*112016*

Войтович М.В., Панасенко Н.М.

Інститут психології ім. Г.С. Костюка

 НАПН України, Київ

ПРОГРАМА ПРОФОРІЄНТАЦІЙНОГО ТРЕНІНГУ ДЛЯ ВИПУСКНИКІВ ШКІЛ  «Я І МОЯ МАЙБУТНЯ ПРОФЕСІЯ»

 

Серед життєвих цінностей учнів випускних класів чи не найважливішими є вибір майбутньої професії. Відповідність інтересів основному змісту майбутньої професії - не єдиний чинник, що впливає на пошук  свого покликання у професії. Учні-випускники перебувають у процесі пізнання й самооцінки своїх якостей стосовно майбутньої професії. Вибір майбутньої професії залежить і від характерологічних особливостей особистості, рівня розвитку її здібностей, типу темпераменту тощо. Важливими функціональними і структурними компонентами професійного самоусвідомлення є мотиваційні й комунікативні компоненти, у т.ч. конфліктна компетентність.

Проводячи дослідження мотиваційних та комунікативних і в т.ч. конфліктологічних компонентів професійного становлення учнів-випускників ми прийшли до усвідомлення необхідності створення спеціальної профорієнтаційної програми занять, спрямованої на самопізнання учнів, вивчення ними своїх психологічних особливостей, які впливають на вибір професії та на ефективність професійної діяльності в подальшому, на розуміння мотиваційних чинників вибору професії, осягнення своїх комунікативних особливостей та рівня конфліктної компетентності.

Профорієнтаційна програма «Я і моя майбутня професія» була реалізована як  семінари-тренінги по 2 – 2,5 години кожний. Всього 5 занять. Кожне заняття розпочинається із групової розминки і закінчується також  груповою вправою. Основна частина заняття присвячена дослідженню особистісних особливостей учасників групи, мотивів вибору професії, особливостей їх конфліктної компетентності.  До структури  занять входять  міні-лекції (про світ професій, типи темпераменту, про види конфліктів та  типи поведінки у конфлікті, про мотиви та мотивацію тощо),  рекомендації щодо вибору конкретних професій  відповідно до типу темпераменту, інтересів і переважних мотивів вибору сфери трудової діяльності.  Передбачено також  використання мультимедійних засобів з метою поєднання аудіального й візуального сприйняття інформації учнями для кращого її засвоєння. Особлива увага приділяється груповій рефлексії як засобу формування самостійності й відповідальності випускників у прийнятті рішень, у тому числі й таких, що стосуються вибору професії.

Апробація програми пройшла в одному з інтернатів  як  психологічний блок проекту корпоративного волонтерства «Разом у майбутнє» (2010-2011 рр.).

UNVUnited Volunteers  та МБФ «Друзі дітей Україна», за підтримки двох мереж підприємств - Global Compact та EBA, запропонували українським підприємствам пілотний проект для залучення своїх працівників як основних тренерів для підготовчих зустрічей. Мета  проекту - підготовка випускників до належного працевлаштування. Навчальний курс складається з трьох модулів  та підготовчої зустрічі з психологами (авторами статті) для того, щоб ознайомити тренерів-волонтерів з особистісними особливостями  випускників інтернату та з програмою тренінгу. Всі тренінгові заняття проводились фахівцями-волонтерами з відділів кадрів та іншими спеціалістами українських підприємств.

Перший модуль волонтерського проекту саме і є проходження профорієнтаційного тренінгу «Я і моя майбутня професія» для виявлення власних ресурсів, мотивації та цілей. Цей  модуль був нами підготовлений з урахуванням результатів експериментального дослідження, а також з урахуванням того, що тренінгові заняття цього модулю будуть проводити не фахівці-психологи, а волонтери - спеціалісти без психологічної підготовки і без досвіду проведення тренінгів (але в присутності куратора-психолога). Всі результати тестових методик випускники заносять до так званого «Єдиного бланку», що в кінці курсу після аналізу й інтерпретації залишається в учня (табл.1).

 

 

 

Таблиця 1

Єдиний бланк для учасників профорієнтаційного тренінгу

«Я і моя майбутня професія»

Прізвище, імя, по-батькові_______________________________________________________

1 модуль 1 день. 

Тема:  «Вибір  сфери професійної діяльності»

1 модуль 2 день.     

Тема:  «Мотиви вибору сфери  професійної  діяльності»

1.

Варіант  а

Реалізація рівня домагань

2.

Варіант  б

Матеріальний благополуччя

3.

Варіант  в

Інтерес до професії

1 модуль 3 день.

Тема: «Особливості розв’язання конфліктів»

1.

Варіант  а

Боротьба

2.

Варіант  б

Поступливість

3.

Варіант  в

Компроміс

4.

Варіант   г

Співробітництво

5.

Варіант   д

Відхід від конфлікту

1 модуль  4-5  дні. 

Тема: «Особистісні особливості підлітків»

1.

Нейротизм

 

2.

Екстраверсія-інтроверсія

 

3.

Шкала щирості

 

4.

Тип темпераменту

 

 

Програма профорієнтаційного тренінгу «Я і моя майбутня професія» була пілотною у складі проекту корпоративного волонтерства «Разом у майбутнє», до якого ввійшла  як модуль. Однак, тренінг може використовуватись автономно і не залежить від змісту  інших модулів програми корпоративного волонтерства

Ми не ставили за мету дослідження будь-яких показників до і після  проведення тренінгу, хоча підготували тренінг з урахуванням результатів  попередніх досліджень, у тому числі щодо конфліктної компетентності та особливостей мотиваційної сфери учнів-випускників школи-інтернату. Проте нами підготовлений формуючий експеримент для перевірки ефективності профорієнтаційної тренінгової програми.

Література

1.          Васильев Н.Н. Тренинг профессиональных коммуникаций в психологической практике. – СПб., «Речь», 2005. – 283 с.

2.          Войтович М.В. Психологічні особливості конфліктної компетентності випускників інтернатів / М.В. Войтович // Актуальні проблеми психології. Том V: Психофізіологія. Психологія праці. Експериментальна психологія. Випуск 10 / За ред. Максименка С.Д. – К.: ДП «Інформаційно-аналітичне агентство», 2010. – С. 18 – 26.

3.     Войтович М.В. Психологічні особливості професійної мотивації та конфліктної компетентності у випускників школи (на матеріалі інтернатних закладів)  / М.В.  Войтович., Н.М. Панасенко ///  Materiály V mezinárodní vědecko-praktická konference  «Zprávy  vědeckě ideje – 2009». – Díl 9. Pedagogika. Psychologie a sociologie: Praha, Publishing House «Education and Science» s.r.o – Stran. 60-64.

4.     Панасенко Н.М. Особливості мотиваційних компонентів та рівня конфліктної компетентності у випускників школи-інтернату / Н.М. Панасенко, М.В. Войтович /// Материали за 6-а международна научна практична конференция, «Образование и наука 21 век», - 2010. – Том 15. Психология и социология. София: «БялГРАД-БГ» ООД, - С.31-38.

5.     Войтович М.В. Особливості використання профорієнтаційного тренінгу «Я і моя майбутня професія» у програмі корпоративного волонтерства  / М.В. Войтович, Н.М. Панасенко  // Актуальні проблеми психології. - Том V: Психофізіологія. Експериментальна психологія. Психологія праці. – 2011. - Випуск 11. – С. 18 – 27.