*111940*

Економічні науки / Регіональна економіка

Ховрак І.В., Перепелиця І.С.

КрНУ імені Михайла Остроградського, Україна

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК ПРИДНІПРОВСЬКОГО ЕКОНОМІЧНОГО РАЙОНУ

Розвиток провідних країн світу супроводжується процесом децентралізації в ухваленні рішень і поступовим розширенням прав територій, зокрема регіонального рівня. Відповідно, регіональна проблематика протягом останніх десятиліть перебуває у сфері наукових інтересів вітчизняних та зарубіжних дослідників. Тому для суспільства є актуальним пошук оптимальної моделі його просторової організації, особливості якої визначають [1]: природно-ресурсні переваги територій, економічні передумови щодо доцільності та напрямів виробничої діяльності, специфіки соціального та інфраструктурного розвитку.

Дослідники постійно пропонують нові схеми соціально-економічного районування України. Так, С. Вовканич та С. Цапок пропонують виокремити наступні райони: Центральний район (Вінницька, Житомирська, Київська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська обл. та м. Київ); 2) Донецький (Східний) район (Донецька і Луганська); 3) Західний район (Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька); 4) Придніпровський (Центрально-Східний) район (Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська); 5) Причорноморський (Південний) район (Миколаївська, Одеська, Херсонська, АР Крим та м. Севастополь); 6) Харківський (Північно-Східний) район (Полтавська, Сумська, Харківська) [2, с. 10]. Вчені Національного інституту стратегічних досліджень виділили 5 макрорайонів: Центрально-Український; Донбас і Придніпров’я; Слобідська Україна; Причорноморський; Західноукраїнський. Разом з цим, Є. Качан виділяє 9 районів [3, с. 507], серед яких до Придніпровського відносяться лише дві області – Дніпропетровська та Запорізька.

Метою дослідження є встановлення особливостей соціально-економічного розвитку Придніпровського економічного району.

Придніпровський економічний район є одним з найпотужніших в країні за розвитком господарства, природо-ресурсного, наукового, виробничого та людського потенціалу. Площа району становить 59,1 тис. кв. км, що складає 9,8% площі України. Придніпровський економічний район займає південно-східну частину країни (Дніпропетровська та Запорізька області), межує з Донецьким, Північно-Східним, Центральним, Причорноморським районами. На південному сході район має вихід до Азовського моря, через його територію проходять важливі транспортні шляхи. Регіон є одним з найбільш заселених в Україні: найгустіше заселені Дніпропетровськ (1047 тис. жителів), Запоріжжя (795 тис. жителів), Мелітополь (159 тис. жителів), Кривий Ріг (692 тис. жителів). У містах проживає абсолютна більшість населення району (82%). Основні соціально-економічні показники, які характеризують рівень соціально-економічного розвитку району наведено в табл. 1.

Таблиця 1

Показники, що характеризують соціально-економічний розвиток регіону, 2010 р.*

 

Показник

 

Україна

 

Регіон

Частка регіону у загальному обсязі (%)

ВВП (млн. грн.)

1082569

158872

14,7

Населення (млн. осіб)

45,8

5,1

11,1

Кількість економічно активного населення (млн. осіб)

22,1

2,6

11,8

Кількість зайнятих (млн. осіб)

20,3

2,4

11,8

Кількість безробітних (млн. осіб)

1,8

0,2

11,1

Середньомісячна заробітна плата (грн.)

2239

2278

-

Осяг експорту товарів (млн. дол.)

5326,7

1054,9

19,8

Осяг імпорту товарів (млн. дол.)

5385,4

584,6

10,9

* складено авторами з джерел [4; 5]

Придніпровський район належить до найрозвинутіших індустріальних регіонів країни: його частка у ВВП країни становить 14,7%. Галузями спеціалізації господарства регіону є металургія, гірничодобувна промисловість, машинобудування, енергетика, агро­промисловий комплекс. Важливу роль в економіці України відіграють хімічна і легка промисловість району. Обсяг реалізованої промислової продукції регіону у 2011 році у відпускних цінах підприємств (без ПДВ та акцизу) склав 288625,5 млн. грн., що становить 25,8% обсягу України (рис. 1).

Рис. 1 Обсяг реалізованої промислової продукції району, 2011 р., у відпускних цінах підприємств (без ПДВ та акцизу), млн. грн.*

* складено авторами з джерел [4; 5]

На думку вчених, райони з високими соціально-економічними показниками мають найбільшу кількість громадських організацій, розвинений інформаційний простір; а їх економіки розбудовується на базі перетворення знань, науки та інформатизації у безпосередню продуктивну силу [6, с. 55]. Необхідно підкреслити, що Придніпровський економічний район виділяється не тільки потужним виробництвом, а й розвинутою науковою базою.

Доволі значним є рекреаційний комплекс району, який охоплює 53 санаторії та будинки відпочинку. Однак рекреаційні ресурси регіону зазнають інтенсивного забруднення підприємствами важкої промисловості, особливо металургійними, які використовують застарій технології і недостатньо оснащені очисним устаткуванням.

Обсяги експорту з регіону становили у 2011 р. 14529,5 млн. дол. США (21,2% від загальноукраїнського), а обсяги імпорту - 8988,1 (10,9% від загальноукраїнського). У товарній структурі експорту переважають чорні і кольорові метали та продукція машинобудування. В імпорті переважає паливо, за споживанням якого (особливого природного газу) район також виділяється в Україні. Це обумовлено надзвичайною енергомісткістю виробництва.

Сільське господарство розвивається у сприятливих агрокліматичних умовах, при добрій забезпеченості земельними ресурсами. Як видно з рис. 2 у районі переважає розведення птахів (12, 3% обсягу України) та свинарство (11, 9% обсягу України). Обсяги вирощування великої рогатої худоби, овець та кіз складають близько 5% від всього обсягу України. Також район характеризується значним виробництвом м’яса (12,6%  від обсягу України) та яєць (9,5% обсягу України) (табл. 2 [4; 5]). Серед сільськогосподарських культур значну частку у загальному обсязі виробництва України займають зернові та зернобобові культури (10,0%), насіння соняшнику (23,5%), овочі (10,2%). Незначну частку складає вирощування цукрових буряків ( 0,5%) та картоплі (3, 5%) (табл. 3 [4; 5]).

Рис. 2 Поголів’я худоби та птиці регіону за 2011 р. (тис. голів)*

* складено авторами з джерел [4; 5]

Таблиця 2

Обсяги виробництва основних видів продукції тваринництва, 2011 р.

Продукція

Україна

Регіон

Частка у загальному обсязі (%)

М’ясо (у живій вазі, тис. т)

3028,7

380, 6

12, 6

Молоко (тис.  т)

11093,5

589,0

5,3

Яйця ( млн. шт.)

18687,9

1775,0

9,5

 

Таблиця 3

Обсяги виробництва основних с/г культур, 2011 р.

Культури (тис. т)

Україна

Регіон

Частка у загальному обсязі (%)

Зернові та зернобобові культури

56746,8

5649,3

10,0

Цукрові буряки

18740,5

84,4

0,5

Насіння соняшнику

8670,5

2038,7

23,5

Картопля

24247,7

846,0

3,5

Овочі

9832,9

998,3

10,2

Варто відмітити, що Придніпровський економічний район є одним з найбільш екологічно забруднених районів в Україні через високу концентрацію промислових та сільськогосподарських підприємств, розвиток ерозійних процесів (частка яких в районі складає до 40%), значну питому вагу розорюваності сільськогосподарських угідь (84%), щільність населення 113 ч/км2, видобуток корисних копалин (залізорудної та марганцеворудної сировини до 100%) [7]. Наведені дані свідчать про високий рівень техногенної ураженості, проте з високою стійкістю до антропогенних навантажень.

На розвиток агропромислового виробництва впливає чотири основних груп чинників, що призводять до виникнення екологічних проблем [7]: 1) антропогенні (призводить до деградації земельних ресурсів, поступового зниження природної родючості ґрунту, ерозії ґрунтів, забруднення їх пестицидами і мінеральними добривами, важкими металами, промисловими викидами і відходами тощо); 2) існуюча система землеробства (зрошувальна і осушувальна меліорацію, створення штучних водоймищ, стоки комунальних і промислових об’єктів тощо); 3) техніко-технологічні (неекологічність застосовуваної техніки, непридатності технологій вирощування культур до конкретних природнокліматичних умов, недосконале обладнання тощо; 4) вплив на природні ресурси в землеробстві (ущільнення ґрунтів неекологічною технікою, необґрунтоване застосуванням високих норм мінеральних добрив і пестицидів, деградація ґрунтів, постачання неякісної сільськогосподарської сировини тощо).

Отже, Придніпровський економічний район має достатній природно-ресурсний потенціал для ефективного розвитку господарства, характеризується розвитком майже всіх галузі промисловості та сільського господарства. Обсяги експорту району вдвічі перевищують обсяги імпорту. Однак разом з цим, у регіоні існує низка проблем, які потребують вирішення шляхом здійснення низки заходів:

оптимізація  гірничорудної промисловості з огляду на засади сталого розвитку; зменшення енергоємності  виробництва;  забезпечення раціонального використання і збереження ресурсів; поліпшення стану навколишнього середовища тощо. У подальшому розвитку Придніпровського економічного району важлива роль належить й фінансовому забезпеченню цього процесу, що потребує: створення належної фінансової основи регіонального управління та місцевого самоврядування; забезпечення чіткого розмежування повноважень і відповідальності за фінансування видатків на всіх рівнях бюджетної системи; формування власності регіонів і територіальних громад; підтримки регіональних проектів економічного розвитку; раціоналізації системи видатків тощо.

Література:

1. Пепа Т.В. Просторовий розвиток регіональних соціально-економічних систем в контексті державної регіональної політики / Т.В. Пепа // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону. – 2008. – Вип. IV, T.2. – С. 61-67.

2. Вовканич С. Територіальний поділ України: чинники інноваційного розвитку та євроінтеграції / С. Вовканич, С. Цапок // Вісн. НАН України. – 2007. –   № 3. – С. 3-13.

3. Регіональна економіка: підручник / за ред. Є.П. Качана. - Тернопіль: ТНЕУ, 2009. - 664 с.

4. Офіційний сайт Державного комітету статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.

5. Статистичний збірник «Регіони України» / за ред. О.Г. Осауленка. - Київ, 2011. – 783 с.

6. Горященко Ю.Г. Партнерська основа бізнесу, влади та громадськості як запорука соціально-економічного розвитку регіону / Ю.Г. Горященко // Вісник Дніпропетровської державної фінансової академії: Економічні науки. – 2010. –    № 1. – С. 47-56.

7. Сердюк А.М. Агропромислове виробництво Придніпровського економічного району в екологічному вимірі / А.М. Сердюк // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського 2008. – Вип. 16. – С. 3.