*112741*

К.е.н. Кудин С.І., Вашай Ю.В.

Львівський національний університет імені Івана Франка

Виробнича безпека України: стан та шляхи підвищення

 

Функціонування України як незалежної держави в умовах глобального ринкового середовища підвищує актуальність питань дотримання національної безпеки держави з метою забезпечення державного суверенітету, конкурентоспроможності на світовому ринку, обороноздатності, підтримання соціальних стандартів життя.

Фундаментальною складовою національної безпеки є виробнича безпека, дотримання якої є передумовою успішного функціонування реального сектору економіки.

Виробнича безпека – це такий рівень розвитку промислового комплексу країни, що здатний забезпечити зростання економіки та розширене її відтворення [1].

Для виробництва національного доходу використовують чотири групи ресурсів – працю, капітал, землю та підприємницький хист, які можна розчленувати на дещо ширше коло, виокремивши ще технологію та організацію виробництва, енергію, інформацію тощо [2, с.75]. Зважаючи на це, на рівень виробничої безпеки будуть здійснювати вплив наступні чинники:

- рівень розвитку технології;

- стан організації виробництва;

- рівень розвитку виробничої та соціальної інфраструктури;

- стан інформаційного забезпечення виробничих процесів;

- можливість доступу до необхідних ресурсів.

Основні індикатори виробничої безпеки України, розраховані за даними Державної служби статистики [3] наведені в табл.1.

Таблиця 1

Індикатори та порогові значення індикаторів стану виробничої безпеки України

№ з/п

Індикатор, одиниця виміру

Порогове значення (хопт)

2009 рік

2010 рік

1

Частка у промисловому виробництві обробної промисловості, %

не менше 70

69,4

68,6

2

Частка у промисловому виробництві машинобудування, %

не менше 20

10,6

10,9

3

Рентабельність операційної діяльності промислових підприємств, %

не менше 5

3,6

1,8

4

Ступінь зносу основних засобів промисловості, %

не більше 35

61,8

63,0

 

За даними таблиці 1 можна зробити висновок про те, що не дотримуються нормативні значення всіх індикаторів. Якщо частка обробної промисловості близька до порогового значення, то частка машинобудування в загальній структурі майже вдвічі менша нормативної.

Розглядаючи виробничу безпеку, слід зазначити, що важливим її показником є також індекс реального промислового виробництва. У 2011 р. промислове виробництво в Україні продовжило після кризове зростання, проте темпи його приросту уповільнились до 7,3 % проти 11,2 % у 2010 р.. Зростання головним чином забезпечується за рахунок експорто-орієнтованих галузей – машинобудування, хімічної та нафтохімічної промисловості, металургії. [4].

Головними чинниками зростання за останні періоди часу є:

-       сприятлива зовнішньоекономічна кон’юнктура (зокрема зростання світових цін на сталь та продовольчі ресурси);

-       активізація інвестиційних процесів (у 2011 році зросла прибутковість діяльності промислових підприємств);

-       зростання споживчого попиту населення;

-       відновлення будівельних робіт [4].

Водночас слід виділити наступні загрози виробничій безпеці:

-       повільне вдосконалення відновлювальних пропорцій у промисловості;

-       відсутність ефективної інноваційної політики;

-       значний ступінь зносу основних засобів промисловості. Так, безпечне значення ступеню зносу основних засобів, відповідно до методики  визначення рівня економічної безпеки - не більше 35% [1]. Такий норматив не дотримується за жодним із видів промисловості;

-       залежність України від зовнішньої кон’юнктури;

-       низька частка наукоємних галузей;

-       недостатнє використання високотехнологічної продукції власного виробництва.

У Законі України «Про основи національної безпеки України» визначено, одним із напрямків підвищення рівня безпеки в економічній сфері прискорення прогресивних структурних та інституціональних змін в економіці, поліпшення інвестиційного клімату, підвищення ефективності інвестиційних процесів; стимулювання випереджувального розвитку наукоємних високотехнологічних виробництв [5].

Враховуючи те, що виробнича безпека є базовою, реформування у цій сфері потребує особливої уваги.

Так, вважаємо, що пріоритетними завданнями, враховуючи існуючі загрози, мають бути:

-підвищення частки обробної промисловості та машинобудування у промисловому виробництві;

-зниження матеріаломісткості промислового виробництва;

-зниження фондомісткості промислової  продукції;

-підвищення рентабельності операційної діяльності промислових підприємств;

-оновлення основних засобів промисловості.

Для виконання наведених завдань слід забезпечити, перш за все, структурну перебудову економіки країни – переорієнтацію виробництва із сировинних галузей на виробництво кінцевого продукту. Це завдання є нелегким в сучасних умовах і не може бути реалізовано миттєво. Проте його виконання дозволить підвищити рівень не лише виробничої, але й енергетичної, технологічної та інших складових безпеки реального сектора.

Першочерговим завданням сталого економічного зростання України є впровадження активної структурної політики, вкладання інвестицій у високотехнологічні і наукомісткі галузі промисловості, здійснення переходу до ресурсозберігаючих, екологічно чистих технологій, запобігання втрати частки висококваліфікованого наукового, інженерно-конструкторського і робочого персоналу галузей, державна підтримка прогресивних галузей і їх збалансованості, подолання диспропорцій регіонального розвитку територій, державне сприяння економічному росту депресивних регіонів  тощо

 

1.     Про затвердження Методики розрахунку рівня економічної безпеки : наказ Міністерства економіки України 02.03.2007 № 60 [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon.nau.ua/doc/?uid=1022.4251.0

2.     Панчишин С. М. Макроекономіка / С. М. Панчишин : навчальний посібник. - К.: Либідь, 2002. - 614 с.

3.     Офіційний сайт Державної служби статистики [Електронний ресурс] – Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua/

4.     Монетарний огляд за 2011 рік / Національний Банк України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua/doccatalog/document?id=104460

5.     Про основи національної безпеки України : закон України від 19.06.2003 № 964-IV [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/964-15