*112222*

Экология/ 6. Экологический мониторинг

Макарова В.М.

ДВНЗ “Придніпровська державна академія будівництва та архітектури”

ВИВЧЕННЯ ПРОЦЕСІВ НАКОПИЧЕННЯ ТЕХНОГЕННИХ ВІДХОДІВ ДНІПРОПЕТРОВЩИНИ

 

 

Промислове виробництво пов'язане з отриманням величезної кількості побічних продуктів (відходів). Промислові відходи чорної і кольорової металургії, гірничо-збагачувальних комбінатів завдають серйозної шкоди довкіллю і здоров'ю людини, займають величезні площі, забруднюють токсичними з'єднаннями ґрунти, водний і повітряний басейни, підвищують собівартість готової продукції підприємств із-за значних витрат на їх транспортування, розміщення і зберігання.

Постійно тони перероблених речовин надходять у природу у вигляді відходів виробничої діяльності. Це постає серйозною проблемою для навколишнього середовища. Та кількість відходів, що потрапляє у навколишнє середовище перевищує компенсаційні можливості біосфери. Відповідно ці проблеми потрібно вирішувати.

В умовах панування централізованої командно-адміністративної системи економіка України формувалася без належної оцінки екологічного стану окремих регіонів. І як наслідок  виникли регіональні центри з надмірною концентрацією промислових виробництв, що характеризуються підвищеним забрудненням довкілля та інтенсивним використанням природних ресурсів.

Розвиток промислово-територіальних структур відбувався без врахування господарської ємності біосфери, а відтак і призвів до утворення в деяких регіонах України надзвичайно потужних концентраторів техногенного тиску. Одним з таких є Донецько-Придніпровський промисловий комплекс, який займає одне з перших місць серед джерел забруднення навколишнього середовища в Європі.

Екологічні наслідки тоталітарного господарювання на території сучасної України можна охарактеризувати як надзвичайні та як такі, що створюють системні і складні проблеми на шляху до сталого розвитку. Практично майже всі екологічні складові потенціалу сталого розвитку  земля, вода, ліси, сільгоспугіддя, надра  зазнали значного антропогенного впливу. Для таких умов має бути і відповідна екологічна політика з домінантою відтворення природного потенціалу, екологічного оздоровлення водних басейнів і законодавчого підпорядкування цьому господарської, комерційної та інвестиційної діяльності.

Екологічну ситуацію, яка може охарактеризувати сьогодення Дніпропетровщини можна віднести до розряду критичних. Основна частина великих промислових підприємств України сконцентрована в східній частині України. Одним з яскравих прикладів таких осередків являється Дніпропетровщина. Такі галузі промисловості як гірничовидобувна, металургійна та інші. Це  ВАТ «Нікопольський завод феросплавів», Вільногірський гірничо-металургійний комбінат. Вони почали працювати в радянські часи, коли особливу увагу не приділяли екологічній ситуації в регіоні, при розвитку промисловості не проводилося роботи по моніторингу існуючої екологічної ситуації і не складався прогноз можливих негативних наслідків для регіону.

Тому як наслідок роботи таких «промислових гігантів» є забруднення атмосфери, поверхневих вод та загроза забруднення підземних вод, деградація родючих земель, а також накопичення великої кількості відходів промислових підприємств.

Першим кроком до вирішення накоплених проблем потрібно провести дослідження ситуації, що склалася і зробити всебічну оцінку. Наступним кроком буде пропонування напрямків і шляхів для покращення екологічної обстановки в регіоні.

В сучасних умовах проблеми максимально повного використання сировинних ресурсів, енергозбереження, утилізації ресурсів та екологічної безпеки металургійного виробництва набувають пріоритетний характер. Сьогодні без вирішення цих проблем неможливо створити конкурентноздатну продукцію.

Будь-яка виробнича діяльність пов'язана з появою відходів. «Безвідходність» природних циклів - це міф, який спростовується величезними пластами геологічних відкладень, що виникли в результаті діяльності живих організмів.

Відходи - це залишки продуктів або додатковий продукт, що утворюється в процесі або по завершенні певної діяльності і не використовується в безпосередньому зв'язку з цією діяльністю. Під певною діяльністю розуміється виробнича, дослідна та інша діяльність, у тому числі - споживання продукції. До відходів виробництва відносять утворені в процесі виробництва попутні речовини, що не знаходять застосування в даному виробництві.

Відходи виробництва і споживання вимагають для складування не тільки значних площ, але й забруднюють шкідливими речовинами, пилом, газоподібними виділеннями атмосферу, територію, поверхневі і підземні води. У зв'язку з цим, діяльність природо користувача повинна бути спрямована на скорочення обсягів (маси) утворення відходів, впровадження маловідходних технологій, перетворення відходів у вторинну сировину або одержання з них різноманітної продукції, зведення до мінімуму утворення відходів, що не підлягають подальшій переробці, і захоронення їх відповідно до чинного законодавства.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Національна доповідь України про гармонізацію життєдіяльності суспільства у навколишньому природньому середовищі (Спеціальне видання  до 5-ї Всеєвропейської конференції міністрів навколишнього середовища «Довкілля для Європи») – Київ, 2003. –с. 128.

2. Экологический паспорт Днепропетровской области, Днепропетровск – 2000, 266 с.