*112122*

Економічні-науки / 13. Регіональна економіка

к.е.н. Дудка Т.В.

Одеська національна академія харчових технологій

Ризики глобальної зміни клімату в Україні

Науково доведеним є факт, що сьогодні відбуваються активні, прогресуючі зміни у функціонуванні кліматичної системи планети.

Встановлено, що за період інструментальних гідрометеорологічних спостережень середньорічна температура атмосфери над територією України, вже збільшилася на 0,76 °С± 0,19 °С. Вчені констатують, що динаміка змін клімату України значною мірою є синхронною зі змінами глобального клімату Землі. Прогнозується постійне підвищення середньої річної температури над територією України протягом XXI ст. на 2, 3–4, 4 °С. На тлі загального потепління спостерігатимуться хвилі холоду із заморозками, що становить небезпеку для багатьох галузей економіки; зокрема сільського господарства.

Згідно з висновками Четвертої доповіді Міжнародної групи експертів ООН зі зміни клімату 2007 року, Україна не відноситься до переліку країн, які найбільш вразливі до глобальних змін клімату. Аналіз наукових досліджень щодо майбутніх змін клімату в Україні свідчить, що наслідки матимуть сезонний та регіональний характер. Слід зазначити, що південні регіони України належать до зони недостатнього зволоження, а північно-західні – до зони надмірного зволоження. Зокрема, прогнозується, що середньорічна кількість опадів зменшиться в Південних та Східних регіонах України, у той же час збільшиться на Заході.

Також очікується значна мінливість режиму опадів в залежності від сезону року. Внаслідок змін кліматичних факторів може змінитися гідрологічний режим річок. Особливого загострення проблеми постачання води очікується на півдні та південному сході України, саме в тих регіонах, де вже відчувається нестача питної води належної якості. Однозначно, що наслідками глобальної зміни клімату стане збільшення частоти аномально сильних гідрометеорологічні явища: повеней, засух, штормів, зсувів ґрунту. Збільшення ризику до паводків на Західній Україні прогнозується у роки з аномально високою вологістю ґрунту, спричиненою опадами. Також відбуватиметься інтенсифікація затоплень та підтоплень. Зміна клімату в сторону потепління призведе до підвищення рівня Чорного та Азовського морів.

У 2009 р. під егідою Глобального Договору ООН був підготовлений «Огляд про сприйняття змін клімату в Україні» («Survey on Clіmate Change Per cep tіons іn Ukraіne»). Більшість експертів, які взяли участь у цьому дослідженні, пов’язують глобальні зміни клімату із серйозними природними, економічними та соціально-політичними ризиками водночас і для людства в цілому і для України зокрема. Названі експертами ризики можна умовно поділити на три категорії: природні, економічні й соціально-політичні.

Природні:

− зсув кліматичних зон, нестабільність погоди (більша амплітуда коливань температур протягом коротких періодів часу) і загальна зміна середовища існування живих організмів;

− зменшення біорізноманіття;

− погіршення здоров’я живих організмів, у тому числі, людини (зокрема, збільшення кількості онкологічних захворювань);

− підвищення процесів мутагенезу в усіх організмах, у першу чергу, в організмах бактерій, грибів, вірусів;

− затоплення великих ділянок суші;

− опустелення;

− нестача питної води на певних територіях (може проявитися на східних та південних регіонах України);

− збільшення кількості стихійних лих (у тому числі лісових пожеж, повеней, руйнувань), негативних погодних явищ (ураганів, посух, тривалих злив і т. п.).

Економічні

− незворотні втрати деяких природних ресурсів або значне їхнє зменшення (зокрема, водних, лісових, земельних);

− необхідність змін територіальної структури економіки у зв’язку, зокрема, із затопленням територій, нестачею питної води; частими повенями та іншими природними катаклізмами;

− збільшення навантаження на державний бюджет (через потребу в ліквідації наслідків природних катаклізмів, збільшення кількості непрацездатного населення, дотації сільського господарства і т. п.).

Економічні ризики, пов’язані зі зміною клімату, особливо стосуються сільського господарства, будівництва та житлово-комунального господарства (зокрема, через необхідність у зміні характеру забудови у зв’язку з повенями й руйнуваннями), туристичної галузі (у зв’язку зі зміною кліматичних режимів курортів), страхової сфери (через збільшення стихійних лих, природних катаклізмів, погіршення здоров’я людей та ін.).

Соціальні

− міграція та гуманітарні проблеми, пов’язані зі збільшенням кількості й темпів росту міграції.

− загроза непридатності для життя людей частини сьогодні заселених територій світу, що призведе до значного збільшення міграційних потоків, спрямованих, зокрема, в Україну;

− нестача та подорожчання продуктів харчування, що, у першу чергу, торкнеться найбідніших верств населення;

− соціальні наслідки стихійних лих;

− зменшення територій, придатних для проживання, може призвести до виникнення нових і ескалації старих конфліктів, у тому числі, збройних.

Отже, зміна клімату принесе Україні багато подій, до яких необхідно пристосовуватись, щоб забезпечити можливість сталого розвитку. Доведеться витрачати більше коштів і зусиль для забезпечення життя. Завчасне передбачення кліматичних змін полегшить процес пристосування до них.