*111052*

Аспірант Корнецький А.О.

Дніпропетровська державна фінансова академія

Спрощена система оподаткування для малого бізнесу

Спрощена система оподаткування повинна бути інструментом розвитку малого підприємництва України, сприяти створенню нових підприємств, проте вона викликає деякі протиріччя. Єдиний податок, в першу чергу, повинен спрощувати умови ведення малого бізнесу, сприяти його розповсюдженню та зменшувати податкове навантаження, проте існують деякі розбіжності.

Згідно з Податковим кодексом України, єдиний податок можуть сплачувати підприємства дохід яких не перевищує 5 млн. грн, тоді як малими підприємвствами є такі, дохід яких не перевищує 70 млн. грн.. Спрощена система оподаткування направлена саме на малий бізнес, проте далеко не повність його охоплює. Комплексність законодавчої підтримки малого бізнесу є відсутньою. В даному розумінні, єдиний податок функціонує лише для мікропідприємств, визначення яких не дається в законодавстві України.

З іншого боку, зміни по Податкового кодексу України повертають можливість малим підприємствам бути платникам ПДВ, що надасть можливість малому та великому бізнесу співпрацювати. З моменту прийняття кодексу, така можливість була виключена. Крім того, було виключено статтю кодексу, яка забороняла віднесення на валові витрати товарів або послуг, придбаних у платників єдиного податку.

Безперечно, податкова система, яка регулює діяльність малого бізнесу потребувала змін, та прийняття Податкового кодексу України є важливим кроком в побудові ефективного законодавчого регулювання бізнесу. Проте, нажаль, в існуючому вигляді, вона сприяє розвитку тіньової економіки. За різними оцінками, доля тіньової економіки України складає від 6% до 30% ВВП, вона пов’язана виключно з внутрішніми чинниками функціонування економіки країни.