*112494*

К.е.н. Журавльова І.В.

Харківський національний економічний університет, Україна

Дослідження впливу на вартість підприємств факторів рівня сформованості та ефективності використання інтелектуального капіталу

 

На сучасному етапі розвитку економіки важливого значення набуває такий інтегральний показник ефективності діяльності підприємства, як його вартість та дослідження чинників, що впливають на нього.

Серед наукових праць, у яких досліджуються теоретичні основи проблеми формування та оцінки вартості компаній, слід виокремити публікації таких вчених, як А. Дамодаран, Г.М. Десмонд, І. Івашковська, Т.Коупленд, Г.Мандл, О.Мендрул, Ф. Модільяні, М.Міллер, С.Маєрс, Т.Момот, А. Раппапорт та ін..

Проте в цих роботах не досліджується, які саме фактори, пов’язані з інтелектуальним капіталом, і в якій мірі впливають на вартість підприємства, що відповідає потребам сучасного менеджменту економіки знань. Саме ці проблеми і визначили мету та структуру нашого дослідження. Адже виявлення та дослідження  факторів, що впливають на ринкову вартість промислового підприємства щодо зростання його ринкової вартості, дозволить визначити напрями його розвитку.

На сучасному етапі розвитку економічної науки відсутня єдина думки щодо визначення щодо сутності поняття вартість підприємства.  В теорії і практиці розглядається багато видів вартості підприємства, які мають різне цільове призначення. Так, у світовій практиці використовується поняття «ринкова вартість фірми» (market value of fіrm), що кількісно розраховується як добуток ціни простої акції корпорації на кількість акцій в обігу. По суті, отриманий результат є не що інше як ринкова вартість акціонерного капіталу (market value of equity). Крім того, розрізняють вартість діючого підприємства як уже існуючий бізнес без залучення на період оцінки інвестицій (working concern value), інвестиційну вартість (investment value), що є вартістю для персоніфікованого інвестора відповідно до цілей, які ставляться при здійсненні інвестицій у бізнес, і прийнятих критеріїв оцінки. Широко використовується і таке поняття вартості підприємства, як балансова (бухгалтерська) вартість (book value), яка визначається вартістю активів підприємства, зменшених на величину зобов’язань, а також на вартість привілейованих акцій і нематеріальних активів. У разі банкрутства використовують і поняття ліквідаційної вартості (liquidation value), що визначається в процесі продажу окремих активів підприємства або підприємства як цілісного майнового комплексу  [1, c. 138].

Взагалі, у вітчизняних та міжнародних стандартах використовується такі терміни вартості підприємств або окремих активів, як справедлива (ринкова) вартість (ринкова вартість); ринкова вартість підприємства за існуючого використання (вартість у використанні); вартість діючого підприємства як цілісного майнового комплексу (вартість діючого підприємства); балансова вартість активів (балансова вартість); переоцінена вартість активів (переоцінена сума); інвестиційна вартість (інвестиційна вартість); ліквідаційна вартість (вартість за примусового продажу) та ін. [2, c. 21].

В рамках поставлених цілей нашого дослідження найбільш прийнятною і адекватною реальному економічному стану підприємства є ринкова вартість, що є результатом капіталізації і визначається, як добуток курсу акцій на їх кількість в обігу. Оцінка вартості таким методом відображає існування достатньо високого позитивного кореляційного зв’язку між ціною акцій і економічним станом підприємства. Завдяки такому взаємозв’язку акціонери та потенційні інвестори мають змогу оцінювати ефективність діяльності підприємства, порівнюючи зміну курсу його акцій з його динамікою за підприємствами цієї ж галузі або виду діяльності, з динамікою руху курсу акцій на фондовому ринку в цілому.

З точки зору сучасних економічних уявлень оцінка ринкової вартості підприємства може бути здійснена на базі врахування в структурі вартості таких складових, як фінансовий, речовий, інтелектуальний капітали та ринкові очікування. При чому при переході від індустріального типу суспільства до інформаційного в умовах інформатизації та інтелектуалізації економіки поняття категорії "капітал" почало розширюватися і включати все нові елементи порівняно з класичними уявленнями, стала очевидною обмеженість використання підходу до дослідження капіталу як до такого, що знаходиться у фізичній формі, бо конкурентоспроможність і ринкові переваги сучасних підприємств більшою мірою забезпечуються використанням ресурсів, що мають нематеріальну природу (інтелектуальних, інформаційних, організаційних, соціальних).

Для встановлення закономірності взаємозв’язку між ринковою вартість підприємств(Y) та факторами впливу на неї доцільно побудувати багатофакторну регресійну модель. В даному дослідженні вона згенерована на статистичній інформаційній базі промислових підприємств машинобудування Харківського регіону в 2001 - 2009 рр. Отримана багатофакторна регресійна модель при коефіцієнті множинної регресії 76,72 має наступний вид:

Y=0,67 х1 -0,71 х2  -0,13 х3 – 0,55 х4+ 0,27 х5,

де х1 - вартість інтелектуального капіталу, х2 – інтелектуальний коефіцієнт доданої вартості VAIC, х3 – норма прибутку на інтелектуальний капітал, х4 рентабельність активів ROA, х5- рентабельність власного капіталу ROE.

Позитивно впливають на ринкову вартість підприємства тільки вартість інтелектуального капіталу (х1), та рентабельність власного капіталу (х5). Перевірка моделей на адекватність здійснювалась за допомогою F-критерію Фішера, а також перевірялась значимість параметрів за t-критерієм Ст’юдента.

Литература:

1. Андрійчук Р. В. Обґрунтування вибору форми вияву вартості підприємства для оцінки ефективності виробництва. [ Електорнний ресурс] - Режим доступу: www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Andriychuk.pdf.

2.Мендрул О. Г. Управління вартістю підприємств. — К.: КНЕУ, 2002. — 272 с.