Шевчук Л., Чернишевич О.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний

університет імені Григорія Сковороди»

 

ХМАРНІ ТЕХНОЛОГІЇ НА УРОКАХ МАТЕМАТИКИ

 

Одним із найбільш перспективних інноваційних напрямів в розвитку сервісів ІКТ є впровадження хмарних обчислень (Cloud Computing).

Вперше термін хмарні технології був використаний у даному контексті в 1997 році на лекції Рамнат Челлаппа (Ramnath Chellappa), де він визначив його як нову "обчислювальну парадигму, при якій межі обчислювальних елементів залежатимуть від економічної доцільності, а не тільки від технічних обмежень" [1, с. 17].

Хмарні технології – це технологія, яка надає користувачам Інтернету доступ до комп’ютерних ресурсів сервера і використання программного забезпечення як онлайн-сервіса. [5, с. 45].

Хмарні обчислення (англ.Cloud Computing) – це модель забезпечення повсюдного та зручного доступу на вимогу через мережу до спільного фонду обчислювальних ресурсів, що підлягають налаштуванню (наприклад, до комунікаційних мереж, серверів, засобів збереження даних, прикладних програм та сервісів), і які можуть бути оперативно надані та звільнені з мінімальними управлінськими затратами та зверненнями до провайдера[10].

Робота з Інтернетом у школі, як у системі освіти загалом, має певну специфіку. Інтернет є важливим доступним джерелом даних, містить багато точок перетину спеціальних відомостей та змісту навчальних дисциплін, важливо тільки забезпечити їх поєднання. Разом з тим Інтернет – це інструмент отримання даних, використання якого зорієнтоване передусім на кінцевого користувача – учня, а не на процес навчання [9, с. 79]. Так, використання Інтернету у викладанні математики дає змогу формувати спеціальні математичні навички в дітей з різними пізнавальними здібностями. Вчитель отримує можливість широко застосовувати інформаційну технологію навчання, де засобом підготовки й передання інформації учням є комп’ютер[6].

Використовуючи сервіси хмарних обчислень, вчитель може створити свою особисту сторінку в Інтернеті. На цій сторінці можна вільно опублікувати свої методичні розробки уроків, статті, програми навчання, методи роботи. А також виділити місце для домашніх завдань і завдань для допитливих, екзаменаційних матеріалів [4].

Одним з найбільш ефективних і актуальних хмарних сервісів в даний час є застосування порталу Uztest.ru – це сайт, організований у вигляді віртуального кабінету вчителя, в якому розміщені інформаційні ресурси та інтерактивні сервіси для підготовки і проведення занять з математики [7].

До інноваційних web-орієнтованих ІКТ навчання математики можна віднести систему Wolfram Alpha – база знань та набір обчислювальних алгоритмів (англ. Computational knowledge engine (CKE)). Wolfram Alpha заснована на обробці природної мови [6]. До багатьох вправ за допомогою Wolfram Alpha можна швидко виготовляти слайди для демонстрації на уроках (формули – умови задач, графіки, відповіді тощо) [3].

На сайті «Вивчення математики онлайн» містяться онлайн калькулятори для розв'язування задач з математики. Розв'язування задач з математики онлайн–це збірка онлайн програм для розв'язування математичних задач. Програми детально розписують процесс розв'язання задач, що дозволяє не тільки отримати результат, але і навчиться розв'язувати математичні задачі [2].

Для організації самостійної діяльності учнів можна використовувати хмарні сервіси Яндекс.

Використовуючи «хмарні» сервіси Google – конструктор сайтів, документи, електронну пошту, редактори документів та електронних таблиць, веб-альбом фотографій можна створювати систему сайтів, подібні до системи, що  включає сайт «Юний ерудит» (http://sites.google.com/site/5b19sdn/) та сайт вчителів математики «Градієнт» (http://sites.google.com/site/gradient19sdn). Використання цієї системи сайтів плідно позначилося на засвоєнні програмного матеріалу учнями та підняло загальний рівень знань школярів. Додаткові ж математичні розділи, наприклад, віртуальний математичний гурток учнів 6-Б класу, для якого було розроблено сайт «Юний ерудит», розташовані саме на цьому сайті [8, с. 84].

Хмарні технології стають повноцінним навчальним інструментом, дозволяючи школам створити власний онлайн-простір. При цьому у кожного учня є своя поштова скринька, доступ до порталу школи, де зберігаються домашні завдання, зошити, підручники, додаткові навчальні матеріали.

Урок – організований на основі хмарних технологій виглядає майже так само, як і традиційний, але лише з однією різницею, що замість дошки – екран з проекцією, а замість зошитів і підручників – комп’ютери.

У сучасній системі освіти застосування «хмарних» сервісів необхідно для вдосконалення освітнього процесу та підвищення якості освіти. Одне із важливих завдань системи освіти в сучасному суспільстві - забезпечити кожній людині вільний і відкритий доступ до освіти протягом всього його життя, з урахуванням його інтересів, здібностей і потреб. Будь-яка електроніка з доступом в Інтернет, - настільні ПК, ноутбуки та нетбуки, смартфони і т. д, обов'язково володіє ключовою функцією, необхідної для роботи з «хмарними» обчисленнями - браузером. А цього достатньо для роботи з «хмарними» сервісами.

 

Список використаних джерел

1.                 WilliamY. Chang, HosameAbu-Amara, JessicaSanford. Transforming Enterprise Cloud Services. Springer, 2010. 428 p.

2.                 Довжик М. Вивчення математики онлайн[електронний ресурс] / М. Довжик. – 2013. – Режим доступу: http://ua.onlinemschool.com/

3.                 Зеленяк О.П. Математичні “здібності” веб-сервісуWolfram Alpha. [Електронний ресурс] / О.П. Зеленяк.  – Режим доступу: http://journal.osnova.com.ua/article/29828-Математичні_«здібності»_веб-сервісу_ wolfram_alpha

4.                 Любимова Е.В. Нужны ли облачные вычисления учителям и школьникам?[Электронный ресурс] / Е.В. Любимова. 2013. – Режим доступу:http://ext.spb.ru/index.php/2011-03-29-09-03-14/131-edu-tech/2389-2013-02-21-07-15-03.html

5.                 Матеріали VIII Міжнародноїнауково-практичноїінтернет-конференції/ Проблеми впровадженняінформаційнихтехнологій в економіці. – 2012. – 420с.

6.                 Мініч Л. В. Використання інформаційнихтехнологій на уроках фізики в основнійшколі / Л. В.Мініч // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://vuzlib.com/content/view/378/84/

7.                 Облачные технологии в образовании. Сервис для хранения и работы с информацией он-лайн [Электронный ресурс] Режим доступу: http://edu-lider.ru/category/ikt-kompetentnyj-uchitel/informatizaciya/

8.                 Олевський В.І. Досвід використання технології «хмарних обчислень» в мережевих продуктах для шкільної освіти / В.І. Олевський, Ю. Б. Олевська, Л. Є. Соколова. // Вісник Харківського національного університету. №987 –2011. – 84-89 с.

9.                 Рождественська Д. Б. Інформаційний та психолого-педагогічний дослідницький потенціал освітнього порталу «Діти України» / Д. Б. Рождественська // Засоби і технології єдиного інформаційного освітнього простору: зб. наук. праць / за ред. В. Ю. Бикова, Ю. О. Жука. – К.:Атака. –2004. –. 74–80с.

10.            Хмарніобчислення[Електронний ресурс] –Режим доступу http://uk.wikipedia.org/wiki/Хмарні_обчислення