*112412*

Сатур В.С.

Науковий керівник: Кудлаєва Н.В.

Буковинський державний фінансово-економічний університет,

м. Чернівці

Актуальні проблеми обліку розрахунків з покупцями та замовниками

В умовах сучасних ринкових перетворень та нестійкої економічної ситуації фінансовий облік є особливо важливою функцією ефективного управління виробничими та комерційними структурами підприємства; є засобом контролю за економічно доцільним і раціональним використанням ресурсів з метою досягнення комерційного успіху і виконання своїх фінансових обов'язків.

Розвиток економічних відносин на сучасному етапі вимагає перегляду системи обліку, одним із центральних елементів якої є облік взаєморозрахунків суб’єктів господарювання. Підприємства постійно ведуть розрахунки з постачальниками та підрядниками за придбані в них товари, матеріали, сировину, отримані послуги та інші товарно-матеріальні цінності; з покупцями та замовниками - за реалізовані їм товари, виконані роботи та надані послуги. Отже, на сьогодні одним з найбільш гострих і складних питань обліку є облік заборгованості, а саме дебіторської заборгованості та існування проблеми неплатежів.

Постановка завдання. Сучасні жорсткі конкурентні умови господарювання вимагають від підприємства вирішення цілого ряду облікових проблем, що зумовлені суперечливим характером нормативних документів, а також рівнем розробки окремих практичних аспектів методології обліку заборгованості. Зокрема, це теоретичні і методичні аспекти обліку безнадійної дебіторської заборгованості, врахування ризиків, удосконалення методики відображення розрахунків з покупцями та замовниками в системі рахунків бухгалтерського обліку тощо.

Метою статті є:  дослідження теоретичних аспектів ведення бухгалтерського обліку розрахунків з покупцями та замовниками, а також розробка пропозицій щодо удосконалення ведення обліку дебіторської заборгованості.

Аналіз основних досліджень і публікацій. Питання обліку розрахунків з покупцями і замовниками у своїх роботах розглядали провідні вітчизняні науковці, зокрема Ф.Ф. Бутинець, В.Т. Венцель, Г.В. Власюк, В.В. Жуковська, К.І. Маліношевська, Г.В. Нашкерська, Я.В. Сливка, Н.В. Соловей та інші.

Викладення основного матеріалу.

Здійснюючи свою виробничо-господарську діяльність підприємства вступають в розрахункові взаємовідносини з контрагентами: фізичними та юридичними особами. Ці розрахунки  перш за все  пов'язані з реалізацією виробленої продукції і наданих послуг.

Відвантажуючи готову продукцію підприємство, як правило, не отримує кошти за неї одразу, тобто відбувається кредитування покупця. Тому протягом певного періоду, від моменту відвантаження продукції до моменту надходження платежу, кошти підприємства знаходяться у вигляді дебіторської заборгованості [2].

Звичайно надання покупцям комерційного кредиту наражає на ризик неповернення дебітором боргу. Однак, кредитування споживачів значно збільшує обсяги продажу, що спонукає підприємство продавати продукцію на умовах відстрочки.

Рівень дебіторської заборгованості визначається багатьма чинниками, а саме: вид продукції, місткість ринку певною продукцією, умови договору, прийнята на підприємстві система розрахунків тощо [3,4].

Облік дебіторської заборгованості регламентується П(С)БО 10 "Дебіторська заборгованість", відповідно до якого дебіторська заборгованість – сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату [1].

Облік розрахунків з покупцями та замовниками є однією з найважливіших та найбільш досліджених ділянок бухгалтерської роботи, оскільки на цьому етапі формується основна частина доходів та грошових надходжень підприємств.

Проте на сьогодні існує ряд проблем щодо обліку розрахунків з покупцями та замовниками, а саме:

1.                 Недостатня розробленість плану рахунків бухгалтерського обліку та інструкції про його застосування щодо обліку розрахунків з покупцями та замовниками, а саме: відображення в обліку та оцінка довгострокової та поточної дебіторської заборгованості за продукцію, товари, послуги (в т.ч. передбаченої та непередбаченої договором).

2.                 Неможливість отримання інформації про дебіторську заборгованість в обсязі і вигляді, достатньому для проведення аналізу розрахунків з дебіторами та прийняття управлінських рішень.

3.                 Неефективність та непристосованість методів обрахунку резерву сумнівних боргів, відповідно до П(С)БО 10, до обліку на підприємствах в Україні.

4.                 Майже повна відсутність контролю за станом та обсягами сумнівної та безнадійної дебіторської заборгованості на вітчизняних підприємствах.

5.                 Застарілість облікових регістрів аналітичного та синтетичного обліку дебіторської заборгованості (при журнально-ордерній формі ведення обліку).

6.                 Невідповідності та розбіжності обліку дебіторської заборгованості між П(С)БО 10 та  положенням МСФЗ.

7.                 Складність відображення розрахунків з покупцями і замовниками, які є засновниками або учасниками компанії, у консолідованій фінансовій звітності та пояснювальній записці про афілійованих осіб до річного  фінансового звіту; недостатньо розроблене правове регулювання питання відображення  операцій з афілійованими особами.

8.                 Складність при оподаткуванні ПДВ при укладанні договорів з іноземними компаніями на передачу прав інтелектуальної власності та прав на їх користування.

9.                 Нерозвиненість обліку взаєморозрахунків, а саме використання факторингу для ефективного управління дебіторською заборгованістю [5,6].

Висновки та пропозиції. Отже, з метою вирішення вищезазначених проблемних питань, покращення розрахункової дисципліни та скорочення дебіторської заборгованості необхідно вжити наступних заходів:

1.                 Внести зміни до плану рахунків та розробити методичні рекомендації з удосконалення облікових регістрів щодо обліку розрахунків з покупцями та замовниками (необхідно чітко визначити рахунки відображення поточної та довгострокової заборгованості покупців, як передбаченої так і не передбаченої договором).

2.                 Забезпечити гармонізацію вітчизняних та міжнародних стандартів обліку дебіторської заборгованості, вдосконалити консолідовану фінансову звітність та облікові регістри.

3.                 Необхідно вдосконалити методи визначення суми резерву сумнівних боргів, та здійснити заходи щодо стимулювання створення вітчизняними підприємствами резерву сумнівних боргів.

4.                 Розробити класифікацію зміни права власності при реалізації інтелектуальної власності іноземним покупцям і замовникам: чітко визначити коли передача права власності оподатковується в порядку оподаткування товарів, коли передача права власності не оподатковується.

5.                 Для ефективного управління дебіторською заборгованістю проводити взаємозаліки, використовувати факторинг, зокрема по операціях за товарною (операційною) дебіторською заборгованістю.

6.                 Розробити методичні рекомендації з удосконалення обліку та контролю простроченої та безнадійної заборгованості, своєчасно здійснювати нагляд за співвідношенням дебіторської та кредиторської заборгованості.

Таким чином, вищевикладені пропозиції будуть сприяти вдосконаленню організації розрахунків з покупцями та замовниками та їх обліку, допоможуть вчасно і правильно приймати управлінські рішення, уникати складних і суперечливих ситуацій з дебіторами, а також знизити дебіторську заборгованість підприємства та покращити його фінансовий стан.

Література:

1.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість»: Затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 8 жовтня 1999 р. № 237 (зі змінами і доповненнями).

2.     Власюк Г.В. Проблеми класифікації та оцінки дебіторської заборгованості, шляхи їх вирішення / Г.В. Власюк // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво 2011. – 2011. - №6. – С. 131-135.

3.     Нашкерська Г.В. Особливості визнання та оцінки поточної дебіторської заборгованості за продукцію, роботи і послуги / Г.В. Нашкерська // Бухгалтерський облік і аудит. – 2009. – № 11. – С. 31-37.

4.     Олійник С.О. Дебіторська заборгованість: сутність та класифікація / С.О. Олійник // Науковий вісник Національний університет біоресурсів і природокористування України. Серія: економіка, аграрний менеджмент, бізнес. – 2011. - № 168(1). – С347-352.

5.     Сливка Я.В. Актуальні питання щодо обліку розрахунків з покупцями та замовниками: систематизація поглядів / Я.В. Сливка // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. — 2010. — №2 (52). — С. 178–182

6.     Соловей Н.В., Маліношевська К.І. Проблеми обліку дебіторської заборгованості / Н.В. Соловей, К.І. Маліношевська // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Збірник наукових праць НАУ. — 2010. — Вип. №25.