*111610*

ЭКОЛОГИЯ/1.Состояние биосферы и его влияние на здоровье  человека

 

Ас. Ткач Н.О.

ДВНЗ “Придніпровська державна академія будівництва та архітектури”

Залежність рівня екологічної безпеки від інтенсивності впливу екологічного фактору

 

Постановка проблеми. Люди щоденно, свідомо або несвідомо, зазнають певної величини ризиків. Ризик є об'єктивним поняттям, він пов'язаний практично з любою діяльністю людини. Під ризиком розуміють, по-перше, імовірність якої-небудь небезпечної події, по-друге, імовірність негативних наслідків від неї і розмірів очікуваних збитків. Одні ризики конкретні, інші не можуть бути конкретно визначені. Існують професійні ризики (наприклад небезпека професійних захворювань) і ризик, якого зазнає все населення (наприклад, екологічний, економічний, геологічний політичний ризики).

З поняттям екологічного ризику пов'язані поняття екологічної безпеки і небезпеки. Ці дві альтернативні категорії мають відношення до населення, як реципієнта дії навколишнього середовища при його відповідно несприятливому чи сприятливому статусі.

Людина по своїй природі прагне до стану захищеності й хоче зробити своє існування максимально комфортним. З іншого боку, ми постійно перебуваємо у світі ризиків. Існує ризик занедужати інфекційним захворюванням, ризик виникнення військового конфлікту, ризик нещасного випадку.

Сьогодні все це сприймається природно й не здається чимось надуманим, тому що всі ці події, що загрожують нашій безпеці, цілком імовірні й, більше того, уже траплялися на нашій пам'яті. Отже, проводяться профілактичні заходи щодо зниження цих ризиків, і кожний спроможний їх назвати.

Останнім часом погроза для безпеки й комфортного існування людини починає виходити від несприятливого стану навколишнього середовища. У першу чергу, це ризик для здоров'я. Зараз уже не викликає сумніву, що забруднення навколишнього середовища здатне викликати ряд екологічно обумовлених захворювань і, у цілому, приводить до скорочення середньої тривалості життя людей, підданих впливу екологічно несприятливих факторів. Саме очікувана середня тривалість життя людей є основним критерієм екологічної безпеки.

Відзначимо також, що поняття "екологічна безпека" застосовано до багатьох реалій. Наприклад, екологічна безпека населення міста або навіть цілої держави, буває екологічна безпека технологій і виробництв.

Розглянемо аспекти, що відображають рівень екологічної безпеки залежно від інтенсивності впливу того або іншого екологічного фактора. При наявності мінімального впливу екологічного фактору ми маємо зону екологічного ризику, з урахуванням того, що наявність екологічного фактору може спричинити наявність екологічного ризику. У випадку, якщо вплив екологічного фактору зростає ми можемо досягнути так званої зони припустимого ризику та зони тривожного очікування збільшення впливу, при перетині даної зони та при оптимальному рівні впливу екологічного фактору ми маємо зону екологічного комфорту або зону екологічно безпечного розвитку. В даній зоні ми маємо показники екологічного фактору, що відповідають діючим санітарних нормам. Але при подальшому зростанні впливу даного фактору ми можемо досягнути так званого перехідного бар’єру, пересягнувши який маємо зону екологічного ризику при рівні впливу екологічного фактору, який може досягати максимальних значень. Найбільший інтерес для нас представляють саме перехідні бар'єри, тому що саме вони відокремлюють стан екологічно безпечного розвитку (зону екологічного комфорту) від стану екологічного ризику. При цьому вплив екологічного фактору може змінюватися у тому числі завдяки впливу різних факторів соціальної сфери, техносфери та біосфери, в залежності від яких може змінюватися рівень впливу екологічного фактору, що може привести до екологічної небезпеки. Забезпечення оптимального рівню впливу екологічного фактору дозволить досягнути зони екологічного комфорту та безпечного розвитку, а отже досягнути екологічної безпеки.

Екологічна безпека – стан захищеності життєво важливих інтересів особистості, суспільства, природи й держави від реальних і потенційних погроз, створюваних антропогенним або природним впливом на навколишнє середовище.

Система екологічної безпеки – сукупність законодавчих, технічних, медичних і біологічних заходів, спрямованих на підтримку рівноваги між біосферою й антропогенними, а також природними зовнішніми навантаженнями.

Суб'єкти екологічної безпеки – особистість, суспільство, держава, біосфера.

Об'єкти екологічної безпеки – життєво важливі інтереси суб'єктів безпеки: права, матеріальні й духовні потреби особистості, природні ресурси й природне середовище як матеріальна основа державного й суспільного розвитку.

Тому що метою безпеки є не тільки захист здоров'я населення, але й захист навколишнього середовища, то необхідно визначити й показники, які кількісно оцінюють її стан і якість. До таких показників відносять ступінь близькості стану екосистеми до границі її стійкості.

Задаючись питанням, яка основна мета нашої сучасної цивілізації, візьмемо на себе сміливість стверджувати, що ця мета - поліпшувати якість людського життя, робити життя більше комфортним для чого в першу чергу необхідне забезпечення екологічної безпеки з урахуванням впливу кожного екологічного фактору та факторів соціальної сфери, техносфери та біосфери.

Висновки і перспективи подальших досліджень. Одними з основних пріоритетів національної екологічної стратегії об'єктивно визначено: удосконалення законодавчої і нормативно-правової бази, прискорення процесу гармонізації екологічного законодавства України з вимогами міжнародних стандартів.