*112241*

Економічні науки/2. Маркетинг и менеджмент

Кисла О. М.

Науковий керівник: к.е.н. доцент Кучумова І. Ю.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Особливості та тенденції розвитку комерційної діяльності на підприємствах України

 

В умовах ринкової економіки трудові колективи досить близько стикаються з необхідністю самостійного розв’язання багатьох складних завдань з реалізації комерційної діяльності, починаючи з проблеми організації матеріального забезпечення, оптимізації виробничого процесу й закінчуючи успішним збутом продукції в умовах високої конкурентоспроможності зарубіжних товарів та послуг. Правильна організація комерційної роботи на виробничих підприємствах, в посередницьких організаціях, на торговельних підприємствах сприяє зростанню товарообігу, достатності повного задоволенню сукупного попиту населення й здобуття комерційного успіху. Комерційна діяльність є основною умовою та інструментом досягнення головної економічної мети підприємства-максимізації прибутку. Нажаль, не всі підприємці приділяють достатньо уваги комерційній діяльності на підприємстві, зокрема, недооцінюють важливість всіх комплексів і методів, які застосовуються в комерційній діяльності.

Досягнення головної економічної мети діяльності підприємства – максимізація прибутку, забезпечується за рахунок оптових продажів, які можливі лише за наявності відповідного обсягу товарних ресурсів. Таким чином, комерційна діяльність щодо формування  товарних ресурсів є основною умовою та інструментом досягнення головної економічної мети підприємства.

В умовах становлення ринку пріоритетне значення набувають такі складові комерційної діяльності, як вивчення і прогнозування ринкових ситуацій, та елементи ресурсного забезпечення виробничих підприємств.

На кожному  підприємстві повинні функціонувати певні відділи, які займаються розробкою та втіленням комерційної програми, відповідно до напрямів діяльності підприємства.

На виробничому підприємстві комерційну діяльність здійснюють відділ постачання та відділ збуту. Відділ постачання функціонує з метою своєчасного й оптимального забезпечення виробництва необхідними матеріальними ресурсами відповідної якості та комплектності. Основними завданнями цього відділу є: забезпечення виробничих підрозділів підприємства матеріально-технічними ресурсами та їх раціональне використання, укладання угод з постачальниками тощо. Відділ збуту займається підготовкою товару до продажу через організаційні структури, тобто канали збуту. До основних завдань відділу збуту відносять: розробка методів здійснення рекламно-інформаційної програми, підготовка і укладання угод з посередницькими організаціями.

У посередницьких організаціях комерційною діяльністю займається комерційний відділ діяльність якого, повинна бути спрямована на встановлення торгових відносин  виробника товару з оптовим або роздрібним споживачем, на обмін товарами, послугами, інформацією.

На торгових підприємствах комерційною діяльністю займається відділ закупівель, до основних завдань якого входить: вивчення кон’юнктури ринку, пошук та налагодження господарських зв’язків з постачальниками, забезпечення відповідності між обсягами постачання та потребами споживачів, рекламно-інформаційна діяльність, надання торговельних послуг.

У сучасних умовах господарювання комерційна діяльність здійснюється за такими принципами: облік інтересів і дій інших суб’єктів ринку, облік змін кон’юнктури ринку, визначення комерційних пріоритетів, активне використання принципів маркетингу, уміння передбачати комерційні ризики, відповідальність за виконання прийнятих зобов’язань.

Основою комерційної діяльності є закупівельна робота, яка повинна здійснюватись на кожному підприємстві, тому що для підприємств життєво важливим є вчасна забезпеченість сировиною, матеріалами і товарами. У вивченні ринку закупівель, питання ціноутворення – головне, але істотну роль відіграє аналіз інших факторів, у тому числі можливих витрат і термінів поставок.

Управлінські рішення є важливою складовою для здійснення комерційної діяльності на підприємстві. Для прийняття обґрунтованих рішень необхідний вчасний і точний аналіз даних про споживачів товарів, які можуть змінюватись під дією різних факторів, відносно активності конкурентів на ринку, постачальників, ділових партнерів. Основою для прийняття рішень є інформація про фінансовий стан та можливості підприємства. Тому удосконалення інформаційного забезпечення комерційної діяльності дозволяє підвищити рівень аналітичної роботи на підприємстві.

Прибуток і рентабельність підприємства відображають результат всієї комерційної діяльності підприємства. Отже, чим вище показники ефективності роботи підприємства, тим якісніше й на професійному рівні здійснена комерційна діяльність підприємства.

Таким чином можна констатувати, що умовах розвинутого ринку інструментом господарювання торговельного підприємства виступає комерція. Правильна організація розвитку комерційної діяльності на підприємстві може забезпечити конкурентоспроможність підприємства на ринку. Вивчення комерційної діяльності дозволить освоїти основи ринкової системи господарювання, використовувати принципи і прийоми комерції, розкрити потенційні можливості комерційної діяльності в умовах ринкової конкуренції. Важливо зазначити що, вектор розвитку національного ринку все більше спрямований на підвищення ефективності комерційної діяльності. Тому кожному підприємстві незалежно від напрямів діяльності, необхідно вчасно корегувати свою комерційну діяльність відповідно до вимог ринку.