*112100*

Півоварчук В.

Особливості колективізації на західноукраїнських землях.

На західноукраїнську землю восени 1939 року радянська влада прийшла з чітко визначеною стратегічною лінією поведінки стосовно її сільських мешканців. Суть цієї лінії, як підкреслювалося, передба­чала здійснення кооперування селянства шляхом насадження колгоспного ладу. Але про масову колективізацію на початку утвердження комуністичного режиму питання кардинально ще не ставилося. Цьому заважала низка уже згаданих раніше обставин, а також відсутність насамперед відповідних економічних умов (мізерні державні надход­ження, що спрямовувалися у сільське господарство, нестача необхідної нової техніки та інше).

Тому, змістом основних гасел влади, звернених до селян краю, був заклик докладати зусиль для подальшого розвитку сільського госпо­дарства.

Але поруч з цим на місцях партійно-радянські органи за вказівкою «зверху» починають все активніше і наполегливіше переконувати се­лян у тому, що, мовляв, єдино правильний шлях різкого піднесення цієї галузі економіки, а, значить, досягнення заможного життя, ле­жить через колгоспи.

По-друге, відчутну роль тут відігравала психологія селянина-власника, який міркував приблизно так: не для того відбувалися знищення та розподіл крупного землеволодіння, користування над­іленою йому землею, щоб відразу віддати її у невідомо чиї руки. При­чиною негативного ставлення західноукраїнського селянства до ко­лективізації була й та дійсно правдива інформація про колгоспи, що її воно безпосередньо отримувало від українців, які прибували до регіо­ну із Центральних і Східних земель України спочатку як бійці у складі Українського фронту, укомплектованого на основі Київського військо­вого округу, а згодом - як цивільні особи. На наш погляд, правильні­шим є висновок про те, що західноукраїнські селяни гостинно зустрі­чали перші частини Червоної Армії (нерідко вітаючи їх синьо-жовти­ми прапорами), ніж твердження протилежного змісту.

Між тим радянська влада не збиралася так легко відступати і активно проводила нав'язливу проколгоспну пропаганду. Місцеві радянські газети, що почали виходити тут, були переповнені матеріалами, де висв­ітлювалися нібито грандіозні успіхи соціалістичного сільського господарства Радянського Союзу й містилися заклики наслідувати приклад «народів СРСР» .

Для демонстрації «переваг» колгоспного ладу широко організовувались, починаючи з кінця 1939-го і особливо у 1940 році, масові поїздки і селян на Всесоюзну сільськогосподарську виставку.

В кінці лютого - на початку березня 1940 року в усіх західних областях УРСР були проведені обласні, районні та кущові наради працівників сільського господарства за участю сільських активістів, одноосібних селян, а також представників нечисленних тоді колгоспів. Написані під диктовку партійно-державних органів, документи рад містили трафаретні заклики до селян об'єднуватися у колгоспи.

Цілеспрямований і активний наступ влади на селянство у справі його кооперування за сталінським зразком не міг не дати деяких позитивних для неї результатів. На початку 1940 року у сільській місцевості регіону вже з'явилися перші так звані ініціативні групи для організації колгоспів.

Практичні кроки щодо здійснення колективізації суттєво відрізня­лися від тих пропагандистських гасел, що гучно виголошувалися більшовицькою владою. Організація колгоспів проводилася, загалом авторитарно, наказами «зверху». Методи й форми колективізації сільського господарства, апробовані в східних областях республіки і країни в цілому, автоматично переносилися в умови західноукраїнсь­кого регіону. У багатьох районах під час організації колгоспів прийом селян до них проводився без індивідуального підходу. Практично не було села, де б не порушувався принцип добровільного вступу до ко­лективного господарства.

Селянство регіону сприймало колективізацію загалом скептично. Найвагомішою причиною цього були непопулярність колгоспного ладу, зумовлена інформацією про радянську дійсність та незавидною практичною діяльністю абсолют­ної більшості створених у регіоні колгоспів. Проте більшовицька влада вперто намагалася нав'язати у сільському господарстві західних об­ластей України радянську модель господарювання й тому у своїх діях не зупинялася ні перед будь-якими заходами. Колективізація носила, за незначним винятком, насильницький характер, супроводжувалася масовими порушеннями людських прав, зловживаннями з боку партійно-державних органів, заграванням з одними групами селянства та репресіями стосовно інших. Особливо жорстоким і різнобічним репре­сивним діям була піддана його заможна верства: розправа над нею мала служити повчальним уроком для всіх тих, хто намагався проти­стояти колективізації. Запровадження на Західній Україні колгоспно­го ладу здійснювалося руками відряджених сюди активістів із східних районів республіки. Разом з тим помилковим було б заперечувати участь у цьому процесі й певної, хоча незначної, частини місцевого сільського населення.

На середину 1941 року ціною величезних зусиль сталінському то­талітарному режимові вдалося охопити колективною формою влас­ності лише трохи більше десятої частини селян, що було досить мізерним досягненням порівняно з поставленим завданням.

 

1.            ДАВО. - Ф. І. - Оп. №. - Стер. 58. - Арк. 6,12, інші.

2.            2. Віночок тернових доль. - Бережани: Б. в., 1993. - Вип. 1. - С. 38.

3.     3. ДАФО. - Ф.І. - Ота. 3. - Стер. 58. - Арк. 11-12.