Нетребенко Н.С.

студ.гр. ЕПМ – 08

факультет економіки і фінансів

Донбаський державний технічний університет

Науковий керівник: Ульяницька О.В.

Кандидат економічних наук, доцент

ОЦІНКА ЙМОВІРНОСТІ ВИНИКНЕННЯ БАНКРУТСТВА В УКРАЇНІ СКЛЯНОЇ ГАЛУЗІ

В останні роки спостерігається нестабільність економічного стану України. Це негативно впливає на роботі багатьох підприємств. Спостерігається стійка тенденція до збільшення кількості порушених справ про банкрутство.  За таких умов оцінка ймовірності банкрутства підприємства в сучасній економіці є досить актуальною. Однак головною проблемою визначення ймовірності банкрутства підприємств є недосконалість існуючих моделей.

Питанню визначення ймовірності банкрутства підприємств  приділяється  значна  увага  з  боку  вітчизняних  та  зарубіжних  науковців.  Розробкою  методик  і критеріїв прогнозування банкрутства займались такі провідні вчені як Е.  Альтман,  У.  Бівер,  Р.  Ліс,  Г. Спрінгейт, Дж. Таффлер,  Г. Тішоу,  Д. Дюран,  Р. Сайфуллін та ін..

Використання сучасних економетричних методів аналізу дає змогу уникнути деяких недоліків традиційного підходу та отримати точніші результати в процесі діагностування фінансового стану (банкрутства) суб'єктів господарювання. Основою економетричного моделювання е дискримінантний аналіз. Найвідомішими моделями є: моделі Альтмана, двофакторна модель, рейтингова оцінка фінансового стану, модель Р.Ліса, прогнозна модель Таффлера та ін.

Незважаючи на багаторічний досвід використання вказаних моделей за кордоном, у вітчизняній практиці вони не поширилися, оскільки часто отримані протягом їх використання результати виявляються суперечливими або не відповідають дійсності. Це можна пояснити відмінністю у відображенні фінансових операцій та особливостями формування звітності у різних країнах.

Отже, необхідно проаналізувавши скляну галузь України пристосувати одну з моделей до української економіки.

Однією з найпростіших моделей прогнозування ймовірності банкрутства вважається двофакторна модель. Вона базується на двох ключових показниках: показнику поточної ліквідності і показнику частки позикових коштів, від яких залежить імовірність банкрутства підприємства. Якщо результат Z виявляється від'ємним, імовірність банкрутства невелика. Додатне значення Z вказує на високу ймовірність банкрутства.

Формула розрахунку має такийвигляд:

де, Кп – коефіцієнт поточної ліквідності;

Кз - питома вага позикових коштів у пасивах підприємства.

Оцінка ймовірності банкрутства підприємства на основі Z-рахунку Альтмана. Результати численних розрахунків за моделлю Альтмана показали, що якщо Z-рахунок становить 1,8 і менше, то ймовірність банкрутства є дуже високою; від 1,81 до 2,7 - висока; від 2,8 до 2,9 - банкрутство можливе; за показника 3 і вище ймовірність банкрутства дуже мала.

Формула розрахунку має такий вигляд:

де,К1 - робочий капітал / сума активів;

К2 - нерозподілений прибуток / сума активів;

К3 - операційний прибуток / сума активів;

К4 - балансова вартість акцій / сума заборгованості;

К5 -  виторг / сума активів.

Модель Ліса для оцінки фінансового стану оцінює схильність підприємства до банкрутства на основі показників ділової активності та рентабельності. Граничне значення для цієї моделі становить 0,037.

Формула розрахунку має такий вигляд:

де,  – оборотний капітал / сума активів,

 - операційний прибуток / сума активів,

 - нерозподілений прибуток / сума активів,

 – власний капітал / позиковий капітал.

Прогнозна модель Таффлера. Якщо величина Z-рахунку більша ніж 0,3, це свідчить, що фірма має непогані довгострокові перспективи, а якщо менше ніж 0,2, то банкрутство більш ніж імовірне.

Формула розрахунку має такий вигляд:

де,Х1 - операційний прибуток / короткострокові зобов'язання;

Х2 - оборотні активи / сума зобов'язань;

Х3 - - короткострокові зобов'язання / сума активів;

Х4 - виторг / сума активів.

Моделі показують реальні результати в умовах, для яких вони були розроблені. Для того, щоб використовувати такі моделі в нашій країні,  потрібно щоб відповідав бухгалтерський облік, фінансова звітність і показники міжнародній практиці та за умови стабільної діяльності вітчизняних підприємств.

Модель Ліса для оцінки фінансового стану оцінює схильність підприємства до банкрутства на основі показників ділової активності та рентабельності. Головною перевагою даної моделі є простота розрахунку, однак вона розроблена у Англії з урахуванням західного розвитку та не пристосована до українських підприємств.

Для пристосування моделі Ліса до скляної галузі України необхідно провести аналіз підприємств скляної галузі України, які виготовляють листове скло. На даний час в Україні виготовляють листове скло такі підприємства, як ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій», ПАТ «Костянтинівський склозавод», ВАТ «Львівський мехсклозавод» та ПАТ «Бучанський завод скловиробів». Аналіз даних підприємств надасть змогу пристосувати дану модель до скляної галузі.

Проаналізувавши вище зазначені підприємства модель Ліса, яка пристосована до скляної галузі України, має вигляд:

якщо,  – загроза виникнення банкрутства;

 – фінансова нестійкість;

 – підприємство платоспроможне (стабільне функціонування).

Проведемо оцінку ймовірності виникнення банкрутства за допомогою вдосконаленої моделі Р.Ліса на прикладі ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» за 3 роки

Проаналізувавши інтегральний Z – показник за три роки, можна зробити висновок про те, що підприємство в 2009 році знаходиться на межі банкрутства. Даний показник дорівнює 0,0386. В 2010 році – 0,202. Це свідчить про те, що підприємство значно покращило фінансові показники, однак підприємство перебуває у фінансовій нестабільності. В 2011 році Z – показник дорівнює 0,1026. В порівнянні з 2010 роком дане значення зменшується, тобто зростає фінансова нестабільність підприємства.

Пристосування моделі Р.Ліса до скляної галузі України дає змогу більш точно оцінити ймовірність виникнення банкрутства на скляних підприємствах. Це дає змогу завчасно попередити та запобігти закриття підприємств скляної галузі України.

Проаналізувавши вірогідність банкрутства підприємства за допомогою моделі Р.Ліса на прикладі ПАТ «Лисичанський склозавод «Пролетарій» було визначено, що стан даного підприємства є незадовільний. Це викликано низькою конкурентоспроможністю підприємства в порівнянні з іноземними постачальниками скла. Імпортна продукція дешевша за вітчизняну через більш новітню технологію, нижчі ціни на енергоресурси та більш дешеву сировину.

Література:

1.  Економічний аналіз господарської діяльності підприємства : навч. посібник /І.І. Цигилик, С.О. Кропельницька, О.І. Мозіль ─ К.:Центр навчальної літератури ,2004. ─ 124 с

2. Економічний аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства : навч. посібник для студ. екон. спец. вищих навч. закладів /Ж.К. Нестеренко, А.В. Череп ─ К.:Центр навчальної літератури ,2005. ─ 123с.

3. Економічний аналіз діяльності підприємства : навч. посібник для студ. екон. спец. вищих навч. закладів /Г.В. Савицька ─ К.:Знання ,2005. ─ 663 с. 

4. Економічний аналіз діяльності промислового підприємства : навч. посібник для студ. екон. спец. вищих навч. закладів /Н.В. Тарасенко ─ К.:Алерта ,2003. ─ 487 с.

5. Економічна діагностика показників бухгалтерської фінансової звітності підприємств / //Інвестиції: практика та досвід . - 2012 .