*111428*

Гусєва Ю.М.

Національний університет харчових технологій

Реалізація методичних засад аналізу ефективності управління фінансовими результатами виробничих підприємств з використанням інформації про порушення еталонної динаміки її показників

В контексті підвищення ефективності управління фінансовими результатами (далі – ЕУФР) компаній рангова оцінка відхилень еталонних елементів динамічної моделі від реальних дозволить встановити ступінь проблемності окремих її характеристик та чітко простежити траєкторію виправлення ситуації. З огляду на величину таких відхилень управлінці зможуть адекватно реагувати на негативну дію факторів зниження ЕУФР і своєчасно вносити корективи у цілі, напрямки та методи стратегічного і оперативного управління нею.

Автор вважає доцільним розробити удосконалений варіант методики оцінки рівня проблемності показників динамічного нормативу ефективності управління фінансовими результатами підприємств, спираючись на власні міркування щодо набуття нею інформаційної самодостатності для потреб оцінки порушень ЕУФР та із врахуванням необхідності зміни деяких її сутнісних положень, як це представлено на рис. 1.

Оцінка рівня проблемності показників динамічного нормативу ефективності управління фінансовими результатами підприємств у кінцевому підсумку передбачає складання графу пріоритетності виправлення проблемних місць. По-суті, він є корегуючим динамічним нормативом, дотримання якого дозволить наблизитись до еталону ЕУФР шляхом усунення виявлених недоліків. Принципові правила побудови корегуючих динамічних нормативів полягають в тому, що показники ЕУФР розташовані у порядку зниження рівня їх проблемності «зверху-вниз». Таким чином, максимальні за проблемністю коефіцієнти, управління якими потребує першочергового втручання менеджерів з метою налагодження їх динаміки, перебувають на верхівці графу, а найменш проблемні – знизу. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Методика оцінки рівня проблемності показників динамічного нормативу ЕУФР та визначення напрямків його зниження

*розроблено автором та модифіковано

 

Використовуючи корегуючий динамічний норматив, можна достатньо чітко виявити проблеми ЕУФР та причини їх виникнення, сфокусуватись на ключових напрямках їх мінімізації (ліквідації) та внести змістовні поправки у загальну стратегію менеджменту фінансових результатів, простежити ті його підсистеми, на які керівництву необхідно звернути особливу увагу.

Внаслідок проведених дій у менеджерів підприємства виникає можливість ідентифікувати пріоритетні напрямки зниження рівня проблемності показників динамічного нормативу ЕУФР, а також розробити відповідну їм програму оперативних заходів. Незважаючи на подібність порушень еталонних умов ефективності управління фінансовими результатами деяких підприємств, шляхи їх реалізації можуть відрізнятись. Така ситуація пояснюється наступним: поведінка конкретного виробника щодо подолання проблемних аспектів ЕУФР визначається його індивідуальними внутрішніми можливостями і зовнішніми факторами впливу. Тому при розробці практичних рекомендацій необхідно спиратись на дані про сучасний фінансово-економічний стан кожного підприємства, її позиції на ринку та конкурентні переваги.