*112226*

Економічні науки/6. Маркетинг та менеджмент

 

Соловйов І.Ю.

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля, Україна

Товарний асортимент підприємства та особливості його формування

 

Постійно змінні потреби і потреби цільових споживачів – основні чинники, які впливають на стратегічний і тактичний маркетинг. В умовах ринкової економіки їх забезпечення є не тільки актуальною проблемою, але і об’єктивною необхідністю ефективного функціонування і створення стійких конкурентних переваг кожного підприємства.

Планування асортименту починається з моменту виявлення потреби, з моменту, коли в результаті вивчення ринку на основі іншої інформації, сформувалося основне представлення про продукт. Незалежно від джерела походження задуму нового продукту необхідно провести дослідження ринку, щоб з’ясувати, чи відповідає задуманий продукт усвідомленої чи ще не усвідомленої потреби.

Стратегія формування асортименту товарів залежить від маркетингових рішень, які приймаються керівництвом роздрібного торговельного підприємства на стадії планування його діяльності. До основних маркетингових рішень на рівні магазинів, крім формування асортименту, відносять також вибір цільового ринку і комплексу послуг, рішення про ціни і стимулювання продажу товарів, про місце розташування торговельного підприємства та ін.

Робота з формування асортименту товарів повинна тривати безперервно, з дотриманням певних принципів, згідно з якими здійснюється розподіл товарів на підприємствах роздрібної торгівлі, запровадження для окремих магазинів оптимальної широти і глибини асортименту, добір у магазинах товарів за різними асортиментними ознаками.

Такими принципами є:

       забезпечення відповідності товарного асортименту характеру і особливостям попиту населення з метою найбільш повного його задоволення;

       визначення оптимальної широти і глибини асортименту товарів для кожного магазину з урахуванням їхньої товарної спеціалізації, типізації, зони діяльності та величини торговельної площі;

       забезпечення постійної наявності у продажу сталого асортименту товарів відповідно до попиту населення;

       максимальне наближення до покупців товарів повсякденного попиту і простого асортименту, та концентрація товарів складського асортименту у відносно невеликій кількості спеціалізованих і універсальних магазинів, які мають можливості для показу та реалізації всього асортименту товарів;

       економічна ефективність роботи магазину.

З погляду технології процес формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі можна поділити на три етапи, які зображені на рис.1.

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1 Етапи формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі

Раціональна організація роботи магазинів залежить від вдалого розподілу товарів різних груп, підгруп і видів в роздрібних торговельних підприємствах та поєднання їх в окремих магазинах, що потребує відповідного групування товарів.

Основними напрямами формування асортименту є його вдосконалення і гармонізація, вони досягаються за рахунок його скорочення або розширення, стабілізації або оновлення.

Формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі потребує не тільки встановлення групового і видового асортименту, раціонального розміщення його в окремих магазинах, а й постійного регулювання і систематичного контролю за дотриманням його повноти і стабільності.

У сучасних умовах конкуренції ринок визначає необхідний йому асортимент, тому завданням підприємства є задовольнити попит краще і ефективніше, ніж конкуренти.

Найважливішим принципом формування асортименту товарів є забезпечення його відповідності характеру попиту, що пред'являється вибраними для обслуговування контингентами покупців.

Раціональна побудова асортименту товарів в магазині передбачає комплексне задоволення попиту покупців в рамках вибраного сегменту споживчого ринку.

Процес формування асортименту товарів в магазині здійснюється в наступних етапах:

1.     Визначається перелік основних груп і підгруп товарів, що реалізовуються в магазинах.

2.     Здійснюється розподіл окремих груп і підгруп товарів в розрізі споживчих комплексів і мікро комплексів.

3.     Визначається кількість видів і різновидів товарів в рамках окремих споживчих комплексів і мікро комплексів.

4.     Розробляється конкретний асортиментний перелік товарів для даного магазина, пропонований для реалізації обслуговуваного контингенту покупців. Перелік основних груп і підгруп товарів, що реалізовуються в магазині, залежить від форми його товарної спеціалізації і специфіки обслуговуваного контингенту покупців.

Розрахунки стійкості асортименту дозволяють судити про відсутність перебоїв у продажу окремих товарів. Аналіз стабільності реалізації товару з якістю покупок, що коливається, нерівномірним, протягом дня, допоможе не тільки проаналізувати ефективність організації товаропостачання, але і визначити раціональність асортиментної структури і ефективність асортиментної політики роздрібного підприємства. Аналіз широти і стійкості асортименту необхідно проводити на базі оперативних даних про стан поточних запасів, виділяючи товари із сповільненим товарообігом.

Процес формування асортименту на підприємствах роздрібної торгівлі вважається одним з головних чинників, які в подальшому значно впливають на результати показників фінансової діяльності підприємства.

 

Література:

1.     Бланк И.А. Торговый менеджмент/ И.А. Бланк; Украинско-Финский институт менеджмента и бизнеса. – К.,  2001. – 408 с.

2.     Зотов В.В. Асортиментна політика фірми / В.В. Зотов; Підручник.– М., 2005. – 28 с.

3.     Котлер Ф. Основы маркетинга. / Ф. Котлер.; Росинтер. – М., 2004. – 550с.

4.     Котлер Ф. Маркетинг, менеджмент. Анализ, планирование, внедрение и контроль/ Ф. Котлер; Питер.- СПб., 1998.

5.     Поповцева Ф.П. Коммерческая деятельность: Учебник/ Ф.П. Поповцева; Инфра-М.– М., 2005. – 248 с.