ВПЛИВ ТЕЛЕДИСКУРСУ НА КОМУНІКАЦІЮ МОЛОДІ

 

Людина, особливо молода, не може почуватися комфортно без спілкування, адже діти та підлітки мають більшу потребу в обміні думками, ніж представники інших вікових категорій.

Починаючи з 50-х рр. минулого століття характер спілкування істотно змінився під впливом науково-технічного прогресу і персоніфікації особистості (усвідомлення людиною своєї індивідуальної неповторності). Внаслідок цього розширилися сфери спілкування (телебачення, радіо, Інтернет) і збільшився час спілкування із ЗМІ за рахунок скорочення часу обміну думками з людьми.

      Телебачення стало невід’ємною частиною життя   молоді.  Простежується  взаємний зв'язок телебачення і масової культури, яка є продуктом комерційних мас-медіа з їх висококонкурентною системою ефективної експлуатації людських і технологічних ресурсів, і є об’єктом прискіпливої критики. Адже масова культура не передбачає філософської та психологічної багатозначності, не спонукає до глибоких роздумів, інтелектуальної напруги.

      У зв’язку з комерціалізацією (гонитвою за прибутками через рекламу) телебачення, останнім часом зникли загальноосвітні програми для молоді. Натомість з’явилася велика кількість розважальних, музичних  програм, основною функцією яких є гедоністична, а не інформативна.  Такі програми розраховані на велику аудиторію.

       Мовлення ведучих та учасників молодіжних програм характеризується  великою кількістю комунікативних девіацій (невдач), які викликані невмотивованою зміною комунікативних стратегій учасників спілкування, недотриманням постулатів мовленнєвого етикету, невдалим вибором способу повідомлення інформації, її інтерпретації, а також вибором хибної (спотвореної) тональності спілкування.

      Внаслідок пасивного споглядання картинки на екрані телевізора знижується загальний рівень культури особистості, зокрема несформованої, молодої. Варто згадати вислів французького філософа Дені Дідро, який зауважував, що люди перестають мислити тоді, коли полишають читати. Бо ж відомо, що читання високохудожньої літератури розвиває праву півкулю головного мозку, від функціонування якої залежить творче осяяння, натхнення, фантазія.