*112578*

Экономические науки / 10. Экономика предприятия

Кравченко С.А.

Сумський національний аграрний університет

Економічна ефективність використання оборотних засобів на підприємстві ЗАТ “Крафт Фудз Україна”

 

Один з найбільших в Україні виробників харчування, постійно проводить дослідження звичок та уподобань споживачів щодо продуктів харчування в Україні, демонструє вдале ведення бізнесу в Україні та досить серйозну фінансову стійкість в порівнянні з іншими підприємствами різних галузей виробництва протягом п’яті років - ЗАТ “Крафт Фудз Україна”. Основними брендами компанії є шоколад ”Корона“, ”Мilka“, кава ”Якобз“, ”Максвелхауз“, ”Maxima“, цукерки ”Тростинка“, ”Криничка“, ”Веселка“, чіпси ”Люкс“ та ”Естрелла“. Виробництво всіх видів продукції відбувається на двох шоколадних фабриках та фабриці з виробництва чіпсів, які знаходяться у місті Тростянець Сумської області, у місті Київ, у Київської області та Вишгородському районі с. Ст. Петрівці. Центральний офіс ЗАТ “Крафт Фудз Україна” знаходиться в м. Київ. Розглянемо показники економічної ефективності використання оборотних засобів на підприємстві ЗАТ “Крафт Фудз Україна” (табл.).

Таблиця

Показники економічної ефективності використання оборотних засобів на підприємстві ЗАТ “Крафт Фудз Україна”

Показники

2009 р.

2010 р.

2011 р.

Коефіцієнт оборотності оборотних засобів

4,5

4,9

5

Коефіцієнт завантаження оборотних коштів

0,22

0,204

0,2

Тривалість обороту, дні

80

74

72

Рентабельність оборотних засобів, %

19

48

27,5

Інформаційне джерело - власні дослідження

Результати оцінки свідчать про достатньо високий ступінь використання оборотних засобів на підприємстві ЗАТ “Крафт Фудз Україна”; продемонстрована значна швидкість обертання оборотних засобів і тенденція до поступового прискорення (ріст коефіцієнта оборотності оборотних засобів). Зменшення показника завантаження свідчить про щорічне зменшення суми оборотних засобів, витрачених на одну гривну реалізованої продукції. Завдяки прискоренню оборотності оборотних засобів спостерігається поступове скорочення тривалості обороту оборотних засобів, що також відіграє позитивну у використанні оборотних засобів і забезпеченні фінансової стійкості підприємства.

Стрімке підвищення рентабельності оборотних засобів з 19% до 48% у 2010 р. змінюється на також достатнє зменшення (до 27,5%) у 2011 р. Результати аналізу звітів про фінансові результати за 2010-2011 рр. доказали, що на зміну показника рентабельності оборотних засобів вплинуло те, що щорічне збільшення вартості оборотних засобів не таке стрімке, як збільшення таких статей як: інші вирахування з доходу на 31147,1 тис. грн.; собівартість реалізованої продукції на 234630,3 тис. грн.; адміністративні витрати на 14600,4 тис. грн.; витрати на збут на 18169,5 тис. грн. На ці етапи й треба звернути першочергову увагу.

За допомогою індексного методу з’ясуємо вартісну зміну виручки залежно від факторів у 2011 р.; вона станове 69913,34 тис. грн. Зміна виручки від зміни середньої вартості оборотних активів за той же період станове 225628,53 тис. грн. Зміна виручки від зміни оборотності оборотних активів в 2011 р. порівняно з 2010 р. на підприємстві становило 13982,6 тис. грн. Зміна виручки від зміни середньої вартості оборотних активів за період 2010-2011 рр. на підприємстві становило 131202,1 тис. грн.

Щорічне збільшення оборотних активів на підприємстві ЗАТ “Крафт Фудз Україна” свідчить, по-перше, про стрімкий розвиток виробництва (збільшення його обсягів), та, по-друге, про покращення фінансового становища підприємства з року в рік. Обґрунтовано щорічне підвищення вартості оборотних активів та вдале та швидке раціональне їх використання.

Найбільший економічний ефект ЗАТ “Крафт Фудз Україна” має саме завдяки вдалому нормуванню та економічно обґрунтованому щорічному збільшенню вартості оборотних активів, який становить 225628,53 тис. грн. за період 2009-2011 рр. Вдале використання оборотних активів збільшило дохід від реалізації продукції на підприємстві ЗАТ “Крафт Фудз Україна” на 69913,34 тис. грн. за той же період.

Значний недолік - постійно зростаючи ціни на продукцію. Така негативна тенденція склалася завдяки зовнішньому фактору, а саме війні в Котдевуарі, країні, яка являється основним постачальником какао-бобів в Україну (80%); що в свою чергу підвищує ризик стосовно несвоєчасних поставок сировини, результатом чого є, хоча і незначне, збільшення запасів на складах, що в свою чергу збільшує витрати. Підвищення дебіторської заборгованості має заставити підприємство більш ретельно контролювати платіжно-розрахункові відносини.

На підприємстві ЗАТ “Крафт Фудз Україна” створюється і впроваджується у виробництво принципово нові засоби праці і технологічні процеси, що дозволяє робити продукцію з меншими питомими витратами живої праці, сировини, матеріалів і енергії, полегшує і прискорює перебудову всього процесу виробництва на основі системи машин, створених на принципах автоматизації і безперервності процесів при широкому використанні. В 2011 р. придбано і запроваджено в дію принципово нові технологічні лінії по виробництву нової продукції, яка значно поповнила асортимент: нові різновиди чіпсів, цукерок в пакунках та принципово нові три сорти кави.

Висока якість продукції, точне дотримання планового асортименту, ритмічність роботи підприємств значно скоротили час реалізації продукції; прискорили реалізацію продукції постійний зв'язок із замовниками, своєчасне повідомлення їх про відвантаження продукції, швидка обробка відвантажувальних документів, своєчасне забезпечення транспортними засобами, скорочення проміжних ланок в апараті збуту та ін.

Таким чином, в процесі дослідження встановлено, що на підприємстві ЗАТ “Крафт Фудз Україна” спостерігається економічно ефективне керування своїми і чужими оборотними коштами, результатом чого є досягнення раціонального фінансового та загальноекономічного становища, збалансованого по ліквідності і прибутковості.