприємства у майбутньому. Перспективи подальших досліджень у даній галузі полягають у визначенні впливу власного капіталу підприємств різних організаційно-правових форм на ефективність їх діяльності.   

 
Література:

1.              Закон України «Про господарські товариства» від 19 вересня 1991року, №1577-ХХ (із змінами та доповненнями) // Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991. - № 49, ст.683.

2.              Воробйов Ю.М. Особливості формування фінансового капіталу підприємств // Фінанси України. – 2007. - № 2. – С.77 – 85.

3.              Салига С.Я., Дацій Н.В., Корецький С.О., Нестеренко Н.В., Салига К.С. Фінансовий менеджмент: Навч. посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 274 с.

4.                             Рудченко О. Ю., Клименко С. О. Формування власного капіталу як  складова розвитку малого підприємництва // Фінанси України. – 2008. - № 6. – С. 54-62.

5.                             Клименко С. О. Використання власного капіталу малих і середніх підприємств в операційній діяльності // Формування ринкових відносин в Україні. – 2006. - № 12. – С. 94-98.