Ю.А.Бауліна, магістрант кафедри обліку і аудиту Харківського торговельно-економічного інституту КНТЕУ

Науковий керівник: проф. Ганін В.І.

 

Особливості організації бухгалтерського обліку виробничої діяльності підприємств транспорту

 

Анотація: у статті досліджено методику обліку виробничими запасами та  особливості ведення бухгалтерського обліку та витрат на транспортних підприємствах.

 

Постановка проблеми: Подано визначення основних витрат. Проведено аналіз структури витрат при визначенні собівартості продукції на підприємствах транспорту, для чого необхідно мати достовірну оперативну інформацію про витрати підприємства для визначення взаємозв’язку їх з обсягом виробництва і рентабельністю. Показані існуючі проблеми та особливості ведення обліку витрат на підприємствах транспорту, проведено аналіз систем калькулювання.

Актуальність: В сучасних умовах господарювання виникає необхідність корінної переорієнтації системи оцінки ефективності діяльності підприємств, заснованих на різних формах власності. Вирішення проблеми ефективного розвитку й економічного зростання виробничих підприємств значною мірою залежить від удосконалення системи управління виробничими витратами і собівартістю продукції.

 Аналіз досліджень та публікацій: Вагомий внесок у дослідження питань теорії та методології обліку витрат зробили такі вітчизняні та зарубіжні вчені: О.С. Бородкін, Ф.Ф.Бутинець, А.М.Кузьмінський, В.Г. Лінник, Б.М. Сопко, М.Ґ. Чумаченко, Л.М., К. Друрі, Р. Ентоні, М. Карренбауер, Дж. Ріс, С.С. Сатубалдін, С.О.Стуков, Ч.Т. Хорнгрен та інші.

Постановка цілей: Оцінити та виявити умови для ефективної системи бухгалтерського обліку підприємств транспорту та вказати на  особливості документування перевезень на автотранспортних підприємствах.

Основна частина: У бухгалтерському обліку на підприємствах транспорту відображається виробничо-фінансова діяльність, наявність і рух засобів джерел їх утворення, поточні операції з транспортування вантажів, перевезення пасажирів.

       Особливістю обліку в транспортних підприємствах є наявність великої питомої ваги в основних засобах рухомого складу - транспорту, навантажувально-розвантажувальних машин, а також необхідність постійного обліку і контролю їх технічного стану, необхідності заміни окремих вузлів, деталей, їх ремонту.

       Обліковують специфічні запаси: ПММ, шини, запасні частини й агрегати та витрати, пов'язані з їх зберіганням. У завдання обліку входить ретельне ведення не тільки синтетичного, а й аналітичного обліку по кожному виду ТМЦ. Наприклад: рахунок 20 "Виробничі запаси" має субрахунок (рахунок 2-го порядку) 207 "Запасні частини", до якого доцільно відкрити субрахунки 3-го рівня: 2071 - "Запасні частини, придатні до експлуатації" - до даного субрахунка відкрити такі субрахунки: 20711 "Запасні частини, придатні до експлуатації - нові"; 20712 "Запасні частини, придатні до експлуатації, що були в експлуатації"; 2072 - "Запасні частини, що потребують ремонту"; 20731 - "Агрегати на складі"; 20732 - "Агрегати в експлуатації".

       Наприклад: субрахунок 203 "Паливо", до якого доцільно відкрити субрахунки 3-го рівня: 2031- "Дизельне пальне" (за сортами); 2032 - "Бензин" (за марками); 2033 - "Мастильні матеріали" (за видами); 2034 - "Рідини".

       Для обліку витрат за господарськими операціями транспортних підприємств призначено рахунок 23 "Виробництво". На АТП до цього субрахунка доцільно відкривати такі субрахунки: транспортування вантажів; перевезення пасажирів; транспортно-експедиційні витрати; інші види діяльності. Особливістю обліку є відсутність незавершеного виробництва, всі витрати відносять на собівартість реалізованих послуг.

       У процесі діяльності обліковують особливі господарські операції: експлуатаційні (перевезення пасажирів, вантажів); гаражне, ангарне обслуговування; витрати на обслуговування та зберігання рухомого складу; технічне обслуговування та ремонт транспортних засобів, причепів, агрегатів; попутне завантаження транспорту; транспортно-експедиційні витрати; транспортно-експлуатаційне обслуговування підприємств і населення; перегін нового рухомого складу; утримання та експлуатація транспортних агентств, СТО, автовокзалів, депо.

      Особливістю обліку на АТП є наявність субрахунків до рахунка 63, що відкриваються у трьох розрізах: розрахунки з постачальниками за акцептованими та іншими розрахунковими документами, строк оплати яких не наступив; розрахунки з постачальниками за неоплаченими в термін розрахунковими документами; розрахунки з постачальниками за невідвантаженими поставками.

      Порядок обліку та документування перевезень автомобільним транспортом проводиться за Інструкцією про порядок виготовлення, зберігання, використання єдиної первинної транспортної документації для перевезень вантажів автомобільним транспортом і обліку транспортної роботи, затвердженою наказом Міністерства статистики України і Міністерства транспорту України від 07.08.96 № 228/253, яка є обов'язковою для всіх юридичних і фізичних осіб незалежно від форми власності і відомчого підпорядкування.

       Автомобільні перевезення для потреб ведення бухгалтерського обліку класифікуються: у межах міста; приміські; міжміські; міжнародні. Для ведення бухгалтерського обліку слід розрізняти такі поняття:  перевізник,  замовник автотранспорту, вантажовідправник, вантажоодержувач.

      Для первинного обліку перевезених вантажів і транспортної роботи автомобільного транспорту підставою для списання ТМЦ у відправника вантажу і оприбуткування їх у одержувача, а також для виконання розрахунків між перевізником і замовником автомобільного транспорту використовуються такі документи: подорожній лист вантажного автомобіля в міжнародному сполученні — типова форма № 1 (міжнародна); подорожній лист вантажного автомобіля — типова форма № 2; подорожній лист службового легкового автомобіля — типова форма № 3; ТТН — типова форма № 1-ТН; талон замовника — типова форма № 1-ТЗ. Приведений перелік типових форм є бланками суворої звітності, необхідно їх виготовляти з нумерацією, забезпечити облік їх отримання і зберігання та використання як бланків суворої звітності у журналі реєстрації бланків.

      Перевізники, які експлуатують автомобілі, зобов'язані при випуску автомобіля на лінію видавати водієві оформлений подорожній лист відповідної типової форми під розписку.

       Типова форма № 1 (міжнародна) видається на строк відрядження автомобіля та водія для перевезення вантажу в міжнародному сполученні.

       Типові форми № 2, № 3 видаються на один робочий день (зміну) за умови здачі водієм подорожнього листа за попередній робочий день. На більший строк подорожній лист видається у випадках, коли водій виконує перевезення вантажу у міжміському сполученні понад одну добу. Експлуатацію автомобіля без подорожнього листа заборонено.

       ТТН типової форми № 1-ТН — це єдиний первинний документ, який є підставою для списання ТМЦ у вантажовідправника і оприбуткування їх у вантажоодержувача при перевезенні вантажів у межах України, а також для їх складського, оперативного і бухгалтерського обліку. Вона відправляється вантажовідправником на кожне перевезення автомобілем і для кожного вантажоодержувача окремо та виписується в 4-х примірниках.  

      Перший примірник залишається у вантажовідправника і є підставою для списання ТМЦ. Другий примірник водій здає вантажоодержувачу — він є підставою для оприбуткування ТМЦ. Третій і четвертий примірники, завірені підписом і печатками вантажоодержувача, водій передає замовнику автотранспорту для оплати за виконане перевезення. Четвертий додається до подорожнього листа і є підставою для обліку транспортної роботи та нарахування заробітної плати водієві.

        При транспортуванні вантажу власним транспортом достатньо виписати три примірники ТТН. Перший примірник залишається у вантажовідправника і є підставою для списання ТМЦ. Другий примірник водій здає вантажоодержувачу — він є підставою для оприбуткування ТМЦ. Третій додається до подорожнього листа і є підставою для обліку транспортної роботи та нарахування заробітної плати водієві.

       При перевезенні однорідних вантажів від вантажовідправника на одну й ту саму відстань допускається оформлення однієї ТТН на весь обсяг вантажу, перевезеного автомобілем за зміну, а оформлення проміжних ходок здійснюється з видачею водієві талона на кожне окреме перевезення.

        Перевезення вантажним автомобілем власних речей громадян на їх замовлення здійснюється за подорожнім листом з доданими квитанціями до прибуткового касового ордера про оплату послуг.

        Згідно з П(С)БО 9 “Запаси” і П(С)БО 7 “Основні засоби” витрати, пов’язані з транспортуванням, включаються до вартості ТМЦ. Відповідно до цієї норми до початкової вартості необоротних активів (рах. 10, 11, 12) і вартості запасів (рах. 2-го класу) включаються витрати по перевезенню до місця їх зберігання, використання. Крім того, можливий варіант, коли транспортні витрати обліковуються на окремому субрахунку, який відкривається до субрахунків 2-го класу, наприклад, 20 рахунка, і списуються на підставі, визначеній у додатку до П(С)БО 9 "Запаси", як транспортно-заготівельні витрати. При розділенні обліку транспортно-заготівельних витрат, понесених при транспортуванні товарів, рахунок 28 використовують з субрахунком 289. Перевізники в процесі експлуатації автомобілів, що перебувають на їхньому балансі, несуть витрати на основну і додаткову заробітну плату, відрахування на соціальне страхування і обов'язкові відрахування до позабюджетних фондів від фонду оплати праці, витрати на ПММ за встановленими нормами, витрати та інші експлуатаційні витрати, резерв, що нараховується на знос і ремонт автомобільних шин, витрати на ремонт і технічне обслуговування машин, витрати на технічний огляд автомобілів, знос транспортних засобів, витрати на службові відрядження водіїв при перевезенні вантажів.

Висновки:  В сучасних економічних умовах функціонування підприємства актуалізує проблему раціонального витрачання ресурсів, докорінного поліпшення управління витратами для забезпечення конкурентоспроможності перевезень автотранспортом.

       Витрати підприємства є індикатором його діяльності: збільшення витрат може означати як зміни ситуації на ринку, так і недоліки у процесі перевезень. Чим економніше підприємство використовує матеріальні, трудові та фінансові ресурси при виконанні робіт та наданні послуг, тим ефективніше здійснюється виробничий процес, тим більше буде прибуток і рентабельність перевезень.

       Таким чином, питання управління та бухгалтерського обліку  підприємств в усіх економічних формаціях є важливим та неоднозначним, нехтування яким може призвести до неефективного функціонування підприємства, галузі і у свою чергу взагалі економіки країни. З вищесказаного зрозуміло, що сьогодні проблема організації ефективного обліку витрат є актуальною для всіх рівнів управління

Література:

1. Галузі народного господарства України (ЗКГНГ): Затв. наказом Мінстату України від 24.01.94 № 21.

2. Про затвердження типових норм первинних документів з обліку в будівництві: Наказ Держ. ком. буд-ва, архіт. і житлової політики України від 29.12.2000 № 416/299.

3. Бутинець Ф. Ф. Особливості бухгалтерського обліку в торгівлі. Курс лекцій. Навч. посіб. / За ред. проф. Ф. Ф. Бутинця, доц. Н. М. Малю-ги. — Житомир: ЖІТІ, 2000. — 608 с.

4. Ганін В.І., Синиця Т.В. Теоретичні основи бухгалтерського обліку. Підруч.К:, Центр учбової літератури, 2008.- 336 с.

5. Організація бухгалтерського обліку: Підруч. для студ. спец. "Облік і аудит" вищ. навч. закл. / За ред. проф. Ф. Ф. Бутинця. — 3-тє вид., доп. і перероб. — Житомир: ПП "Рута", 2002. — 592 с.

6. Панасюк В. М., Ковальчук Є. К., Бобрівець С. В. Податковий облік: Навч. посіб. — Тернопіль: Карт-бланш, 2002. — 260 с.