*112548*

Економічні науки/1. Банки і банківська система

аспірант Безкоровайний Є.О.

Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Концептуальні засади організації

аналізу банківського кредитування

 

В сучасних умовах розвитку банківської сфери організація аналізу в займає провідне місце, особливо у сфері кредитування. Це основний вид банківських послуг, що приносить найбільші доходи, і має найвищі ризики. Для мінімізації кредитних ризиків необхідно постійно проводити аналітичні роботи, зокрема, аналізувати якість, обсяги і стан кредитів, умови їх погашення, необхідність пролонгації, тощо.

Проблемами організації аналізу в банках вченими приділено достатньо уваги, зокрема: А.М. Герасимович, І.М. Парасій-Вергуненко, В.М. Кочетков [1], Л.О. Примостка [8], О.В. Васюренко, К.О. Волохта [2], О. А. Криклій, Н. Г. Маслак [4], О.І. Мєшко, М.В. Поленкова [7] та інші. Зокрема інформації щодо організації аналізу банківського кредитування  в літературі практично немає, що свідчить про актуальність обраної теми.

Організація — це складова управління, сутність якої полягає в координації дій окремих елементів системи, функціонування її частин [5, с.16].

Організація аналізу – це система методів і способів, що забезпечують оптимальне її функціонування [2, с.27]

Отже, організація аналізу банківського кредитування — це система методів та заходів, які забезпечують оптимальний аналітичний процес кредитних операцій  для підвищення ефективності застосування ресурсів банку.

Організація й здійснення аналізу в банку залежать від його організаційної структури управління. Проблемами формування організаційних структур в банку приділено достатньо уваги у науковій літературі [3; 5; 6]. Лише чітка організаційна структура з докладними інструкціями та відповідною організацією бухгалтерської, аудиторської та аналітичної роботи забезпечить комерційному банку успішну реалізацію своїх функцій та обраної стратегії.

Найчастіше в банках застосовують такі типи організаційних структур: лінійно-функціональні, дивізійна і матрична [3, с.290 ].

При виборі організаційної структури, банки найчастіше орієнтуються на задоволення потреб клієнтів, щоб надати клієнту комплекс різноманітних банківських продуктів та послуг, надати консультації з повного циклу банківських послуг та підібрати для клієнта найбільш оптимальні умови для використання банківських послуг.

У великих банках організаційна структура може складатися з кількох департаментів, які спеціалізуються на виконанні певних функцій кредитної процедури, а саме: відділ кредитного комітету, відділ кредитних послуг, відділ кредитної документації, відділ кредитного процесу. В свою чергу, кредитні департаменти можуть мати власну організаційну структуру.

Для раціональної організації аналізу рекомендовано роботу кредитного департаменту організувати таким чином (рис.1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис.1. Організаційна структура кредитного департаменту банку

Така організаційна структура кредитного департаменту дозволить аналізувати ефективність роботи кожного відділу забезпечить вести оперативний контроль за кредитною діяльністю,  підвищить рівня об’єктивності оцінки кредитних операцій, вплине на мінімізацію кредитних ризиків та забезпечить конкурентоспроможність банку на ринку.

Для налагодження організації аналізу кредитування, необхідно дотримуватись певну етапність організації і раціональний підбір інформаційних джерел, що залучаються для розв’язання аналітичних задач [7].

Загалом, аналітичну роботу в банках можна здійснювати у такій послідовності. Основними етапами організації аналітичної роботи у відділі аналізу кредитування можна виділити три етапи: підготовчий, аналітичний і заключний (рис. 2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 2. Етапи організації аналізу банківського кредитування

На підготовчому етапі шукають та оброблюють інформацію для подальшої аналітичної роботи на підставі даних фінансової та статистичної звітностей. Вибирають і опрацьовують дані по кредитним операціям, опрацьовують усю документацію позичальників, отримані результати узагальнюють в управлінських звітах, які мають вигляд аналітичних таблиць. На цьому етапі також обирають методи для подальшого аналізу.

Наступний етап основний – аналітичний. На підставі даних управлінської звітності проводиться аналітична робота за такими напрямами: аналіз фінансової звітності позичальників; аналіз обсягів і вартості кредитів;  аналіз структури кредитного портфелю;  аналіз оборотності кредитів;  аналіз руху кредитів;  аналіз погашення кредиту;  аналіз диверсифікації кредитів;   аналіз ризиків кредитного портфелю; аналіз кредитоспроможності клієнтів; аналіз доходності та ефективності кредитних операцій.

Третій етап передбачає узагальнення отриманих показників в аналітичних звітах із отримання висновків та пропозиції для прийняття кредитних рішень в банку.

 Оскільки в банках все здійснюється за рахунок комп’ютерних, то в процесі формування інформаційних потоків та управлінських звітів у вигляді аналітичних таблиць слід урахувати вимоги, яким вони мають відповідати за умов використання персональних комп’ютерів: інтеграція методів документування та кодування управлінських звітів; виявлення обсягів інформаційних потоків; побудова схеми руху документообігу; достовірність, повнота та змістовність; можливості деталізації та агрегування; гнучкість та можливість коригування.

Організований у такий спосіб аналітичний процес формує масив інформації — базу для прийняття управлінських кредитних рішень як на рівні кредитного департаменту, так і на рівні всього банку.

Література

 

1. Аналіз банківської діяльності [Текст]: підручник / А.М. Герасимович, І.М. Парасій-Вергуненко, В.М. Кочетков та ін.; за заг.ред. А.М. Герасимовича. – К.: КНЕУ, 2010. – 599с.

2. Васюренко О.В., Волохта К.О. Економічний аналіз діяльності комерційних банків [Текст]: навч.посібник / О.В. Васюренко, К.О. Волохта  — К.: Знання, 2006. — 463 с.

3. Дубінін В. О. Вибір оптимальної організаційної структури банку [Текст]  / В. О. Дубінін // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : зб. наук. праць . – Суми : Мрія-1, 2003. – Т. 7. – С. 289–294.

4. Криклій О. А.  Управління кредитним ризиком банку [Текст] : монографія / О. А. Криклій, Н. Г. Маслак. – Суми : ДВНЗ “УАБС НБУ”, 2008. – 86 с.

5. Кузьмінська О. Е. Організація обліку в банках [Текст]: навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисципліни / О. Е. Кузьмінська, В. Б. Кириленко. – К. : КНЕУ, 2002. – 282 с.

6. Мещеряков А. А. Організація діяльності комерційного банку [Текст]: навч. посібник / А. А. Мещеряков. – К. : Центр учбової літератури, 2007. – 608 с.

7. Мєшко О.І., Поленкова М.В. Організація аналізу активів кредитних спілок / О.І. Мєшко , М.В. Поленкова [Електронний ресурс] – Режим доступу http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Vcndtu/2010_44/29.htm

8. Примостка Л. О. Аналіз банківської діяльності: сучасні концепції, методи та моделі [Текст]: монографія / Л.О. Примостка  — К.: КНЕУ, 2002. — 316 с.