Тема: Основні моменти формування майбутнього інженера

Актуальність:

У житті сучасного суспільства інженерна діяльність грає все зростаючу роль. Проблеми практичного використання наукових знань, підвищення ефективності наукових досліджень і розробок висувають сьогодні інженерну діяльність на передній край всієї економіки і сучасної культури. В даний час велика кількість технічних вузів готує цілу армію інженерів різного профілю для самих різних областей народного господарства. Розвиток професійної свідомості інженерів передбачає усвідомлення можливостей, кордонів і єства своєї спеціальності не лише у вузькому сенсі цього слова, але і в сенсі усвідомлення інженерної діяльності взагалі, її цілей і завдань, а також змін її орієнтацій в культурі ХХ століття.

Суспільство з розвиненою ринковою економікою вимагає від інженера більшої орієнтації на питання маркетингу і збуту, обліку соціально-економічних чинників і психології споживача, а не лише технічних і конструктивних параметрів майбутнього виробу.

Інженерна діяльність передбачає регулярне вживання наукових знань (тобто знань, отриманих в науковій діяльності) для створення штучних, технічних систем - споруд, пристроїв, механізмів, машин і тому подібне У цьому полягає її відмінність від технічної діяльності, яка ґрунтується більш на досвіді, практичних навиках, здогадці. Тому не слід ототожнювати інженерну діяльність лише з діяльністю інженерів, які часто вимушені виконувати технічну, а інколи і наукову діяльність (якщо, наприклад, наявних знань недостатньо для створення якої-небудь конкретної технічної системи). В той же час є багато чисельні приклади, коли крупні вчені зверталися до винахідництва, конструювання, проектування, тобто, по суті справи, здійснювали деякий час, паралельно з науковою, інженерну діяльність. Тому інженерну діяльність необхідно розглядати незалежно від того, ким вона реалізується (спеціально для цього підготовленими професіоналами, ученими або просто самоуками).

Сучасний етап розвитку інженерної діяльності характеризується системним підходом до вирішення складних науково-технічних завдань, зверненням до всього комплексу соціальних гуманітарних, природних і технічних дисциплін. Проте був етап, який можна назвати класичним, коли інженерна діяльність існувала ще в "чистому" вигляді: спочатку лише як винахідництво, потім в ній виділилися проектно-конструкторська діяльність і організація виробництва.

Відособлення проектування і проникнення його в суміжні області, пов'язані з вирішенням складних социотехнических проблем, привело до кризи традиційного інженерного мислення і розвитку нових форм інженерної і проектної культури, появи нових системних і методологічних орієнтацій, до виходу на гуманітарні методи пізнання і освоєння дійсності.

 

 

Питанням розвитку професійної педагогічної підготовки опікувалися в цілому такі видатні вчені як: Ю.К.Бабанский, В.П.Беспалько, Н.В.Кузьміна, Г.В.Мухаметзянова, В.Г.Онушкин, В.А.Сластєнин, Н.М.Таланчук, В.А.Якунін та інш. Фундаментальні розробки в галузі теорії, філософії і соціології освіти, вивчення  саме педагога, а також розвиваючого навчання зроблені В.П.Беспалько, А А. Васильовой, В.В.Давидовым, В.И.Загвязінским, Г.Е.Зборовским, Т.В.Кудрявцевым, С.А.Шапорінским та інш.. Питання про характер та зміст  труда профессійно-педагогічних  робітників та проблеми їх підготовки розглядалися в трудах С.Я.Батишева, В.С.Безруковой, А.П.Беляєвой, Г.Е.Сборовского, Э.Ф.Зєєра, И.П.Кузьміна, В.С.Лєднева, С.М.Марковой, А.М.Новикова, Ю.Н.Пєтрова, Г.М.Романцева, И.П.Смирнова, А.Г.Соколова,

 

Виклад основного матеріалу:

Виникнення інженерної діяльності як один з найважливіших видів трудової діяльності пов'язано з появою мануфактурного і машинного виробництва. В середні віки ще не існувала інженерна діяльність в сучасному розумінні, а була, швидше, технічна діяльність, органічно пов'язана з ремісничою організацією виробництва.

Інженерна діяльність як професія пов'язана з регулярним вживанням наукових знань в технічній практиці. Вона формується, починаючи з епохи Відродження. На перших порах ціннісні орієнтації цієї діяльності ще тісно пов'язані з цінностями ремісничої технічної практики (наприклад, безпосередній контакт із споживачем, учнівство в процесі здійснення самій цій діяльності і тому подібне). У цю епоху орієнтація на вживання науки, хоча і висувається на перший план в явному вигляді, але виступає доки лише як гранична установка.

Перші імпровізовані інженери з'являються саме в епоху відродження. Вони формуються в середовищі учених, що звернулися до техніки, або ремісників-самоуків, що залучилися до науки. Вирішуючи технічні завдання, перші інженери і винахідники звернулися за допомогою до математики і механіки, з яких вони запозичували знання і методи для проведення інженерних розрахунків. Перші інженери - це одночасно художники-архітектори, консультанти-інженери по фортифікаційних спорудах, артилерії і цивільному будівництві, алхіміки і лікарі, математики, дослідники природи і винахідники. Такі, наприклад, Леон Батисту Альберті, Леонард да Вінчі, Никколо Тарталья, Джіроламо Кардано, Джон Непер і ін.

Знання в цей час розглядалося як сповна реальна сила, а інженер - як володар цього знання. У цей період інженери були, як писав відомий історик науки М. А.Гуковський, "вихідцями з цехового ремесла, але всі тягнулися до науки, відчуваючи абсолютну необхідність її для належної постановки своїх технічних робіт". Можна сказати, що вони вже орієнтувалися на наукову картину світу, хоча ще недостатньо спиралися на науку в своїй повсякденній практиці. "Замість анонімних ремісників всі в більшій кількості з'являються техніка-професіонали, крупні технічні індивідуальності, знамениті далеко за межами безпосереднього місця своєї діяльності. Але швидке і принципово новий розвиток техніки вимагає і корінної зміни її структури. Техніка доходить до стану, в якому подальше просування її виявляється неможливим без насичення її наукою. Повсюдно починає відчуватися потреба в створенні нової технічної теорії, в кодифікуванні технічних знань і в підведенні під них деякого загального теоретичного базису. Техніка вимагає залучення науки".

Саме така подвійна орієнтація інженера - з одного боку, на наукові дослідження природних, природних явищ, а з іншою, - на виробництво, або відтворення, свого задуму цілеспрямованою діяльністю людини-творця - заставляє його поглянути на свій виріб інакше, ніж це роблять і ремісник, і учений-дослідник природи. Якщо мета технічної діяльності - безпосередньо задати і організувати виготовлення системи, то мета інженерної діяльності - спочатку визначити матеріальні умови і штучні засоби, що впливають на природу в потрібному напрямі, заставляють її функціонувати так, як це потрібно для людини, і лише потім на основі отриманих знань задати вимоги до цих умов і засобів, а також вказати способи і послідовність їх забезпечення і виготовлення. Інженер, таким чином, як і учений-експериментатор, оперує з уявленнями, що ідеалізуються, про природні об'єкти. Проте перший з них використовує ці знання і вистави для створення технічних систем, а другою створює експериментальні пристрої для обґрунтування і підтвердження даних вистав.

З розвитком експериментального природознавства, перетворенням інженерної професії на масову в XVIII-XIX століттях виникає необхідність і систематичної наукової освіти інженерів. Саме поява вищих технічних шкіл знаменує наступний важливий етап в розвитку інженерної діяльності. Одній з перших таких шкіл, як вже говорилося в попередніх главах цієї книги, була Паризька політехнічна школа, заснована в 1794 р., де свідомо ставилося питання систематичної наукової підготовки майбутніх інженерів. Вона стала зразком для організації вищих технічних учбових закладів, у тому числі і в Росії. Із самого початку ці установи почали виконувати не лише учбові, але і дослідницькі функції у сфері інженерної діяльності, чим сприяли розвитку технічних наук. Інженерна освіта з тих пір стала грати істотну роль в розвитку техніки.

На початок ХХ століття інженерна діяльність є складним комплексом різних видів діяльності (винахідницька, конструкторська, проектувальна, технологічна і тому подібне), і вона обслуговує всілякі сфери техніки (машинобудування, електротехніку, хімічну технологію і так далі). Сьогодні одна людина просто не зможе виконати всі всілякі роботи, необхідні для випуску якого-небудь складного виробу, як це робив, наприклад, на початку XIX століття на одному з перших машинобудівних заводів його власник Генрі Модслі. Сам він був механіком-самоуком, одночасно і винахідником. Він винайшов, зокрема, супорт токарного верстата, причому сам же розробляв нову конструкцію виробу, і технологічне устаткування, і технологію його виготовлення. В кінці минулого століття в Лейпцігу ще існував завод, на якому всі інженерні роботи (від задуму до робочих креслень) виконувала одна людина, - його власник Р. Зак. Там не було ні технічного бюро, ні креслярів. Вже в ті часи його "багатобічна" діяльність представлялася курйозом.

Для сучасної інженерної діяльності характерна глибока диференціація по різних галузях і функціях, яка привела до розділення її на цілий ряд взаємозв'язаних видів діяльності і що виконують їх кооперантов. Така диференціація стала можливою, проте, далеко не відразу. Складна кооперація різних видів інженерної діяльності складалася поступово. На перших етапах свого професійного розвитку інженерна діяльність була орієнтована на вживання знань природних наук (головним чином, фізики), а також математиків, і включала винахідництво, конструювання дослідного зразка і розробку технології виготовлення нової технічної системи. Інженерна діяльність, що спочатку виконується винахідниками, конструкторами і технологами, тісно пов'язана з технічною діяльністю (її виконують на виробництві техніки, майстри і робітники), яка стає виконавською по відношенню до інженерної діяльності. Зв'язок між цими двома видами діяльності здійснюється за допомогою креслень. Креслярі, що виготовляли їх, називалися в Росії такими, що "вченими малюють". Для підготовки цих фахівців для заводів і призначалося засноване в 1825 р. "Строганівське училище технічного малювання".

Проте з часом структура інженерної діяльності ускладнюється. Класична інженерна діяльність включала винахідництво, конструювання і організацію виготовлення (виробництва) технічних систем, а також інженерні дослідження і проектування.

У другій половині ХХ століття змінюється не лише об'єкт інженерної діяльності (замість окремого технічного пристрою, механізму, машини і тому подібне об'єктом дослідження і проектування стає складна людино-машинна система), але змінюється і сама інженерна діяльність, яка стала вельми складною, вимагаючою організації і управління. Іншими словами, разом з прогресуючою диференціацією інженерної діяльності по різних її галузях і видах, наростає процес її інтеграції. А для здійснення такої інтеграції потрібні особливі фахівці - інженери-системотехніки.

Аналіз системотехнічної діяльності показує, що вона неоднорідна і включає різні види інженерних розробок і наукових досліджень. У неї виявляються залученими багато галузевих і академічних інститутів; над одними і тими ж проектами працюють фахівці самих різних галузей науки і техніки. Через це координація всіх аспектів системотехнічної діяльності виявляється нетривіальним науковим, інженерним і організаційним завданням.

Системотехнічна діяльність здійснюється різними групами фахівців, окремих підсистем, що займаються розробкою. Розчленовування складної технічної системи на підсистеми йде по різних ознаках: відповідно до спеціалізації, що існує в технічних науках; по області виготовлення відносно проектувальних і інженерних груп; відповідно до організаційних підрозділів, що склалися. Кожній підсистемі відповідає позиція певного фахівця (мається на увазі необов'язково окремий індивід, але і група індивідів і навіть цілий інститут). Ці фахівці зв'язані між собою завдяки існуючим формам розподілу праці, послідовності етапів роботи, загальним цілям і так далі Крім того для реалізації системотехнічної діяльності потрібна група особливих фахівців (швидше, їх слід назвати універсалістами) - координаторів (головний конструктор, керівник теми, головний фахівець проекту або служби науковій координації, керівник науково-тематичного відділу). Ці фахівці здійснюють координацію, так само як і науково-тематичне керівництво і в плані об'єднання різних підсистем, і в плані об'єднання окремих операцій системотехнічної діяльності в єдине ціле. Підготовка таких універсалістів вимагає не лише їх знайомства із знаннями координованих ними фахівців, але і розгорнутого уявлення про методи опису самої системотехнічної діяльності.

Розшарування" інженерної діяльності наводить до того, що окремий інженер, по-перше, концентрує свою увагу лише на частини складної технічної системи, а не на цілому і, по-друге, все більш і більш віддаляється від безпосереднього споживача його виробу, конструюючи артефакт (технічну систему) відокремленим від конкретної людини, служити якому перш за все і покликаний інженер. Безпосередній зв'язок виготівника і споживача, характерний для ремісничої технічної діяльності, порушується. Створюється ілюзія, що завдання інженера - це лише конструювання артефакту, а його впровадження в життєву канву суспільства і функціонування в соціальному контексті повинне реалізовуватися автоматично.

Сучасний інженер - це не просто технічний фахівець, вирішальний вузькі професійні завдання. Його діяльність пов'язана з природним середовищем, основою життя суспільства, і самою людиною. Тому орієнтація сучасного інженера лише на природознавство, технічні науки і математику, яка спочатку формується ще у вузі, не відповідає його справжньому місцю в науково-технічному розвитку сучасного суспільства. Вирішуючи свої, здавалося б, вузько професійні завдання, інженер активно впливає на суспільство, людину, природу і не завжди щонайкраще. Це дуже добре розумів ще в початку ХХ століття російський інженер-механік і філософ-технік Енгельмейер: "Пройшов той час, коли вся діяльність інженера протікала усередині майстрових і вимагала від нього одних лише чистих технічних пізнань. Почати з того, що вже самі підприємства, розширюючись, вимагають від керівника і організатора, аби він був не лише техніком, але і юристом, і економістом, і соціологом". Ця  соціально-економічна спрямованість роботи інженера стає абсолютно очевидною в рамках ринкової економіки - коли інженер вимушений пристосовувати свої вироби до ринку і споживача.

Завдання сучасного інженерного корпусу - це не просто створення технічного пристрою, механізму, машини і тому подібне У його функції входить і забезпечення їх нормального функціонування в суспільстві (не лише в технічному сенсі), зручність обслуговування, дбайливе відношення до довкілля, нарешті, сприятлива естетична дія і тому подібне Мало створити технічну систему, необхідно організувати соціальні умови її впровадження і функціонування з максимальними зручностями і користю для людини.

Негативний досвід розробки автоматизованих систем управління (АСОВІ), наприклад, дуже добре показує недостатність узкотехнического підходу до створення складних людино-машинних систем. У цю сферу, по суті справи, соціотехнічних  розробок спочатку прийшли фахівці з самих різних галузей науки і техніки і цілком природно привнесли з собою відповідне бачення об'єкту дослідження і проектування. Скажімо, фахівці в області теорії автоматичного регулювання бачили в АСОВІ лише сукупність передавальних функцій і певних структурних блоків, які треба зв'язати. Той факт, що АСОВІ - це перш за все соціально-економічна система, в яку упроваджуються засоби обчислювальної техніки, усвідомлювався дуже і дуже довго. У свідомості інженера витала ідея про те, що хоч би в граничному випадку автоматизована система управління повинна стати автоматичною. Іншими словами, вона повинна стати повністю автоматизованою, технічною системою, що виключає людину. З цим фактом, як нам здається, зв'язано багато невдач в історії розробки і впровадження АСОВІ. Відповідно до цієї програми, всі галузі, об'єднання, підприємства кинулися терміново купувати обчислювальну техніку, ще точно не знаючи, як її використовувати. При цьому не враховувалося, що соціальний організм, в який вбудовується дана техніка, має бути перебудований, інакше АСОВІ, замість скорочення управлінського персоналу, ради чого вони і упроваджувалися, наводять до його збільшення. Для впровадження АСОВІ була необхідна перебудова всієї господарської діяльності цеху, підприємства, галузі, а не автоматизація рутинних процедур людської діяльності шляхом заміни людини машинними компонентами. Машинні компоненти виступають в цьому випадку вже як підлеглі загальнішому і глобальнішому соціально-економічному завданню.

Висновок:

Інженер зобов'язаний прислухатися не лише до голосу вчених і технічних фахівців і голосу власної совісті, але і до громадської думки, особливо якщо результати його роботи можуть вплинути на здоров'ї і спосіб життя людей, торкнутися пам'ятників культури, порушити рівновагу природного середовища і так далі Коли вплив інженерної діяльності стає глобальним, її рішення перестають бути вузько професійною справою, стають предметом загального обговорення, а інколи і засудження. І хоча науково-технічна розробка залишається справою фахівців, ухвалення рішення по такого роду проектам - прерогатива суспільства. Жодні заслання на економічну, технічну і навіть державну доцільність не можуть виправдати соціального, морального, психологічного, екологічного збитку, який може бути наслідком реалізації деяких проектів. Їх відкрите обговорення, роз'яснення достоїнств і недоліків, конструктивна і об'єктивна критика в широкому друці, соціальна експертиза, висунення альтернативних проектів і планів стають найважливішим атрибутом сучасного життя, неминучою умовою і наслідком її демократизації.

Початкова мета інженерної діяльності - служити людині, задоволенню його потреб і потреб. Проте сучасна техніка часто вживається на шкоду людині і навіть людству в цілому. Це відноситься не лише до використання техніки для цілеспрямованого знищення людей, але також до повсякденної експлуатації інженерно-технічних пристроїв. Якщо інженер і проектувальник не передбачили того, що, разом з точними економічними і чіткими технічними вимогами експлуатації, мають бути дотримані також і вимоги безпечного, безшумного, зручного, екологічного вживання інженерних пристроїв, то із засобу служіння людям техніка може стати ворожою людині і навіть піддати небезпеки само його існування на Землі. Ця особливість сучасної ситуації висуває на перший план проблему етики і соціальної відповідальності інженера і проектувальника перед суспільством і окремими людьми.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список літератури.

 

Л. Тондл, І. Пейша, Методологічні аспекти системного проектування. - "Питання філософії", 1982, №10 - с. 87.

2.    Філософія науки і техніки: Навчань. Посібник./В.С. Степін, В.Г. Горохів, М.А. Розов. - М.: Контакт - Альфа, 1995. - 384с.

3.    Мітчем До., Що таке філософія техніки? / Пер. з англ. Під   ред. В.Г. Горохова. - М.: Аспект Прес, 1995. - 149с.